Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Galeria / pałace, dwory i parki / pałace, dwory / Pałac w Sypniewie /

Ikony społecznościowe

Treść strony

Pałac w Sypniewie

Jedyne dzieło wielkiego architekta Karla Friedricha Schinkla w powiecie sępoleńskim i jedno z jego ważniejszych, jeśli chodzi o architekturę rezydencjonalną. Zbudowany w połowie XIX wieku (w oparciu o plany Schinkla z 1835 roku) dla Leberechta Wilckensa. Przedtem w miejscu tym wznosił się dwór Grabowskich z końca XVIIIw. Pałac łączy w sobie dwa style: neoklasycystyczny i neorenesansowy z zdecydowaną przewagą pierwszego. Po II wojnie św. przeznaczony na siedzibę Technikum Rolniczego, dzięki czemu przetrwał w stosunkowo dobrym stanie do czasów obecnych. W 2002 roku oddany w 10-letnią dzierżawę przez powiat sępoleński, odzyskuje dawną świetność. W pałacu mieści się mieszkanie dzierżawcy i luksusowy hotel z restauracją. Odbywają się liczne imprezy kulturalne, bale, wesela, konferencje itp. Obiekt dostępny do zwiedzania z zewnątrz i wewnątrz. Dzierżawcami są Aleksandra i RomualdAdamscy.

Wokół pałacu znajduje się dość dobrze zachowany 8 ha park krajobrazowy z kanałem, stawami, wyspą, zegarem słonecznym z 1820r. oraz lodziarnią i grobowcem rodziny Wilckensów.

(więcej: Leszek Skaza, Pałace i dwory gminy Więcbork, wyd. Sępólno Kr. 2008)

Pałac w Sypniewie
Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.