Powiat Sępoleński

Kolaż zdjęć

Wyszukiwanie

Przejdź do: strona główna
Opcje wyszukiwania

BIP

Ścieżka nawigacyjna

Edukacja / aktualności edukacyjne /

Ikony społecznościowe

Treść strony

Rozpoczęcie roku szkolnego

Dzień 1 września to data tradycyjnego rozpoczęcia roku szkolnego we wszystkich szkołach.

Na zaproszenie Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego - Tomasza Cyganka w uroczystości rozpoczęcia roku szkolego w sępoleńskim liceum, udział wzięli: Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych oraz Przewodniczacy Rady Powiatu - Marek Chart.
Oprócz tradycyjnego powitania  i wystąpienia dyrektora szkoły, Kazimierz Pytko - wybitny absolwet szkoły dokonał wpisu do Księgi Wybitnych Absolwentów liceum. Sławny dziennikarz i podróżnik wygłosił także okolicznościowy wykład.

 

 

 

 

 

 
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2016-09-01
 • autor: Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych, data: 2016-09-01
Pożegnanie emerytowanych pracowników Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych

Dnia 30 sierpnia 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Kraj. odbyło się uroczyste pożegnanie pracowników szkoły: nauczycielki historii Pani Renaty Szwochert oraz pracownika obsługi Pani Marii Gugnackiej.

Wymienione Panie z dniem 1 września odchodzą na zasłużoną emeryturę. W uroczystości uczestniczyli: Starosta Sępoleński Pan Jarosław Tadych, Wicestarosta Sępoleński Pan Andrzej Marach, Dyrektor Wydziału Edukacji (…) Pani Gabriela Malczewska, dyrekcja i pracownicy szkoły oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

Paniom podziękowano za długoletnią pracę i sukcesy zawodowe. Wręczono kwiaty i upominki, przekazano życzenia pomyślności, zdrowia oraz czasu na realizację własnych pasji i marzeń.

 

 • autor: ZSP Sępólno Krajeńskie, data: 2016-09-01
 • autor: ZSP Sępólno Krajeńskie, data: 2016-09-01
Przedłużenie powierzenia stanowisk dyrektorom na kolejne 5 lat

Dziś rano w gabinecie Starosty odbyło się uroczyste wręczenie listów gratulacyjnych dla dyrektorów dwóch szkół ponadgimnazjanych w terenu powiatu, którym władze samorządowe powiatu przedłużyły powierzenie stanowiska dyrektora do 31 sierpnia 2021 roku. 
 
Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych wraz z Wicestarostą – Andrzejem Marachem, Skarbnikiem Powiatu – Władysławem Rembelskim, Sekretarzem Powiatu – Anną Deja – Dobrowolską oraz Dyrektorem Wydziału Edukacji (…) – Gabrielą Malczewską w imieniu władz samorządowych Powiatu Sępoleńskiego złożyli najserdeczniejsze gratulacje Pani Annie Skiba z okazji przedłużenia powierzenia stanowiska Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku na okres kolejnych 5 lat, tj. od 01 września 2016 roku do 31 sierpnia 2021 roku oraz Panu Marianowi Basa z okazji przedłużenia powierzenia stanowiska Dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie na okres kolejnych 5 lat, tj. od 01 września 2016 roku do 31 sierpnia 2021 roku.

Władze samorządowe ufają, że przygotowanie merytoryczne i wieloletnie doświadczenie zawodowe, połączone z kreatywnością i troską o powierzoną placówkę przełoży się na pozytywne efekty jej działania. Dyrektorom życzono również dalszych udanych inicjatyw i decyzji w zarządzaniu oraz owocnej współpracy z pracownikami, wychowankami i organem prowadzącym. 

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2016-08-25
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2016-08-25
Z okazji Dni Sępólna biblioteka rozpoczyna coroczny cykl spotkań z lokalnymi twórcami

W tym roku zapraszamy na wystawę rękodzieła artystycznego Beaty Bohaczyk pn. „Artystyczne Bohaczykowo”.

Od 9 sierpnia 2016 r. w bibliotece można oglądać wystawę prac Pani Beaty. Jest to tylko część dorobku artystki, która posiada certyfikaty: Instruktora Techniki Paverpol (Pani Beata jest drugim w Polsce instruktorem tej techniki, warsztaty tego typu to całkowita nowość w Polsce), Techniki Pergaminowej, Malowania na Jedwabiu i wiele innych… Zna ponad 20 technik rękodzielniczych. Tworzy rzeźby z tkanin i gliny, maluje obrazy, odnawia meble.

Gorąco zapraszamy do zwiedzania wystawy i spotkania z autorką prac, które odbędzie się 16 sierpnia 2016 r. o godz. 16.00!

 • autor: Paulina Skibińska , data: 2016-08-08
 • autor: Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Kraj., data: 2016-08-08
Literacki Budżet Obywatelski – razem stwórzmy księgozbiór!

Program Biblioteki Narodowej „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 ­ Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych  wspiera biblioteczne księgozbiory na terenie całej Polski. Również w tym roku nasza biblioteka również znalazła się w gronie instytucji, które zostały objęte programem finansującym zakup nowych pozycji książkowych oraz audiobooków.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa mamy do wydania aż 11.304,00 zł! Zadecydujmy wspólnie, jakie książki trafią na biblioteczne półki.

Aby poznać Państwa opinie, zachęcamy do wypełnienia formularza dostępnego zarówno w bibliotece jak i na stronie internetowej www.biblioteka-sepolno.pl . Wypełniony formularz należy przesłać na adres mailowy: kontakt@biblioteka-sepolno.pl lub dostarczyć osobiście do siedziby biblioteki.

Na propozycje czekamy do 30 września 2016 r.

 • autor: Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Kraj., data: 2016-08-02
 • autor: Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Kraj., data: 2016-08-02
Zapraszamy na spotkanie z Ludwiką Włodek!

Już 8 sierpnia br. o godz. 17:00 w Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim odbędzie się spotkanie z dziennikarką, publicystką i socjolożką - Ludwiką Włodek.

Ludwika Włodek, prawnuczka Jarosława Iwaszkiewicza - patrona sępoleńskiej biblioteki, jest autorką bestsellerowej książki "Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów", która została nominowana do kilku ważnych nagród.


Wstęp wolny. Zapraszamy!

 • autor: Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Kraj., data: 2016-08-02
 • autor: Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Kraj., data: 2016-08-02
Zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do wspólnego Narodowego Czytania

Od kilku lat na terenie naszego kraju sukcesywnie odbywa się akcja Narodowego Czytania. Jej zasadniczym celem jest krzewienie czytelniczych inicjatyw oraz popularyzowanie książkowych nawyków. Nie można jednak pominąć integracyjnego wymiaru wspólnej lektury. Wspólne zaczytanie się w powieści z pewnością łączy pokolenia.

Poniżej zamieszczono przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na Narodowe Czytanie 2016.

 • autor: Joanna Gąsecka, data: 2016-07-19
Zakonczenie roku szkolnego w Zespole Szkół Nr 3 w Sępólnie Krajeńskim

24 czerwca 2016 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim odbyło się  uroczyste zakończenie roku szkolnego uczniów z Zespołu Szkół Nr 3 w Sępólnie Krajeńskim. Powiat Sępoleński reprezentował Starosta Sępoleński Pan Jarosław Tadych i Dyrektor Wydziału Edukacji (…) Pani Gabriela Malczewska. W tym dniu odbyło się także pożegnanie Pani Wiesławy Litwiniuk – nauczycielki języka niemieckiego, która wraz z końcem  roku szkolnego zakończyła swoją pracę zawodową.

Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 Pani Irena Jaskulska przekazała podziękowania sponsorom i współorganizatorom za współpracę podczas organizacji wielu imprez i wydarzeń o charakterze edukacyjno-kulturalnym, które odbywały się w Zespole Szkół Nr 3 w Sępólnie Krajeńskim w ubiegłym roku szkolnym.

 • autor: Joanna Gąsecka, data: 2016-07-01
 • autor: ZS nr 3 w Sępólnie Kraj., data: 2016-06-30
70-lecie "Ekonomika"

    W ubiegłą sobotę Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku obchodziło Jubileusz 70-lecia. Z tej okazji do Więcborka zjechało wielu absolwentów szkoły, by wspólnie świętować i cieszyć się ze spotkania po latach. Powiat Sępoleński reprezentował Wicestarosta Sępoleński Pan Andrzej Marach, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Pani Gabriela Malczewska, Skarbnik Powiatu Sępoleńskiego Pan Władysław Rembelski oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pan Henryk Dąbrowski.

   Obchody Jubileuszu rozpoczęły się od przemarszu absolwentów spod murów szkoły do więcborskiego kościoła parafialnego, w którym odbyła się msza święta, prowadzona przez księży absolwentów Ekonomika. Przedstawiciele Powiatu Sępoleńskiego z okazji Jubileuszu wręczyli Dyrektorowi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Panu Sławomirowi Kulpinskiemu list gratulacyjny wraz z upominkiem.


    Po mszy nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którą ufundowali absolwenci. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych dyrektorów, nauczycieli i absolwentów szkoły.

 • autor: Joanna Gąsecka, data: 2016-06-30
 • autor: CKZiU Więcbork, data: 2016-06-30
 • autor: Lucyna Sztandera, Ewa Szydeł, data: 2016-06-30
 • autor: www.wiecbork.eu, data: 2016-06-30
Czekają nas zmiany

    27 czerwca 2016 r. w Toruniu odbył się finał ogólnopolskiej debaty poświęconej edukacji pn. "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra Zmiana". W spotkaniu w CKK Jordanki z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli różnych środowisk oświatowych udział wzięła  Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska. Szefowa MEN przedstawiła efekty kilkumiesięcznych prac nad zmianami w systemie polskiej oświaty.

