Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Galeria / pałace, dwory i parki / pałace, dwory / Pałac w Wąwelnie /

Ikony społecznościowe

Treść strony

Pałac w Wąwelnie

Zbudowany w 1892r., na miejscu wcześniejszego dworu - dla Adolfa Frenzla, właściciela majątku w latach 1875-1897. Budynek w stylu neoklasycystycznym, z zachowaną w znacznym stopniu bogatą dekoracją architektoniczną elewacji. W latach międzywojennych pałac i majątek były własnością Kazimierza Morawskiego – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po 1945r. przejęty przez skarb państwa, a w 1960r. przekazany PGR Wąwelno na mieszkania pracownicze i pomieszczenia biurowe. Po likwidacji PGR, przejęty przez jego następcę – zakład rolny „Farmer”. Obecnie pozostaje w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych SP. Użytkowane jest nadal jedno mieszkanie i pomieszczenie biurowe. Pałac jest oddzielony od folwarku pasem zieleni i ogrodzeniem. Od wschodu przylega do niego zaniedbany park krajobrazowy z licznymi okazami starodrzewia. Część zabudowań gospodarczych została wykupiona przez posła Wojciecha Mojzesowicza, pozostałe wraz z gorzelnią ulegają postępującej dewastacji.

(więcej: Leszek Skaza, Pałace i dwory w gminie Sośno, wyd. Sępólno Kr. 2001; Maciej Obremski, Dokumentacja historyczno-konserwatorska pałacu w Wąwelnie-WUOZ Bydgoszcz)

 

Pałac w Wąwelnie
Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.