Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Galeria / ciekawostki / Sępólno Krajeńskie /

Ikony społecznościowe

Treść strony

Sępólno Krajeńskie – miasto malowniczo rozłożone na grzbietach i stokach wzgórz stromo opadających ku jezioru i rzece Sępolenka. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1360 r. Własność szlachecka. W okresie średniowiecza miasto kilkukrotnie niszczone było w wyniku najazdów krzyżackich. Średniowieczny zamek zrujnowany podczas tych walk, istniał jeszcze w 1679 r. Miasto nie posiadało nigdy murów obronnych, obronę zapewniało położenie pomiędzy rzeką - od północy, a jeziorem – od zachodu i bagnistymi łakami – od południa i częściowo - wschodu.

W XVI wieku jako wiano ślubne ostatniej dziedziczki rodu Sempelborskich, przeszło w ręce rodziny Zebrzydowskich z Więcborka. Od pocz. XVIII w. do 1821 r. było własnością Potulickich. Znaczny rozwój i rozbudowa nastąpiła w II połowie XIX w. Swoje piętno wycisnęły tu wtedy trzy kultury: polska, niemiecka i żydowska.

W 1920 roku miasto stało się stolicą powiatu sępoleńskiego, co spowodowało dalszy rozwój i wzbogacenie infrastruktury publicznej. Po wybuchu II wojny św. Niemcy wymordowali wielu mieszkańców w obozach w Karolewie, Radzimiu i Komierowie. Wyzwolenie przyszło 27.01.1945 r. Po wojnie jako stolica powiatu miasto przeżyło znaczny rozwój gospodarczy, kulturalny i przemysłowy. W 1999 roku, po prawie 30-letniej przerwie, ponownie stało się siedzibą władz reaktywowanego Powiatu Sępoleńskiego i większości jego instytucji. Zabytków zachowało się niewiele: kościół z 1812 r. (rozbud. 1926-27), dawny młyn wodny oraz liczne kamienice i budynki z końca XIX i pocz. XX wieku. Ciekawostką samą w sobie jest natomiast unikalny XIX-wieczny rynek założony na planie trójkąta.

 
Sępólno Krajeńskie
Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.