    Czteroletnie Liceum i pięcioletnie Technikum - w roku szkolnym 2019/2020 do liceów, techników i szkół branżowych (obecnie zasadniczych szkół zawodowych) trafi podwójny rocznik uczniów.

    Na spotkaniu dotyczącym podsumowaniu ogólnopolskich debat oświatowych, które odbyło się  w dniu 27 czerwca 2016 roku w Toruniu,  Pani Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przedstawiła kierunki zmian w oświacie na najbliższe lata :


1. 8-letnia szkoła powszechną, w której edukacja wczesnoszkolna odbywać się będzie w klasach I-IV oraz powrót do 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum

2. zmiana podstawy programowej i zwiększenie liczby godzin przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz historii

3. ułatwienie wprowadzania nowych zawodów do edukacji i włączenie przedsiębiorców do procesu edukacji i procedury certyfikowania umiejętności zawodowych uczniów i dorosłych

4. zachęcanie do usuwania z oferty edukacyjnej zawodów, w których trudno znaleźć pracę (tzw. zawodów nadpodażowych) poprzez zmniejszenie wskaźnika subwencji oświatowej

5. stworzenie katalogu świadczeń i usług dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w celu pełnego wykorzystania przypadającego na nich wskaźnika subwencji

6. nauka programowania od wczesnych lat szkolnych i doskonalenie nauczycieli w obszarze IT w celu m.in. lepszego wykorzystania tablic interaktywnych

7. uproszczenie procedury odwoławczej w sprawie wyników egzaminów maturalnych

8. stworzenie podstawy programowej do tzw. godzin z wychowawcą

9. zwiększenie roli kuratorium w obszarze nadzoru pedagogicznego: pomocy dla dyrektorów i nauczycieli oraz doskonalenia zawodowego

10. wydłużenie ścieżki awansu i wprowadzenie nowego stopnia awansu: nauczyciela specjalisty

11. obowiązkowe wyodrębnienie 1% od wynagrodzeń nauczyciel na ich doskonalenie zawodowe i przekazywanie 20% na doradztwo metodyczne w województwie

12. lepsze wykorzystanie środków unijnych na doskonalenie zawodowe nauczycieli w porozumieniem z marszałkami województw

    To tylko niektóre z zapowiadanych zmian. Pozostałe informacje znajdą Państwo na stronach MEN. Utworzenie tzw. stolika branżowego ma włączyć związki zawodowe do dyskusji i aprobaty wskazanych przemian. W galerii znajdą Państwo schemat struktury szkolnictwa przedstawiony Przez Panią Minister Annę Zalewską.

 

    Powiat Sępoleński w debacie reprezentowała Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Pani Gabriela Malczewska, Przewodnicząca Komisji Edukacji (…) Pani Dorota Witkowska oraz Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim Pan Tomasz Cyganek.

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, data: 2016-06-28
 • autor: www.torun.pl, data: 2016-06-27
Odejście na emeryturę nauczycielki z Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim

Dnia 21 czerwca w Zespole Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim odbyło się uroczyste pożegnanie nauczycielki Pani  Grażyny Kośmieji, która z nowym rokiem szkolnym odchodzi na emeryturę. W uroczystości uczestniczyli Starosta Sępoleński Pan Jarosław Tadych,  Prezes Oddziału ZNP w Sępólnie Krajeńskim Pani Anna Niemczyk oraz  dyrektor, rada pedagogiczna i pracownicy szkoły.

 • autor: Jarosław Niemyjski, data: 2016-06-23
 • autor: Jarosław Niemyjski, data: 2016-06-23
Spotkanie organizacyjne poświęcone VI Krajeńskiemu Rajdowi Rowerowemu

            16 czerwca br. (czwartek) w MGOK-u w Więcborku odbyło się spotkanie dotyczące przebiegu i organizacji VI Krajeńskiego Rajdu Rowerowego. Na spotkaniu obecny był zespół organizacyjno-roboczy. Dokonano ostatecznego podziału obowiązków.

            VI Krajeński Rajd Rowerowy odbędzie się 26 czerwca 2016 r. (niedziela) o godzinie 11:00. Zapisy od godziny 9:30 do 10:30 na boisku przy Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Więcborku, przy Alei 600-lecia 4 (start Rajdu) w dniu Rajdu. Zapisów dokonać można wypełniając deklarację uczestnictwa.

 

            Zapraszamy wszystkich chętnych!

 • autor: Joanna Gąsecka, data: 2016-06-21
 • autor: Arleta Kamińska, data: 2016-06-21
III Spotkanie integracyjne uczniów z niepełnosprawnością intelektualną województwa kujawsko- pomorskiego

     Dnia 10 czerwca w Zespole Szkół Specjalnych w Karnowie odbyło się III spotkanie integracyjne uczniów z niepełnosprawnością intelektualną województwa kujawsko-pomorskiego pod hasłem „Działamy i odkrywamy” -aktywny dzień w Karnowie dla entuzjastów poznawania świata. 
     W spotkaniu udział wzięło dwadzieścia szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno -wychowawczych. Głównym celem spotkania było rozwijanie uzdolnień i pasji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, promowanie zdrowego stylu życia oraz aktywizacja środowisk szkolnych w zakresie przeciwdziałania zjawiskom patologicznym, promowanie osiągnięć uczniów oraz ich integracja. Uczniowie Zespołu Szkół  nr 2 w Sępólnie dzielnie reprezentowali szkołę. Oprócz  przedstawienia  prezentacji o swoim mieście, wykonywali  wylosowane doświadczenia przyrodnicze oraz wzięli udział w grze terenowej pt. "Z zadaniami przez Karnowo". Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Forum Dyrektorów Szkół Specjalnych i Integracyjnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 • autor: ZSS Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim, data: 2016-06-20
  • autor: ZSS Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim
 • autor: Joanna Gąsecka, data: 2016-06-20
Laureat OWiUR z ZSCKR w Sypniewie

              W dniach 3 – 4. czerwca 2016 w ZSRCKU w Trzciance (woj. wielkopolskie) odbyła się jubileuszowa   XL  edycja Centralnej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności  Rolniczych.

              W etapie szkolnym olimpiady uczestniczyło  ponad  21 tysięcy uczniów z 369 szkół
z całej Polski.   Do etapu okręgowego zakwalifikowało się 1479 uczniów,  zaś w eliminacjach centralnych  wzięło udział  221 olimpijczyków.

              Tegoroczny absolwent klasy IV Technikum Rolniczego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie,  Mateusz   Pankau,  potwierdził  swoją  wysoką  wiedzę
i umiejętności praktyczne zdobywając tytuł  laureata  z  bloku produkcja roślinna.

W nagrodę otrzymał indeks wyższej uczelni, roczne stypendium naukowe Fundacji BGŻ BNP Paribas z programu AGROTALENTY  i  roczną prenumeratę czasopisma rolniczego od Agencji Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA.

Nauczycielką produkcji roślinnej, przygotowującą Mateusza do olimpiady jest  Halina Sikorska

Uczniowie Technikum Rolniczego w Sypniewie prawie każdego  roku osiągają sukcesy na OWiUR, potwierdzając wysoki poziom przygotowania zawodowego w bloku produkcja roślinna.

 • autor: ZSCKR Sypniewo, data: 2016-06-13
 • autor: ZSCKR Sypniewo, data: 2016-06-13
Konkurs Powiatowy Gimnazjada 2016 w Zespole Szkół Nr 3 w Sępólnie Krajeńskim

KONKURS POWIATOWY

"GIMNAZJADA 2016"

 

25 maja w Zespole Szkół nr 3 w Sępólnie Kr. odbyła się druga powiatowa "Gimnazjada".    
W tegorocznym konkursie udział wzięło sześć szkół:

Publiczne Gimnazjum w Kamieniu Krajeńskim
Zespół Szkół w Lutowie
Gimnazjum w Sypniewie
Zespół Szkół w Wałdowie
Zespół Szkół nr 1 w Sępólnie Krajeńskim
Zespół Szkół nr 3 w Sępólnie Krajeńskim.

 

Każda ze szkół reprezentowana była przez czteroosobową "super drużynę". W bezpośrednich zmaganiach udział brała najlepsza trójka z danego przedmiotu - uczniowie mieli prawo wymieniać jedną osobę przed każdym modułem. Pierwsza część konkursu polegała na rozwiązaniu testów z języka polskiego, matematyki, historii i WOS-u, geografii oraz języka angielskiego i niemieckiego. Na każdy z nich zawodnicy mieli po 10 minut. Komisja na bieżąco sprawdzała testy, a wszyscy z uwagą obserwowali tablicę wyników. Po zakończeniu pierwszej części uczniowie udali się na krótką przerwę regeneracyjną, bowiem czekały ich kolejne zmagania. Tym razem musieli wykazać się sprawnością, szybkością i sprytem. Zawody sportowe wywołały sporo emocji wśród uczestników i obserwatorów. Po doliczeniu punktów zdobytych w module sportowym jury ogłosiło wyniki. Okazało się, że dwie szkoły: Gimnazjum Sypniewo i Lutowo uzyskały taką samą liczbę punktów. Ostatecznie, po  dogrywce, na podium znalazły się:

 

I miejsce - Publiczne Gimnazjum w Kamieniu Krajeńskim

II miejsce - Zespół Szkół nr 1 w Sępólnie Krajeńskim

III miejsce - Gimnazjum w Sypniewie

Pani dyrektor Irena Hamerlik - Jaskulska pogratulowała uczestnikom konkursu i wręczyła zwycięzcom puchary oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Drużyny, które nie znalazły się na podium  otrzymały pamiątkowe upominki.

