Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Galeria / pałace, dwory i parki / pałace, dwory / Dwór w Trzcianach /

Ikony społecznościowe

Treść strony

Dwór w Trzcianach

Zbudowany w końcu XIXw., na miejscu wcześniejszego, zniszczonego przez pożar. W dekoracjach elewacji widać swobodne nawiązania do klasycyzmu. W okresie międzywojennym własność Benona Bothe - z pochodzenia Niemca, z wyboru - Polaka. Majątek liczył 643 ha. W 1939r. cała rodzina Bothe została wysiedlona. Po 1945r. dwór i folwark przejął skarb państwa. Grunty rozparcelowano, dwór przeznaczono na mieszkania lokatorskie. W późniejszych latach został częściowo przebudowany. W 2000 roku kupiła go wraz z parkiem córka ostatniego właściciela - Danuta Bothe-Kłosowska. Budynek został wyremontowany, uporządkowano też park, w którym zachowało się kilka pięknych okazów starodrzewia. W odl. około 200m na południe od dworu, znajduje się również odrestaurowany cmentarz rodowy rodziny Bothe.

(źródła: Jan Dorawa, Trzciany-wieś, stary dworek i Dąb Napoleona, w: Wiadomości Krajeńskie nr 6/2003; Leszek Skaza, inf. własne-niepublikowane z lustracji terenowej w 2008r.)

 

Dwór w Trzcianach
Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.