Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Galeria / pałace, dwory i parki / pałace, dwory / Pałac w Rogalinie /

Ikony społecznościowe

Treść strony

Pałac w Rogalinie

Zbudowany w 1921r., dla Gustawa Foedischa, na miejscu wcześniejszego dworu. Elewacje noszą cechy stylu neoklasycystycznego. Majątek w latach międzywojennych liczył 255 ha. Ostatnim właścicielem był Werner Foedisch - zbrodniarz z Karolewa. W latach powojennych pałac przeznaczono na siedzibę PGR Rogalin. Były tu biura i mieszkania pracowników. W latach 90-tych ub. wieku, na skutek braku dbałości dzierżawcy powstałego po likwidacji PGR zakłady rolnego, popadł w częściową ruinę. Dwa lata temu pałac wraz z gospodarstwem kupił Roman Kazimierczak, który przystąpił do prac remontowo-adaptacyjnych, zamierzając w nim zamieszkać, co dobrze rokuje przyszłym losom tego ładnego obiektu. Od wschodu i północy do pałacu przylegają skromne pozostałości dawnego parku krajobrazowego z grobowcem rodziny Foedisch.

(więcej: Leszek Skaza, Pałace i dwory w gminie Sośno, wyd. Sępólno Kr. 2001; Maciej Obremski, Dokumentacja historyczno-konserwatorska pałacu w Rogalinie-WUOZ Bydgoszcz)
Pałac w Rogalinie
Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.