   Dziękujemy sponsorom tegorocznej "Gimnazjady" oraz fundatorom wspaniałych nagród:

 

Starostwu Powiatowemu w Sępólnie Kraj.
Zakładowi Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie Kraj.
Radzie Rodziców ZS nr 3 w Sępólnie Kraj.
Dyrekcji Zespołu Szkół nr 3.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wszechstronnej wiedzy, sprawności fizycznej, a także umiejętności współpracy w drużynie i ducha walki!

ORGANIZATORZY

Grażyna Maciaszek, Barbara Kryza, Anna Tadych, Iwona Jurek, Barbara Zalewska, Małgorzata Pałubicka - Kasprowicz, Izabela Zielińska - Rózga i Małgorzata Tarlach - Król.

 • autor: Zespół Szkół nr 3 w Sępólnie Krajeńskim, data: 2016-06-13
 • autor: Zespół Szkół nr 3 w Sępólnie Krajeńskim, data: 2016-06-13
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Sępoleńskiego na obchodach uroczystej sesji Sejmiku Województwa z okazji Dnia Dziecka

Dnia 1 czerwca 2016 r. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Sępoleńskiego: Oliwia Kozłowska (Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim) oraz Mikołaj Maciejewski (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku) wraz z opiekunem Panią Honoratą Sas udali się do Torunia na uroczystą sesje obrad Sejmiku Województwa z okazji Dnia Dziecka.

Sesja jest corocznym spotkaniem dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka, poprzedzającym obchody Święta Województwa. W tym roku do udziału w sesji zaproszono młodzież szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa. Łącznie w spotkaniu wzięły udział kilkuosobowe grupy z 19 szkół reprezentujących poszczególne powiaty województwa kujawsko-pomorskiego.

W związku z tegorocznymi obchodami 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz przyjętym przez Sejmik Województwa stanowiskiem w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Dziedzictwa Chrztu Polski, mieliśmy okazje wysłuchać wykładu Pana Profesora Waldemara Rozynkowskiego na temat okoliczności oraz znaczenia przyjęcia przez Mieszka I chrztu w 966 r. Po wysłuchaniu wykładu uczestnicy sejmiku, a w tym my otrzymaliśmy możliwość przeprowadzenia debaty na temat chrześcijańskiego dziedzictwa w naszym regionie. Padło wiele ciekawych oraz dociekliwych pytań. Po oficjalnej części spotkania nastąpiła część artystyczna między innymi występ zespołu „Z Nocy w Moc”, a także seans filmowy „Była sobie dziewczynka” w Kinie – Centrum Sztuki Współczesnej.

Miło będziemy wspominać czas spędzony w Toruniu tego dnia. Była to ewidentnie ciekawa lekcja historii, która udowodniła jaki wielki wpływ i ważną rolę, spełniają w naszym życiu i społeczeństwie wydarzenia z przeszłości. Dziękujemy: Kancelarii Sejmiku Wojewódzkiego w Toruniu, Starostwu Powiatowemu w Sępólnie Krajeńskim oraz naszym Opiekunom za możliwość uczestnictwa w tym doniosłym wydarzeniu.

 

Autor: Oliwia Kozłowska

 

Powiat Sępoleński reprezentowała Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Pani Gabriela Malczewska.

 • autor: Joanna Gąsecka, data: 2016-06-06
 • autor: Joanna Gąsecka, data: 2016-06-09
Dwudniowa wycieczka uczniów CKZiU do Berlina w czasie odbywania praktyk zawodowych w Niemczech

W miniony weekend uczniowie CKZiU odbywający praktykę zawodową w Niemczech uczestniczyli w 2-dniowej wycieczce do Berlina. Sporą niespodziankę sprawił nam stojący na dworcu pociąg - legendarny OrientExpress, który w uroczystej oprawie wyruszał do Londynu przez Paryż. Był to jego inauguracyjny przejazd przez Berlin. Kolejne godziny mijały nam w towarzystwie pani przewodnik podczas zwiedzania min. siedziby kanclerz Niemiec - budynku nazywanego przez berlińczyków "pralką", Reichstagu, Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, najmłodszego pomnika berlińskiego zwanego Jeziorem łez Romów i Sinti, Bramy Brandenburskiej, licznych ambasad w jej okolicy, jednego z największych i najruchliwszych placów-Potsdamer Platz, gdzie mieści się siedziba firmy Sony. Znajduje się tu również 7 kini i to właśnie w tym miejscu odbywa się coroczny berliński festiwal filmowy. W pobliżu hotelu Ritz- Carlton dotknęliśmy resztek Muru Berlińskiego. Mieliśmy również okazję odwiedzić ten amerykański pięciogwiazdkowy hotel, w którym panuje luksus i królewski przepych. Późnym popołudniem dotarliśmy do Muzeum Techniki i Eksperymentów, w którym znajduje się wiele ciekawych eksponatów, min. kolekcja zabytkowych pojazdów. Można tu przeprowadzić ponad 100 ciekawych eksperymentów fizycznych i astronomicznych. Zmęczeni upalnym słońcem i szybkim tempem zwiedzania dotarliśmy do hotelu by zregenerować siły na niedzielne odkrywanie innych zakątków Berlina.

Po dobrym śniadaniu i nocy spędzonej w hotelu A&O rozpoczęliśmy zwiedzanie wschodniej części Berlina. Metrem pojechaliśmy na Alexanderplatz, gdzie podziwialiśmy fontannę Neptuna, Czerwony Ratusz. Zrobiliśmy sobie też kilka zdjęć pod wieżą telewizyjną - symbolem wschodniej części Berlina. Z Placu Aleksandra udaliśmy się na berlińską Wyspę Muzealną. Znajduje się tutaj 5 muzeów w tym Muzeum Egipskie, które było naszym punktem docelowym. Najsłynniejszym obiektem, jaki można zobaczyć w tym muzeum jest dobrze zachowane i żywe kolorystycznie popiersie królowej Nefretete. Wyjście z Muzeum Egipskiego znajduje się na przeciwko kamienicy, w której mieszka kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ostatnim punktem wycieczki po Berlinie była wizyta w Muzeum Madame Tussauds. Można się tu poczuć jak w aleii gwiazd. Z każdej strony uśmiechały się do nas najbardziej znane osoby z dziedziny sportu, filmu, kultury polityki czy nauki. Czas szybko minął i na pewno juz wiemy, że wrócimy tu ponownie zwiedzać to, co jeszcze przez nas nie odkryte, a miejsc takich jest tutaj wiele.

 

 • autor: Anna Gumińska-Bejfus, data: 2016-06-08
 • autor: www.ckziu-wiecbork.pl, data: 2016-06-08
Projekt "Dobry start w życie zawodowe" realizowany przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku

Projekt "Dobry start w życie zawodowe"

Nr projektu: 2015-1-PL01-KA102-015768

            16 osobowa grupa uczniów z klasy II b Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych odbywa obecnie praktykę zawodową w Niemczech w ramach realizacji projektu pt. "Dobry start w życie zawodowe" unijnego programu edukacyjnego Erasmus +.

            Staż trwa 4 tygodnie od 16.05. do 11.06.2016r. i został zorganizowany przez organizację goszczącą - firmę Vitalis. Młodzież odbywa go w zakładach w następujących gastronomicznych w Lipsku i miejscowości Schkeuditz:

1.      FirmaVitalis:                   Wegner Małgorzata, Szwec Anna, Łagowski Jakub,

                                               Słupikowski Marcin

2.      DHL:                                Kunek Filip, Kamińska Elwira

3.      Mensa am Park:                     Schweda Anna, Hermann Aleksandra

4.      Mensa am Elsterbecken: -      Kuś Daria, Lange Natalia

5.      Mensa Peterssteinweg:          Dziarnowska Judyta, Matyja Marta

6.      Mensa Academica:                Tomaszewska Natalia, Ciok Małgorzata

7.      Mensa Liebigstrasse:              Steckiewicz Szymon, Kołata Jakub

Głównym celem stażu jest jest stworzenie uczniom możliwości poszerzenia umiejętności zawodowych w branży gastronomicznej, zwiększenie kompetencji językowych i społecznych. Uczestnicy projektu przyswajają sobie wiedzę w zakresie zastosowania nowych technologii, obsługiwania nowoczesnego sprzętu, zapoznania się ze strukturą i organizacją pracy niemieckich zakładów gastronomicznych, bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nabyte przez uczestników nowe kwalifikacje zostaną potwierdzone międzynarodowymi certyfikatami Europass, ECVET i  stosownymi zaświadczeniami krajowymi.

            Integralną częścią stażu jest bogaty program kulturowy, w którym młodzież obecne uczestniczy. Obejmuje m. in. wycieczkę do Drezna, dwudniowy pobyt w Berlinie,  zwiedzanie Lipska i okolic oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne.

            W trakcie odbywania praktyki beneficjenci projektu spotykają się i nawiązują kontakty z młodzieżą Niemiec i z różnych krajów Unii Europejskiej. Obecnie w ośrodku przebywa młodzież z Portugalii, Czech, i Hiszpanii.

