Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Galeria / ciekawostki / Klarynowo /

Ikony społecznościowe

Treść strony

Klarynowo

 Wieś Klarynowo leży 9 km na południowy zachód od Więcborka i około 2 km na południe od szosy Więcbork-Łobżenica. Należy do sołectwa Borzyszkowo. Po raz pierwszy Klarynowo jest wymienione w 1774r., jako folwark przynależny do dóbr runowskich. Także i dziś jedynym większym skupiskiem budynków tej osady pozostają dawne zabudowania folwarczne. Obecnie są one własnością prywatną. Dwór został w znacznym zakresie przebudowany po II wojnie św., skutkiem czego utracił walory zabytkowe. Jedynie fragmenty kamienno-ceglanego muru ogrodzeniowego świadczą o przeszłości osady. Pozostałe, tworzące osadę gospodarstwa są w większości nowszej daty i porozrzucane na dość dużym obszarze.

Opracowano m.in. na podst.: P.Szafran „Osadnictwo historycznej Krajny”, O.Goerke „Der Kreis Flatow”, H.Papstein „Der Kreis Wirsitz”, J.Umiński „Pojezierze Krajeńskie”, D.Borkowski „Kraj na rubieży...”, A.Marach, E.Kiestrzyn, L.Skaza „Miasto i Gmina Więcbork”, Katalog zabytków województwa bydgoskiego-gmina Więcbork, L.Skaza „Więcbork w latach 1945-1983”, Mapa topograficzna Polski – kwadraty Nakło i Złotów, skala 1:100000.

Klarynowo
Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.