Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Galeria / pałace, dwory i parki / pałace, dwory / Dwór w Młynkach /

Ikony społecznościowe

Treść strony

Dwór w Młynkach

Zbudowany w końcu XVIII lub początkach XIXw. i rozbudowany o nowe skrzydło w końcu wieku XIX. W okresie międzywojennym i po wojnie własność Mariana Gdańca. Gospodarstwo liczyło 49 ha. W latach 60-tych XXw. starszy budynek rozebrano – pozostała po nim tylko sklepiona kolebkowo piwnica. Nowsza część, po remoncie w latach 70-tych utraciła dekoracje architektoniczne elewacji i tym samym walory zabytkowe. Obecnie teren prywatnego gospodarstwa rolnego rodziny Ziemskich. W bezpośrednim otoczeniu - fragmentaryczne resztki dawnego parku krajobrazowego, ruiny XIX-wiecznego spichlerza, a nieco dalej - pozostałości cmentarza rodowego z XIX i pocz. XXw.

(więcej: Leszek Skaza, Pałace i dwory gminy Więcbork, wyd. Sępólno Kr. 2008)
Dwór w Młynkach

Młynki

Wieś Młynki położona 6,5 km na wschód od Więcborka była dawniej osadą należącą do folwarku w Jastrzębcu, a później samodzielnym folwarkiem. Pierwszy raz została wymieniona w 1766r. W XIX wieku obszar folwarku obejmował ponad 300 ha. W 1914r. został on wykupiony przez pruską Komisję Kolonizacyjną i rozparcelowany na kilkudziesięciohektarowe gospodarstwa. W 20-leciu międzywojennym właścicielami tych gospodarstw stali się Polacy. Z dawnych czasów nie zachowało się zbyt wiele. Dwór został rozebrany w l. 60-tych, a jego nowsza część przebudowana około 1970r., przez co utraciła całkowicie walory zabytku. Po kamiennym spichlerzu pozostały zaledwie resztki fundamentów, a inne budynki w większości przebudowano. W niezłym stanie zachował się tylko cmentarz rodowy XIX-wiecznych właścicieli folwarku, jeden z budynków mieszkalnych oraz wielka pofolwarczna stodoła z drewna. Wieś należy do sołectwa Jastrzębiec.

Opracowano m.in. na podst.: P.Szafran „Osadnictwo historycznej Krajny”, O.Goerke „Der Kreis Flatow”, H.Papstein „Der Kreis Wirsitz”, J.Umiński „Pojezierze Krajeńskie”, D.Borkowski „Kraj na rubieży...”, A.Marach, E.Kiestrzyn, L.Skaza „Miasto i Gmina Więcbork”, Katalog zabytków województwa bydgoskiego-gmina Więcbork, L.Skaza „Więcbork w latach 1945-1983”, Mapa topograficzna Polski – kwadraty Nakło i Złotów, skala 1:100000.

Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.