            Pierwsze dwa tygodnie praktyki minęły pod znakiem ogromnej ilości pozytywnych wrażeń, poznawania nowych miejsc, zawierania znajomości, poszerzania nowych umiejętności zawodowych, nabywania nowych doświadczeń osobistych. Uczniowie zgodnie informują o bardzo przyjaznym nastawieniu pracowników do polskich praktykantów w poszczególnych zakładach pracy. Atmosfera w grupie sprzyja integracji.

            Zagraniczna praktyka uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych odpowiada potrzebom rozwoju kwalifikacji zawodowych umiejętności językowych kompetencji społecznych stażystów, ponadto motywuje ich do dalszej nauki zawodu, a w przyszłości z pewnością pozytywnie wpłynie na lokalny rynek pracy.

 • autor: Anna Gumińska-Bejfus, data: 2016-06-08
 • autor: www.ckziu-wiecbork.pl, data: 2016-06-09
IV Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas 6

17 maja 2016r. Zespole Szkół nr 3 w Sępólnie Krajeńskim odbył się IV Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas 6.  Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku szkolnym do konkursu zgłosiło się 7 szkół naszego powiatu.

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce      Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie

w składzie: Inga Kotowska 6b, Weronika Drobczyńska 6a, Aleksander Kurzyński 6a

II miejsce    Szkoła Podstawowa nr 1 w Sępólnie

III miejsce  Szkoła Podstawowa w Wiśniewie

Dziękujemy sponsorom oraz fundatorom wspaniałych nagród:

Radzie Rodziców ZS nr 3 w Sępólnie Kraj.
GWO
Staroście Powiatu Sępoleńskiego

Gratulujemy wszystkim uczniom. Dziękujemy nauczycielom z poszczególnych szkół za przygotowanie dzieci do konkursu. Uczniowie reprezentowali wysoki poziom.

Do zobaczenia w przyszłym roku.

Organizatorzy 

 • autor: Barbara Ulfik; Justyna Wiszniewska, data: 2016-05-17
 • autor: Barbara Ulfik, data: 2016-05-17
I Wojewódzki Turniej Gier Planszowych

Dnia 12.05.2016 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie wraz z Oddziałami Zamiejscowymi w Więcborku wzięli udział w I Wojewódzkim Turnieju Gier Planszowych zorganizowanych przez Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 5 w Bydgoszczy. Gracze zostali podzieleni na 2 grupy, jedna grała w warcaby, druga grupa w gry stolikowe. Uczennica Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim, Karolina Laskowska (klasa III gim.) zajęła I miejsce w kategorii gry stolikowe.  

 • autor: Zespół Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim, data: 2016-05-17
 • autor: Zespół Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim, data: 2016-05-17
Drzwi Otwarte w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kotarbińskiego

W sobotę 23 kwietnia 2016 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kotarbińskiego odbyły się Drzwi Otwarte. Gimnazjaliści klas III oraz ich rodzice mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, a także porozmawiać z nauczycielami i uczniami.

Pan dyrektor Tomasz Cyganek przedstawił ofertę edukacyjną liceum na rok szkolny 2016/2017. Zaproszeni goście zostali oprowadzeni po budynku szkoły. W pracowniach przedmiotowych nauczyciele prezentowali program nauczania swoich przedmiotów, formy i metody pracy, a także osiągnięcia i sukcesy uczniów. Po części oficjalnej goście mieli możliwość „zwiedzenia” całej szkoły i bezpośredniego kontaktu z licealistami. Oglądali także wystawy zdjęć ilustrujących wydarzenia i inicjatywy podejmowane przez społeczność szkolną. 

 • autor: Anna Bajor, data: 2016-04-26
 • autor: Julia Petsch, data: 2016-04-23
Konkurs wiedzy mechanicznej TECHWIM z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim

17 marca 2016 roku grupa uczniów klas III i IV Technikum Mechanicznego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim (ZSP) walczyła w etapie akademickim konkursu wiedzy mechanicznej pod nazwą TECHWIM organizowanego przez Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (UTP). Do tego etapu przechodzą laureaci szkolnych konkursów, którzy zostają zapraszani na etap uniwersytecki. Wśród najlepszych uczniów szkół mechanicznych z naszego województwa uczniowie ZSP w klasyfikacji szkół uplasowali się w środku stawki. Opiekunem naszych uczniów, który jednocześnie przygotowywał ich do tego konkursu zarówno na etapie szkolnym jak i uniwersyteckim był pan Mirosław Tłok. Najlepsze wyniki indywidualne uzyskali uczniowie ze szkół bydgoskich, które ściśle współpracują z uczelnią (m.in. korzystają z ich pracowni, wykładów a nawet kadry uniwersyteckiej). Drugim celem wyjazdu była możliwość uczestniczenia w doświadczeniach oraz prezentacjach pracowni na uczelni. Przedstawiono kierunki rozwoju przemysłu, współpracy przemysłu z uczelnią, nowinki techniczne oraz ofertę UTP w odniesieniu do zapotrzebowania rynku pracy. Całość odbyła się pod patronatem Bydgoskiego Klastra Przemysłowego stowarzyszającego blisko 100 firm różnych branż, który ufundował nagrody indywidualne i drużynowe. Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Sępólnie Krajeńskim za dofinasowanie wyjazdu umożliwiającego rywalizację na etapie uniwersyteckim.

 • autor: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych , data: 2016-03-23
Dzień Polski w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku

Już po raz dwunasty uczniowie EKONOMIKA  w Więcborku kształcący się w zawodach technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych obchodzili swoje święto. Tradycją naszych spotkań stało się prezentowanie każdego roku kultury innego narodu. Po 11 latach podróżowania po świecie wróciliśmy do domu. Z coraz większą dumą pokazujemy nasz kraj obcokrajowcom, ale sami też chętnie poznajemy uroki różnych regionów Polski. Oglądając prezentacje przygotowane przez uczniów na nowo odkryliśmy uroki naszego kraju oraz przypomnieliśmy o walorach kulinarnych polskiej kuchni, która doceniana jest przez obcokrajowców.

Dzień Polski w naszej szkole, to wybór nieprzypadkowy, ponieważ w tym roku obchodzimy 1050 rocznicę chrztu Polski.

W branży gastronomicznej trzeba przeliczać jednostki wag, proporcji i pieniędzy w portfelu. Dlatego w konkursie matematyczno – gastronomicznym sprawdziliśmy jak sobie z tym radzą nasi uczniowie. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Konkurs matematyczno – gastronomiczny:

I miejsce kl. II b (Natalia Tomaszewskai Filip Kunek)

II miejsce - I a (Maria Domek i Paulina Bednarska)

IIImiejsce – I b (Agata Stusik i Jacek Powalisz)

W konkursie kulinarnym, który cieszy się u nas ogromną popularnością, wzięło udział 5 grup z klas kształcących się w branży  gastronomiczno – hotelarskiej. Uczniowie, pod okiem nauczycieli p. D. Głyżewskiej–Fijas i  p. N. Gabarkiewicz  przygotowali w szkolnej pracowni gastronomicznej potrawy , które na stałe wpisały się do kanonu kuchni polskiej na kulinarnej mapie kraju.

W jury zasiedli:

Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych

Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski

Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji – Gabriela Malczewska

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej – Elżbieta Estkowska

Prezes Stowarzyszenia LGD ,,Nasza Krajna” – Władysław Szyling

Przedstawiciele przedsiębiorców - Romuald i Aleksandra Adamscy – Zespół Pałacowo – Parkowy w Sypniewie

Dyrektor CKZ i U w Więcborku - Sławomir Kulpinski

A oto wyniki Konkursu  kulinarnego i potrawy konkursowe:

I miejsce – IVb – Kuchnia podhalańska;

 Kwaśnica góralska, moskole – placki po góralsku z masłem czosnkowym i żurawiną, kołacz z serem

II miejsce – III b – Kuchnia podlaska;

Babka ziemniaczana z sosem grzybowym, barszcz biały na wędzonce, pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem, ciasto ,,Marcinek”

III miejsce – II b – Kuchnia Wielkopolska;

Zapiekanka ziemniaczana pod beszamelem, placki ziemniaczane z sosami, babka czekoladowa, Rogale Marcińskie

IV miejsce – Ib – kuchnia Śląska;

Carpaccioo z ćwikły z pieczarkami, karbinadle z heringami i ciapkapusta, chrusty

V miejsce – I a – Kuchnia małopolska

Sałatka galicyjska, obwarzanki à la precle, przekładaniec krakowski

Dzień Hotelarza to zabawa połączona z poszerzeniem wiedzy niezbędnej w branży gastronomiczno - turystycznej dotyczącej walorów turystycznych i kultury różnych krajów. Za rok odbędzi8e się 13 spotkanie, mamy nadzieję, że będzie równie udane.

UCZNIOWIE  TECHNIKUM

w zawodach: technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych

 • autor: CKZiU Więcbork, data: 2016-02-26
 • autor: Karolina Wnuk, data: 2016-02-25
 • autor: Ewa Szydeł portal e-krajna.pl, data: 2016-02-29
Targi Pracy i Edukacji pod hasłem: „Twoja Przyszłość w Twoim Regionie” w Powiecie Sępoleńskim

10 lutego br. o godzinie 10:00 w hali Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim odbyły się I Targi Pracy i Edukacji pod hasłem: „Twoja Przyszłość w Twoim Regionie”. Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim, Powiatowy Urząd Pracy w Sępólnie Krajeńskim, Gmina Sępólno Krajeńskie oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. W targach uczestniczyło 51 wystawców, w tym zarówno przedsiębiorców, przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Sępoleńskiego jak i przedstawicieli uczelni wyższych oraz instytucje państwowe. Targi miały na celu ukazanie możliwości edukacyjnych i zawodowych, jakie posiada Powiat Sępoleński, w tym przybliżenie możliwości zatrudnienia i dalszej edukacji po ukończeniu szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Sępoleńskiego. Każda z przybyłych osób mogła uzyskać informacje, w jakim zawodzie poszukiwani są pracownicy oraz z jaką ofertą spotkać się będą mogli uczniowie gimnazjów, którzy planują wybór szkoły ponadgimnazjalnej w obrębie Powiatu Sępoleńskiego.

