Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Galeria / pałace, dwory i parki / pałace, dwory / Pałac w Komierowie /

Ikony społecznościowe

Treść strony

Pałac w Komierowie

Zbudowany w 1896r., jako neogotycki dwór – na miejscu wcześniejszego z końca XVIIw. Obecną postać uzyskał w wyniku całkowitej przebudowy w latach 1924-1929. Powstała wspaniała  neobarokowo-klascystyczna rezydencja – godny pomnik rodu, którego legendarne początki na Krajnie liczą sobie ponad 1000, a udokumentowane ponad 600 lat. Ogromne koszty rozbudowy pałacu sprowadziły jednak na właściciela równie poważne kłopoty finansowe. W okresie międzywojennym majątek liczył 1279 ha. Ostatnim właścicielem był Tomasz Komierowski, zamordowany przez Niemców w Lipce, w pierwszych dniach września 1939r. Po wojnie zdewastowany pałac przeznaczono na mieszkania, potem było tu więzienie, w końcu został przejęty przez PGR. Wyremontowany w latach 1976-78. Po likwidacji PGR Komierowo opuszczony, zaczął z braku opieki chylić się ku ruinie. W 1997r. odkupiony przez rodzinę Komierowskich od Agencji Własności Rolnej SP. Nie podjęto jednak żadnych działań w kierunku przywrócenia mu należnej roli – i od kilkunastu lat pałac niszczeje. Wokół rozciąga się jeden z ongiś najpiękniejszych parków krajobrazowych na Krajnie, obecnie w stanie daleko posuniętego zaniedbania i dewastacji.

 

 

(więcej: Leszek Skaza, Szlakiem zabytków, w: „Powiatowe ABC” nr 6/1999r.; Joanna Najdowska, Komierowo i jego dziedzice w XIX i XXw., wyd. Sępólno Kr. 2003 )

 

Pałac w Komierowie
Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.