Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Galeria / pałace, dwory i parki /

Ikony społecznościowe

Treść strony

Pałace, dwory i parki

        Pod tym hasłem kryje się na prawdę wiele. Za kilka miesięcy Pan Leszek Skaza przygotuje Państwu szersze informacje na temat pałaców i dworów Powiatu Sępoleńskiego, jednak tytułem wstępu chciałabym w kilku zdaniach opisać wrażenia towarzyszące zwiedzaniu niniejszych obiektów. Pojęcie pałac jest tu niezwykle względne, gdyż niekiedy obiekt jest wspaniale zachowany, utrzymany i zachwyca swoim bogactwem architektonicznym, natomiast innym razem pozostają do zwiedzenia tylko ruiny. Tak samo dworki, które często posiadają mroczne i  burzliwe historie. Niektóre znalazły już swoich właścicieli i zwiedzanie ich to czysta przyjemność, ale są i takie, które czekają na swoją szansę, by jeszcze raz zabłysnąć. Nieuregulowana sytuacja prawna lub brak zainteresowania ze strony spadkobierców majątku sprawia, że zwiedzając zaniedbane dwory serce się kroi. Chciałoby się krzyknąć: Ludzie! Czy nie ma nikogo, kto by dał szansę tym zabytkom? Ale nie tracąc nadziei, ufam, że kiedyś znajdzie się ktoś, kto zakocha się w którymś miejscu i odrestauruje jakiś dworek… i znajdzie swoje miejsce na ziemi właśnie tutaj. Bywają też dwory, o których nikt nie powiedziałby , że nimi są. Czasami są to już dwory tylko na papierze. Obiekty były wielokrotnie przebudowywane i z czasów dworskich pozostały tylko fundamenty i piwnice. Bywa też tak, że po majątku pozostały tylko fragmenty kamiennych bądź ceglanych murów ogrodzenia.

        Co się tyczy parków, to są  miejsca, gdzie można podziwiać egzotyczne gatunki drzew, krzewów, a trawa sięga kostek...i miejsca, gdzie ciemne korony starych drzew zasłaniają niebo, a trawy sięgają pasa. W zależności od potrzeby poznawczej, wybór parku pozostawiam Państwu.

  • autor: Kamila Jabłońska, data: 28.10.2008
Pałace i dwory
parki
Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.