Zaproszenie Starosty Sępoleńskiego – Pana Jarosława Tadych, Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy – Pana Artura Żychskiego, Burmistrza Sępólna Krajeńskiego – Pana Waldemara Stupałkowskiego, na I Targi Pracy i Edukacji w Powiecie Sępoleńskim przyjęli:

 • Przewodniczący Rady Powiatu Pan Marek Chart,
 • Wicestarosta Sępoleński Pan Andrzej Marach,
 • Skarbnik Powiatu Sępoleńskiego Pan Władysław Rembelski,
 • Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu Pan Artur Janas,
 • Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Kazimierza Jagodziński,
 • Przewodniczący Rady Miejskiej Kamienia Krajeńskiego Pan Kazimierz Warylak,
 • Przewodnicząca Rady Miejskiej Więcborka Pani Grażyna Witczak,
 • Wójt Gminy Sośno Pan Leszek Stroiński,
 • Burmistrz Kamienia Krajeńskiego Pan Wojciech Głomski,
 • Burmistrz Więcborka Pan Waldemar Kuszewski,
 • Dyrektor Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy Pani Elżbieta Słowińska,
 • Przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia Pan Kazimierz Fiałkowski,
 • Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Pani Gabriela Malczewska,
 • Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi Pan doktor Krzysztof Kannenberg,
 • Powiat Tucholski reprezentowali: Wicestarosta – pan Zenon Poturalski oraz Członek Zarządu Powiatu Tucholskiego – Pan Jerzy Kowalik
 • Starosta Nakielski Pan Tomasz Miłowski,
 • Radni Powiatu Sępoleńskiego,
 • Dyrektorzy Powiatowych Urzędów Pracy z sąsiednich Powiatów; z Nakła, Chojnic, Tucholi, Bydgoszczy, Inowrocławia i Torunia,
 • Dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Sępoleńskiego,
 • Dyrektorzy Biur Obsługi Oświaty z Gminy Sępólno Krajeńskie, Więcbork, Kamień Krajeński oraz z Sośna,
 • Dyrektorzy jednostek powiatowych i okołopowiatowych z Powiatu Sępoleńskiego,
 • Uczniowie szkół gimnazjalnych oraz Ponadgimnazjalnych z Powiatu Sępoleńskiego,
 • Przedstawiciele Związków Zawodowych działających na terenie Powiatu Sępoleńskiego,
 • Przedstawiciele mediów.

Wśród Wystawców znaleźli się:

 •  „Gabi-Bis” Fabryka Mebli Więcbork,
 • „Mindak” Produkcja Łodzi,
 • Cech Rzemiosł Różnych,
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku,
 • Centrum Planowania Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Bydgoszczy,
 • Copy System,
 • Drukarnia Daniel,
 • Duko s.c.
 • F.P.H.U. „KAAD”,
 • Fabryka Mebli Biurowych MDD Sp. z o.o.
 • ICT GROUP Sp. z o.o.
 • Kosmoagri Grażyna Bauza Usługi Kosmetyczne,
 • Krajeński Park Krajobrazowy,
 • Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP,
 • Leman s.c. Leszek, Krystyna, Łukasz Lemańscy,
 • Liceum Ogólnokształcące im. T. Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim,
 • Liceum Ogólnokształcące im. J. Korczaka w Więcborku,
 • Natura-Meble Marek Kurzyński,
 • NOVUM-MED. Sp. z o.o. prowadząca Szpital Powiatowy im. dr A. Gacy i dr J. Łaskiego NZOZ,
 • P.W. „Bemix” Benedykt Mieszczak,
 • P.H.U. Mart Tomasz Wysocki,
 • P.H.U.P. „Duet” Spółka Jawna,
 • Państwowa Inspekcja Pracy,
 • Piekarnia-Cukiernia Kazimierz Szalewski,
 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna,
 • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,
 • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie,
 • Powiatowy Urząd Pracy w Sępólnie Krajeńskim,
 • Projprzem S.A.
 • Promedica24,
 • Przychodnia Zdrowia (POZ) w Więcborku,
 • Rival Amber,
 • Ronet Spółka z o.o.
 • Salon Fryzjerski „Agnes” Damsko-Męski,
 • Sępoleńska Strefa Aktywności Gospodarczej,
 • Skanska S.A.
 • Sopocka Szkoła Wyższa,
 • SpiTra GmbH Janusz Przykucki,
 • STRABAG Sp. z o.o.
 • Szypryt Sp. J. Izabela Szypryt,
 • Telprojmont Sp. z o.o.
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
 • Weronika Kunek Studio Fotograficzne B5,
 • Wiadomości Krajeńskie,
 • Więcborskie Zakłady Metalowe „Wizamor” Sp. z o.o.
 • Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu,
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy,
 • Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy,
 • Zakład Produkcji Mebli Piotr Łabuś,
 • Zakład Przetwórstwa Mięsnego Paweł Ciepłuch,
 • Zespół Pałacowo-Parkowy w Runowie,
 • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie,
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim,
 • ZGK Sępólno Krajeńskie Spółka z o.o. 

Na początku Pan Starosta Jarosław Tadych oraz Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Pan Waldemar Stupałkowski otworzyli uroczyście Targi Pracy i Edukacji. Kolejnym punktem wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu na logo Targów Pracy i Edukacji. Trwający przez miesiąc konkurs, nagłaśniany medialnie na facebooku oraz plakatach spowodował, że nadesłano 12 prac. Przewodniczący komisji konkursowej – dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej Pan Zbigniew Marek Tymecki wraz ze Starostą Sępoleńskim Panem Jarosławem Tadychem ogłosili werdykt. Nagrodą w konkursie był tablet ufundowany przez Zakład Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie Krajeńskim. Konkurs na logo Targów Pracy i Edukacji pod hasłem: „Twoja Przyszłość w Twoim Regionie” wygrał autor, który chciał pozostać anonimowy. Zastrzegł sobie jednak, że w przypadku wygranej, nagrodę pragnie przekazać do Domu Opieki Społecznej dla Dzieci w Kamieniu Krajeńskim na ręce Siostry Małgorzaty. Wśród nadesłanych logo wyróżniono także gimnazjalistę z Lutowa Mateusza Zapalskiego, którego praca zrobiła wrażenie na pozostałych członkach komisji konkursowej i uzyskała najwyższą liczbę punktów wśród prac przygotowanych przez młodzież gimnazjalną.

Po wyświetleniu logo na telebimie i wręczeniu nagród ogłaszano konkursy z nagrodami, których fundatorem był Bank Spółdzielczy w Więcborku. 

Atrakcjami Tragów były m.in. strefy wizerunku i rozwoju, gdzie można było skorzystać z usług, które cieszyły się dużą popularnością. Wśród nich znajdowało się stoisko kosmetyczki, fryzjera, fotografa, a także punkt doradcy zawodowego.

Przy Punkcie Informacyjnym swoje stanowisko miała także Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sępólnie Krajeńskim. Dyżurująca tam Pani Psycholog wraz z Pedagogiem informowała zainteresowanych o pomocy z zakresu doradztwa zawodowego, predyspozycji zawodowych, konsultacji pedagogicznej, a także o sposobach uzyskania orzeczeń lekarskich.

Wśród wystawców swoje stoiska miała każda ze szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Sępoleńskiego:

 • Liceum Ogólnokształcące w Więcborku,
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim,
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku,
 • Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim,
 • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie.

Uczniowie wraz z nauczycielami reprezentując daną szkołę przygotowali liczne atrakcje dla zwiedzających. Rozdawano ulotki, poczęstunek, informowano o nowych możliwościach edukacyjnych, a także o planowanych kierunkach kształcenia na rok szkolny 2016/2017. Tłumnie przybyli gimnazjaliści mieli zatem doskonałą okazję porozmawiać ze starszymi kolegami i dowiedzieć się więcej na temat danej szkoły.

Podczas trwania targów uczestnikom rozdano informator Targów Pracy i Edukacji. Jest to produkt interaktywny. Poprzez pobranie na smartfona aplikacji multimedialnej TAP2C, która jest bezpłatna i po przeskanowaniu pierwszej strony informatora można cieszyć się jego dodatkową treścią w postaci filmów m.in. o szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Sępoleńskiego. Informator ma na celu ukazanie potrzebnych informacji na temat dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej w jednym interaktywnym produkcie. Dodatkowo opisano w nim firmy prezentujące się podczas Targów.

Podczas trwania targów odbyły się także warsztaty dla gimnazjalistów, których organizatorem był Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. Ich tematyka brzmiała: „Zaplanuj swoją karierę, zdobądź pracę swoich marzeń”. Z kolei warsztaty organizowane dla licealistów były prowadzone przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i dotyczyły tematu: „Na przekór statystykom, wybór ścieżki kariery, a sytuacja na rynku pracy”.

