Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Galeria / pałace, dwory i parki / pałace, dwory / Dwór w Tuszkowie /

Ikony społecznościowe

Treść strony

Dwór w Tuszkowie

Zbudowany w 1852r., dla Hermanna Gustava Lindena. W latach 1877-1945 był własnością rodziny Pampe. Majątek liczył wtedy 746 ha. Po II wojnie św. przejęty przez PGR Wąwelno, a dwór przeznaczono na mieszkania pracownicze. Pierwotnie posiadał on 3-kondygnacyjną wieżę, która została rozebrana po wojnie. W wyniku przeprowadzonego około 1968 roku remontu elewacji, pozbawiono je całej dekoracji architektonicznej, co sprowadziło wartość zabytkową budynkuu niemal do zera. Obecnie większość jego powierzchni użytkowej zajmują nadal mieszkania. Poza tym, mieści się w nim świetlica wiejska. Stan ogólny budynku jest dobry. Od wschodu i północy znajduje się dawny park krajobrazowy ze zdewastowanym grobowcem rodziny Pampe. Park jest uporządkowany w części przydworskiej - od północy. Mieści się tam m.in. mały plac zabaw dla dzieci. Na wschód od dworu znajdują się dawne zabudowania folwarczne z gorzelnią. Nieużytkowane od lat, popadają w ruinę.

(więcej: Leszek Skaza, Pałace i dwory w gminie Sośno, wyd. Sępólno Kr. 2001; Maciej Obremski, Dokumentacja historyczno-konserwatorska dworu w Tuszkowie-WUOZ Bydgoszcz)

 

Dwór w Tuszkowie
Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.