Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Galeria / ciekawostki / Runowo Młyn /

Ikony społecznościowe

Treść strony

Runowo Młyn

Dawna osada młyńska Runowo-Młyn, położona nad rzeką Orla i należąca obecnie do sołectwa Puszcza, po raz pierwszy została wymieniona w 1581r. Należała do majątku runowskiego i była z nim związana przez cały okres staropolski oraz prawie cały wiek XIX. W końcu tegoż sprzedana rodzinie Komm, od której odkupiona ponownie w 1911r. przez ówczesnego właściciela dóbr runowskich Joachima von Bethmann-Hollweg’a. W tym czasie osada składała się z dworu, zabudowań gospodarczych, tartaku wodnego, młyna oraz 125 ha roli i lasów. Bethmann-Hollweg wybudował w pobliskim lesie pałac dla swojej matki, który po sprzedaży majątku w 1928r., stał się własnością skarbu państwa. Przebywał w nim kilkakrotnie prezydent RP Ignacy Mościcki. Obecnie w dworze i młynie znajdują się mieszkania, a pięknie odrestaurowany pałac jest własnością prywatną.

Opracowano m.in. na podst.: P.Szafran „Osadnictwo historycznej Krajny”, O.Goerke „Der Kreis Flatow”, H.Papstein „Der Kreis Wirsitz”, J.Umiński „Pojezierze Krajeńskie”, D.Borkowski „Kraj na rubieży...”, A.Marach, E.Kiestrzyn, L.Skaza „Miasto i Gmina Więcbork”, Katalog zabytków województwa bydgoskiego-gmina Więcbork, L.Skaza „Więcbork w latach 1945-1983”, Mapa topograficzna Polski – kwadraty Nakło i Złotów, skala 1:100000.
Runowo Młyn
Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.