W trakcie trwania Targów Pracy i Edukacji zaprezentowano, przybyłym uczniom i mieszkańcom, filmy o szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Sępoleńskiego oraz o przedsiębiorstwach działających na terenie Powiatu. Odbył się także pokaz filmów o firmach, które otrzymały nagrodę Złotego Klucza Przedsiębiorczości. Są to przedsiębiorstwa, które dzięki swoim dokonaniom przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku oraz potencjału gospodarczego naszego Powiatu. W 2015 roku nagrodę Złotego Klucza Przedsiębiorczości otrzymały firmy: Ronet oraz Goodmills, z kolei w tym roku do grona wyróżnionych dołączyła firma MDD z Sępólna Krajeńskiego, która kształtuje postawy proinwestycyjne i innowacyjne, a także buduje prestiż i wiarygodność lokalnej gospodarki w randze światowej.

Licznie przybyłych mieszkańców oraz uczniów witała maskotka Orzełka, ochoczo zabawiając i zachęcając odwiedzających do wzięcia udziału w konkursach oraz zwiedzania stoisk. To pierwsza edycja Targów Pracy i Edukacji w Sępólnie Krajeńskim. Uczniowie szkół gimnazjalnych otrzymali potężną dawkę wiedzy na temat szkół znajdujących się w Powiecie Sępoleńskim, mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się z potencjałem gospodarczym naszego Powiatu oraz pozyskać informacje na temat pożądanych zawodów na lokalnym rynku pracy. Mamy nadzieję, że każde kolejne targi przyciągną jeszcze więcej uczniów oraz mieszkańców zainteresowanych poszukiwaniem pracy i wyborem szkoły, gdyż jak udowodniła obecna edycja Powiat Sępoleński to obszar, w którym drzemie potencjał zawodowy, a edukacja jest jego nieodłącznym elementem.

Tekst: Joanna Gąsecka

Zdjęcia: Krystian Pyrc

 • autor: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim, data: 2016-02-10
Szkoły Ponadgimnazajalne Powiatu Sępoleńskiego w czołówce

Według Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016, który po raz osiemnasty został opublikowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Więcborku jest najlepszym liceum ogólnokształcącym w powiecie sępoleńskim, a 46 w województwie kujawsko-pomorskim. (liczba liceów w woj. kuj.-pom.: około 254, z czego 134 to licea dla młodzieży, 120 to licea dla dorosłych). Sukcesem może pochwalić się również Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim. Według rankingu PERSPEKTYW plasuje się na 49 miejscu.

Według rankingu PERSPEKTYWY 2016 najlepszym technikum powiatu sępoleńskiego jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sępólnie Krajeńskim, które uplasowało się na 21 miejscu w województwie kujawsko-pomorskim. 31 miejsce należało do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim. Należy nadmienić, że w naszym województwie jest łącznie około 166 techników, w tym około 146 dla młodzieży i 20 dla dorosłych.

Ranking jest ważnym instrumentem w badaniu jakości szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Jego adresatami są przede wszystkim uczniowie najstarszych klas gimnazjów, którzy już w czerwcu muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać taką szkołę ponadgimnazjalną, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.

Takich informacji dostarcza sześć rankingów, w tym dwa główne rankingi ogólnopolskie: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2016, Ranking Techników 2016 oraz cztery ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny 2016 w grupie liceów, Ranking Maturalny 2016 w grupie techników, Ranking Olimpijski 2016, oraz Ranking Zawodowy 2016 w grupie techników.

Dla uczniów i nauczycieli niezwykle cenne okażą się także podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi, obejmujące łącznie ok. 1500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, opublikowane zostały na portalu edukacyjnym: www.perspektywy.pl.

Decyzją Kapituły Rankingu ustalone zostały następujące kryteria Ogólnopolskiego Rankingu Liceów 2015: sukcesy w olimpiadach 30%, matura - przedmioty obowiązkowe 25%, matura - przedmioty dodatkowe 45%.

Kryteria Ogólnopolskiego Rankingu Techników 2015: sukcesy w olimpiadach 20%, matura - przedmioty obowiązkowe 25%, matura - przedmioty dodatkowe 25%, wyniki egzaminów zawodowych 30%.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. 

 • autor: Wydział Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, data: 2016-01-29
Przygotowania do Targów Pracy i Edukacji trwają

26 stycznia br. w gabinecie Starosty Sępoleńskiego odbyło się kolejne spotkanie dot. Targów Pracy i Edukacji zaplanowanych na 10 lutego 2016 roku. Omawiane były sprawy organizacyjne oraz możliwości i techniki medialne planowanego przedsięwzięcia. Szczególną uwagę zwrócono na kwestię promocji Targów.

W spotkaniu udział wzięli:      

ICT Group: Kamil Jeliński, Sławomir Słomkowski, Maciej Bór

Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim: Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych, Wicestarosta – Andrzej Marach, Dyrektor Wydziału Edukacji ... – Gabriela Malczewska, pracownicy Wydziału Edukacji – Arleta Kamińska, Agnieszka Wełniak, Joanna Gąsecka, Lidia Sokulska-Tłok

Dyrektor Powiatowego Urządu Pracy  Artur Żychski

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2016-01-28
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2016-01-26
Targi Pracy i Edukacji w Centrum Sportu i Rekreacji - spotkanie organizacyjne

Dnia 19 stycznia 2016 roku w Centrum Sportu i Rekreacji  w Sępólnie Krajeńskim o godzinie 11:00 odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące realizacji zadania pn. Targi Pracy i Edukacji „Twoja Przyszłość w Twoim Regionie”.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele:

 • Centrum Sportu i Rekreacji
 • Starostwa Powiatowego
 • Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie Krajeńskim
 • Służb bezpieczeństwa
 • Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
 • Firmy MDD
 • Firmy C.O.I

Spotkanie miało na celu ustalenie wystroju, usytuowania sceny oraz boksów by było zgodne z zasadami bezpieczeństwa. Na spotkaniu ustalone zostało miejsce do przeprowadzenia warsztatów i ustawienie poszczególnych punktów oraz stref przewidzianych na Targach.  Impreza będzie odbywała się 10.02.2016r. w Centrum Sportu i Rekreacji ( Krajna Arena) o godzinie 10:00.

 • autor: Agnieszka Wełniak, data: 2016-01-20
 • autor: Agnieszka Wełniak, data: 2016-01-19
Uwaga konkurs trwa...

W związku z dużym zainteresowaniem konkursem na logo targów, przesuwamy termin zakończenia konkursu do 4 lutego 2016 roku.

Zapraszamy do udziału w konkursie na logo targów pracy i edukacji w Sępólnie Krajeńskim.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w trakcie Targów.

W załączniku Regulamin konkursu.

 • autor: Wydział Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, data: 2016-01-19
Spotkanie dotyczące organizacji Targów Pracy i Edukacji

Dnia 18 stycznia 2016 roku w biurze Rady Powiatu w Starostwie Powiatowym w Sępólnie Krajeńskim o godzinie 12:00 odbyło się spotkanie prowadzone przez Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji (EK) w Starostwie Powiatowym panią Gabrielę Malczewską oraz Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie Krajeńskim pana Artura Żychskiego. Dotyczyło ono kwestii związanych z organizacją Targów Pracy i Edukacji pod hasłem: „Twoja Przyszłość w Twoim Regionie”.

Na spotkanie zaproszono dyrektorów gminnych placówek oświatowych oraz dyrektorów szkół gimnazjalnych z Powiatu Sępoleńskiego. W spotkaniu udział wzięli:

- Pani Urszula Brycka – Dyrektor Miejsko Gminnego Zespołu Usług Oświatowych w Kamieniu Krajeńskim,

- Pani Danuta Zawidzka – Dyrektor Biura Obsługi Oświaty Samorządowej w Więcborku,

- Pan Marek Tymecki – Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie Krajeńskim,

- Pani Jolanta Zwiewka – Dyrektor Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Więcborku,

- Pani Krystyna Tusznio – Dyrektor Zespołu Szkół w Pęperzynie,

- Pani Katarzyna Kolasa – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Sępólnie Krajeńskim,

- Pani Irena Hamerlik-Jaskulska – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Sępólnie Krajeńskim,

- Pani Grażyna Jurgielska – Dyrektor Zespołu Szkół w Sypniewie,

- Pan Michał Wojciechowski – Dyrektor Zespołu Szkół w Sośnie,

- Pani Renata Rzepińska – w zastępstwie pani Dyrektor Zespołu Szkół w Lutowie,

- Pani Małgorzata Suchomska – w zastępstwie pani Dyrektor Zespołu Szkół w Wąwelnie.

Spotkanie miało na celu przybliżenie dyrektorom szkół gimnazjalnych istoty i celów organizacji Targów Pracy i Edukacji w Sępólnie Krajeńskim, które odbędą się 10 lutego 2016 roku w Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim. Na spotkaniu omawiane były między innymi aspekty organizacji dojazdów uczniów z poszczególnych gmin na targi oraz kwestia agitacji i udziału uczniów w warsztatach organizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy.

 • autor: Joanna Gąsecka, data: 2016-01-19
 • autor: Krystian Pyrc, data: 2016-01-18
Spotkanie organizacyjne przed Targami Pracy i Edukacji

14 stycznia br. w gabinecie Starosty Sępoleńskiego pana Jarosława Tadycha odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące realizacji zadania pn. Targi Pracy i Edukacji „Twoja Przyszłość w Twoim Regionie”, zaplanowanych na 10 lutego br. w Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim (CSiR).

