Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Ikony społecznościowe

Treść strony

Dwór w Iłowie

Zbudowany w 1868r., dla rodziny Langner – ówczesnych właścicieli majątku. Dekoracja elewacji nawiązuje głównie do klasycyzmu. W latach międzywojennych własność Anny Wilckens. Majątek liczył 1137 ha. Po 1945r. przejęty przez skarb państwa i przeznaczony na biura PGR i mieszkania jego pracowników. W latach 1983-85 miał miejsce generalny remont wraz ze zmianą pokrycia dachu. Po likwidacji PGR dwór przejęła powstała na jego bazie spółka rolna „Iłrol”. Od 2004r. właścicielem zabudowań folwarcznych, dworu i parku jest Andrzej Basiński. W tym czasie park został uporządkowany, zrewitalizowano prawie już nieistniejący staw, podjęto też prace remontowe w samym budynku dworskim. Także zabudowania pofolwarczne w większości nadal użytkowane, są zadbane - i ich stan może stanowić wzór godny naśladowania.

(źródła: Leszek Skaza, Szlakiem zabytków, w: „Powiatowe ABC” nr 1/2000r.; Leszek Skaza, inf. własne-niepublikowane z lustracji terenowej w 2008r.)
Dwór w Iłowie
Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.