Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Galeria / pałace, dwory i parki / pałace, dwory / Dwór w Lutówku /

Ikony społecznościowe

Treść strony

 Dwór w Lutówku

Zbudowany w końcu XIXw., jako siedziba nadleśniczego lasów królewskich dawnego powiatu kamieńskiego. Lasy te stały się własnością państwa pruskiego w wyniku przejęcia majątku archidiakonatu kamieńskiego oraz sprzedaży przez Potulickich dóbr więcborsko-sępoleńskich. W 1887r. oficjalnie powstało z nich Nadleśnictwo Lutówko – i w tym okresie prawdopodobnie powstał też budynek dworski i zabudowania gospodarcze. W latach międzywojennych bywał w nim biskup chełmiński Stanisław Okoniewski oraz prezydent RP Ignacy Mościcki. Dwór o skromnych cechach klasycystycznych był siedzibą Nadleśnictwa do chwili wybudowania w l. 90-tych XXw. w jego bezpośrednim sąsiedztwie - nowego budynku. W 2007r. podjęto remont generalny dworu wraz z wymianą dachu. Mają w nim być mieszkania pracowników NDL. Wokół budynku zachował się niewielki park krajobrazowy ze stawem oraz ciekawymi okazami starodrzewia, pochodzący z XIXw.
(źródła: Gazeta Sępoleńska nr 83/1936; Jan Dorawa, Nadleśnictwo Lutówko-zarys monograficzny, w: Wiadomości Krajeńskie nr 13/1997; Leszek Skaza, inf. własne-niepublikowane z lustracji terenowej w 2008r.)

 

 

Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.