W spotkaniu wzięły udział osoby:

- z ramienia Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim (KP PSP) – Zastępca Komendanta KP PSP pan Maciej Suchomski, starszy specjalista KP PSP pan Robert Sieg;

- z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim (KPP) – Zastępca Komendanta KPP pan Paweł Zawada;

- z ramienia Ochotniczej Straży Pożarnej  gminy  Sępólno Krajeńskie (OSP) – Komendant pan Grzegorz Borowicz;

- z ramienia Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim (CSiR) – Dyrektor pan Marek Chart oraz pani Jolanta Mizdalska;

- z ramienia Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie Krajeńskim (PUP) – Dyrektor pan Artur Żychski, Zastępca Dyrektora pan Piotr Bukolt;

- z ramienia Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim – Starosta Sępoleński pan Jarosław Tadych, Wicestarosta pan Andrzej Marach, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji (EK) - Gabriela Malczewska , Inspektor Wydziału EK pani Lidia Sokulska-Tłok oraz panie: Joanna Gąsecka, Agnieszka Wełniak.

Powitania zaproszonych gości dokonał Starosta Sępoleński – pan Jarosław Tadych. Podziękował za przyjęcie zaproszenia, liczne przybycie i chęć włączenia się w realizację przedsięwzięcia. Starosta przybliżył stan zaawansowania poszczególnych zadań i wskazał na konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na zachowanie bezpieczeństwa, sprawności komunikacyjnej w ruchu drogowym oraz w miejscu przeprowadzenia Targów.

Zadania kluczowe to zapewnienie wyjść ewakuacyjnych, ochrona obiektu, wytyczenie miejsc parkingowych, kierowanie ruchem na terenie CSiR oraz zachowanie bezpieczeństwa, w tym szczególne zabezpieczenie ulicy Chojnickiej. Omawiane były kwestie dotyczące spraw porządkowych, ustaleń organizacyjnych oraz logistycznych w trakcie trwania Targów.

Wszystkie zebrane osoby wyraziły chęć współpracy w zakresie sprawnego przeprowadzenia przedsięwzięcia, za co bardzo dziękujemy.

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2016-01-15
 • autor: Kamila Jabłońska , data: 2016-01-14
Targi Pracy i Edukacji

Praca nad organizacją Targów trwa... Jesteśmy już po pierwszych debatach, 10 Lutego zapraszamy Państwa na efekt finalny naszej współpracy.

 • autor: Wydział Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji
Uwaga Konkurs - Poszukiwane Logo !!!

Konkurs na Logo Targów Pracy i Edukacji w Sępólnie Krajeńskim "Twoja Przyszłość w Twoim Regionie".

W załączniku Regulamin Konkursu. 

Możesz znaleźć nas też na facebooku klikając TUTAJ!

Załącznik:
 • autor: Wydział Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, data: 2015-12-29
Zagraniczne Staże Zawodowe - Podsumowanie

20 listopada 2015 roku uczniowie ZSCKR w Sypniewie wzięli udział w seminarium podsumowującym kolejną edycję zagranicznych staży zawodowych, które odbyły się w gospodarstwach rolnych Dolnej Saksonii. W tym międzynarodowym projekcie dofinansowanym w ramach programu Erasmus+ wśród grupy 60 uczniów z całej Polski znalazło się 3 uczniów Technikum Rolniczego Sypniewie.

Dzięki 3-miesięcznemu stażowi zawodowemu w Niemczech uczniowie mieli doskonałą okazję do zapoznania się ze specyfiką pracy w nowoczesnych i wysoko zmechanizowanych gospodarstwach, a także poznania kultury naszych sąsiadów. Dodatkową korzyścią z wyjazdu było rozwinięcie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim oraz   nawiązanie nowych znajomości. Było to pierwsze poważne doświadczenie zawodowe uczniów udokumentowane oficjalnymi certyfikatami. Wszyscy uczestnicy otrzymali: dyplomy ukończenia praktyki wystawione przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu, certyfikaty wystawione przez Niemiecki Ośrodek Szkoleniowy  dla Techniki Rolniczej w Deula oraz zaświadczenia wystawione przez Dolnosaksońską Izbę Rolniczą.

Udział w programie jest efektem wieloletniej współpracy szkoły rolniczej w Sypniewie  i Towarzystwa Umiejętności Rolniczych w Poznaniu. Trwa właśnie nabór do kolejnej edycji  staży zagranicznych, dzięki którym chętni uczniowie szkół rolniczych mogą wiedzę zdobytą w szkole zastosować w praktyce i poszerzyć swoje horyzonty zawodowe o ciekawe doświadczenia.

 • autor: ZSCKR Sypniewo, data: 2015-12-15
 • autor: ZSCKR Sypniewo, data: 2015-12-15
110 lat powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego

W dniu 12.12.2015 r. odbyły się powiatowe obchody 110 lat powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego. W uroczystości przygotowanej przez Oddział w Więcborku udział wzięli nauczyciele związkowcy i prezesi oddziałów: sępoleńskiego – Anna Niemczyk, kamieńskiego – p. Bogumiła Kalla  oraz więcborskiego – p. Ewa Pirzgalska. W spotkaniu uczestniczyli: Prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP - Ryszard Kowalik, Przewodniczący Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim - Marek Chart, Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych, Wicestarosta – Andrzej Marach, Przewodnicząca Rady Miejskiej – Grażyna Witczak, Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski, Dyrektor Biura Obsługi Oświaty Samorządowejw Więcborku – Danuta Zawidzka oraz Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego – Gabriela Malczewska.  Imprezę prowadziła pani Grażyna Jurgielska a oprawę muzyczno-taneczną zapewnili uczniowie Zespołu Szkół w Sypniewie i Szkoły Podstawowej w Zakrzewku. Na koniec grupa teatralna Stuk-Puk z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Więcborku zaprezentowała ciekawe widowisko „Ballada o garbatym aniele”. Samorządowcy wręczyli prezesom oddziałów i prowadzącej kwiaty a Starosta Sępoleński podarował symbolicznie rozświetlony tort z życzeniami dalszej dobrej i merytorycznej współpracy.

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji (...), data: 2015-12-15
 • autor: Klaudia Kiestrzyn, data: 2015-12-12
Maraton Pisania Listów – Amnesty International

Tradycyjnie jak co roku w grudniu, a tym razem w dniu 11 grudnia 2015 r., w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Ze strony organu prowadzącego w maratonie uczestniczyła Dyrektor Wydziału Edukacji (…) Gabriela Malczewska.

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji (...), data: 2015-12-14
 • autor: Agnieszka Wełniak, data: 2015-12-11
DEBATA – „Razem przeciw dopalaczom”

10 grudnia 2015 r. w budynku Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie odbyła się debata pod nazwą „Razem przeciw dopalaczom”. Organizatorem debaty był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim (z inicjatywy Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy), Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sępólnie Krajeńskim oraz Starostwo Powiatowe w Sępolnie Krajeńskim. Wśród zaproszonych gości była p.o. Kuratora Oświaty w Bydgoszczy – pani Jolanta Metkowska, Przewodniczący Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim – pan Marek Chart, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeński – pani Dorota Witkowska, Starosta Sępoleński – pan Jarosław Tadych, Wicestarosta Sępoleński – pan Andrzej Marach, Sekretarz Powiatu – pani Anna Deja-Dobrowolska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim – pan Kazimierz Jagodziński, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim – pan Mirosław Pestka oraz dyrektorzy Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej Powiatu Sępoleńskiego, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Sępoleńskiego, pedagodzy szkolni oraz przedstawiciele Rad Rodziców szkół ponadgimnazjalnych.

Na początku głos zabrali Prelegenci: pani Elżbieta Estkowska – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sępólnie Krajeńskim, pan Jarosław Niemyjski – Terapeuta, pani Monika Nowicka – Psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz pan Krzysztof Milachowski – specjalista ds. nieletnich KPP w Sępólnie Krajeńskim, którzy wyjaśniali na czym polega uzależnienie od dopalaczy, czym różnią się one od innych narkotyków oraz przedstawiali statystyki dotyczące spożywania tych specyfików w naszym powiecie. Po przemówieniach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sępólnie Krajeńskim w miesiącach październik-grudzień 2015r. realizowała etap powiatowy konkursu pod hasłem „Razem przeciw dopalaczom”, którego organizatorem była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy. Zgodnie z regulaminem najciekawsza praca wytypowana na etapie powiatowym została przekazana celem wzięcia udziału w etapie wojewódzkim. Przedmiotem konkursu było wykonanie prezentacji multimedialnej o tematyce szkodliwości stosowania substancji psychoaktywnych – dopalaczy.  W etapie powiatowym konkursu udział wzięły wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z terenu Powiatu Sępoleńskiego – łącznie wpłynęło 25 prezentacji konkursowych. Nagrodzono i wyróżniono dyplomem pięciu uczestników etapu powiatowego:

 1. Magdalena Paprocka – Liceum Ogólnokształcące w Więcborku (praca przekazana do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy)
 2. Dominika Nickel – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w  Sypniewie
 3. Paula Lutowska – Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim
 4. Agnieszka Turzyńska – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Sępólnie Krajeńskim
 5. Dominika Sulikowska – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku

Praca przygotowana przez Magdalenę Paprocką została przekazana do etapu wojewódzkiego, którego organizatorem była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.  Uczennica zdobyła II miejsce w etapie wojewódzkim konkursu, w związku z czym otrzymała nagrodę Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy.

W dalszej części debaty rozstrzygnięto konkurs plastyczny organizowany przez szkoły ponadgimnazjalne Powiatu Sępoleńskiego. Każda szkoła wytypowała jednego zwycięzcę. Wśród nagrodzonych znajdowali się:

 1. Olga Lewalska – uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim,
 2. Magdalena Angutek, Martyna Olszewska, Agata Wegner, Anna Feder, Agata Szczepanik oraz Magdalena Paprocka (praca zbiorowa) – uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku,
 3. Jakub Kreczmański – uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku,
 4. Aleksandra Gondek – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie,
 5. Rozalia Nowak – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim.

Kolejnym krokiem debaty było aktywne włączenie się młodzieży, kiedy to uczniowie mieli możliwość zadawania nurtujących i trudnych pytań dotyczących dopalaczy.

Jako podsumowanie całego przedsięwzięcia głos zabrała pani Kurator Jolanta Metkowska, Wicestarosta pan Andrzej Marach oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pan Eugeniusz Szwochert.

Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim dziękuje wszystkim, którzy swoim działaniem wsparli tę inicjatywę oraz przyczynili się do współorganizacji debaty, w szczególności: pani Zofii Krzemińskiej – Dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim oraz panu Tomaszowi Siekierce – Dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku.

 • autor: Joanna Gąsecka, data: 2015-12-14
 • autor: Wydział Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, data: 2015-12-10
Jubileusz 110 - lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Dnia 9.12.2015r. w Bydgoszczy  odbyła się gala z okazji 110-lecia ZNP.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele związkowych władz centralnych, władz wojewódzkich, miasta Bydgoszczy i Powiatu Sępoleńskiego oraz Kuratorium Oświaty. Z  okazji rocznicy istnienia związku podsumowano jego działalność a także omawiano planowane zmiany w oświacie. Podziękowano nauczycielom za ich pracę, zaangażowanie, postawy społeczne.

V-ce Prezes Zarządu Głównego ZNP pan Grzegorz Gruchlik i Prezes Okręgu Kujawsko- Pomorskiego ZNP pan Ryszard Kowalik wręczyli zasłużonym związkowcom „Za Działalność Kulturalną i Oświatową na rzecz ZNP”. Wśród wyróżnionych był sępolanin pan Józef Buława.

Zasłużeni związkowcy z województwa Kujawsko – Pomorskiego otrzymali Złote Odznaki ZNP. Z Oddziału ZNP w Sępólnie Kraj. Złote Odznaki ZNP otrzymali: Barabasz Barbara, Basińska Dorota, Eckert Żaneta, Jaskulska Elżbieta, Pankanin Eugeniusz, Orzłowska Jolanta, Strawa Ewa, Tadych Anna, Żywicka Małgorzata.

Listy gratulacyjne za otrzymane Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymały panie: Gburczyk Grażyna, Niemczyk Anna, Śliwińska Ewa.

Całość uroczystości uświetniał zespół pieśni i tańca „ Płomienie” oraz chór „Kaganek”.

 • autor: Oddział ZNP w Sępolnie Krajeńskim , data: 2015-12-11
 • autor: Oddział ZNP w Sępolnie Krajeńskim , data: 2015-12-09
Ewaluacja problemowa w szkole powiatu sępoleńskiego

Dnia 2 grudnia 2015r. wizytatorzy Kuratorium Oświaty z Bydgoszczy: Pani Grażyna Szymańska oraz Pan Hieronim Bukowiecki przedstawili raport ewaluacji problemowej przeprowadzonej w trzech typach szkół wchodzących w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku.

Powiat Sępoleński reprezentowali : Jarosław Tadych – Starosta Sępoleński, Andrzej Marach - Wicestarosta Sępoleński i Gabriela Malczewska – dyrektor Wydziału Edukacji (…), natomiast Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku – Sławomir Kulpinski, dyrektor szkoły i Joanna Wobszal, wicedyrektor placówki.

Ewaluacja zewnętrzna polegała na zebraniu i przeanalizowaniu informacji w obszarach: dydaktycznym, współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym oraz zarządzania szkołą w kontekście służenia jej rozwojowi. Wizytatorzy ocenili badane obszary na poziomie podstawowym i podejmowane działania na wysokim poziomie wymagań.

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji (...), data: 2015-12-04
 • autor: Krystian Pyrc, data: 2015-12-02
Targi Pracy i Edukacji – Zapraszamy

Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim wraz z Gminą Sępólno Krajeńskie, Powiatowym Urzędem Pracy w Sępólnie Krajeńskim i Wojewódzkim Urzędem Pracy w Toruniu organizuje 10 lutego 2016 roku Targi Pracy i Edukacji "Twoja Przyszłość w Twoim Regionie".

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji pod numerem telefonu Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji: 52/388 13 32, 52/388 13 37.

Zapraszamy też wszystkich zainteresowanych na nasz profil facebookowy TUTAJ!

Film promocyjny dostępny TUTAJ!

 • autor: Wydział Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, data: 2015-11-26
Debata – Stop Dopalaczom!

13 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim odbyło się spotkanie organizacyjne dot. przeprowadzenia debaty pod nazwą: STOP DOPALACZOM! Debata zaplanowana została na 10 grudnia br. na godz. 1100 w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Jeziornej 6 w Sępólnie Krajeńskim. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. Nie należy bagatelizować tego problemu tylko włączyć się w tą akcję profilaktyczną mającą na celu dobro młodzieży w Powiecie Sępoleńskim. W debacie wezmą udział uczniowie, rodzice, prelegenci i specjaliści (Policja, SANEPID, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Terapeuta). Wszystko po to, aby rozwiać wątpliwości, poszerzyć świadomość i wskazać instytucje i placówki stojące w gotowości do pomocy młodym ludziom.

 • autor: Lidia Sokulska-Tłok, data: 2015-11-13
 • autor: Agnieszka Wełniak, data: 2015-11-13
informacja o realizacji zadań oświatowych lata 2014 - 2015
 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji (...), data: 2015-11-02
Doświadczenia z uprawą buraka cukrowego

W poniedziałek 12 października 2015r. uczniowie klas technikum rolniczego, technikum mechanizacji rolnictwa i ZSZ rolnik wzięli udział w zbiorze doświadczeń z uprawą buraka cukrowego na polu w Sypniewie. Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy - Oddział Bydgoszcz założył w Sypniewie dwa doświadczenia:

 1. Monitoring zmian zdolności chorobotwórczych populacji grzybów powodujących zgnilizny korzeni i zgorzel siewek buraka cukrowego, realizowane w ramach Programu Wieloletniego „Tworzenie naukowych podstaw postępu biologicznego i ochrona roślinnych zasobów genowych źródłem innowacji i wsparcia zrównoważonego rolnictwa oraz bezpieczeństwa żywnościowego kraju, koordynowane przez MRiRW,
 2. Porównanie plonu i jakości technologicznej buraka cukrowego po usunięciu liści oraz liści i główki korzenia, przeprowadzane w ramach działalności statutowej IHAR-PIB.

Młodzież, która zna się na rolnictwie, doskonale poradziła sobie z zadaniem. Przedstawiciele Instytutu przeprowadzili krótki wykład o w/w doświadczeniach. Uporano się ze zbiorem materiału w kilka godzin. Łączna liczba poletek/prób wyniosła 63 w 1-ym i 32 w 2-im doświadczeniu.

Dla uczniów była to ciekawa lekcja w terenie w dziale produkcja roślinna. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca z IHAR-PIB rozwinie się i młodzież będzie miała wiele okazji do poznawania nowych metod produkcji i wyników badań z tym związanych.

 • autor: Małgorzata Dropinska, data: 2015-10-20
 • autor: Małgorzata Dropinska, data: 2015-10-12
Zajęcia warsztatowe z szefem kuchni w pracowni gastronomicznej w ZSCKR Sypniewo

Dzięki współpracy z ARR w Bydgoszczy uczniowie kształcący się w zawodach gastronomicznych, tj. : technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz wzięli udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez szefa kuchni Restauracji Villa Calvados z Bydgoszczy - Grzegorza Parczewskiego oraz Elżbietę Markuszewską - manager restauracji.

Młodzież wysłuchała prelekcji na temat produktów ekologicznych pochodzących z naszego regionu oraz czynnie uczestniczyła w przygotowywaniu potraw kuchni regionalnej:

 • parzybrody (gęstej zupy w skład której wchodzi kapusta, ziemniaki, marchew, cebula i boczek)

oraz

 • policzków wołowych z plackami ziemniaczanymi lub ziemniakami.

To już kolejna możliwość poznania smaków kuchni regionalnej. W ubiegłym roku młodzi kucharze mieli przyjemność próbować potrawy z gęsiny.

 • autor: Małgorzata Dropinska, data: 2015-10-20
 • autor: Małgorzata Dropinska, data: 2015-10-06
Dzień Edukacji Narodowej dla nauczycieli emerytów i pracowników obsługi

W czwartek 15 października 2015 r. Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sępólnie Kraj.  zorganizował  spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla nauczycieli emerytów i pracowników obsługi.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście w osobach : Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego – Waldemar Stupałkowski, Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Chart, Przewodniczący Rady Miasta – Kazimierz Jagodziński oraz Dyrektor Oświaty – Marek Tymecki.

Wczorajsze spotkanie rozpoczęło się od przywitania i wręczenia kwiatów osobom, które w tym roku dołączyły do grona nauczycieli emerytów, a są nimi: pani Jadwiga Raczkowska oraz pan Roman Porożyński. Pani prezes Anna Niemczyk dodatkowo podczas spotkania wręczyła kwiaty jubilatkom, które obchodziły tego dnia imieniny. Następnie głos zabrał Satrosta Sępoleński oraz Burmistrz Sępólna Krajeńskiego. Życzyli oni wszystkim zgromadzonym dużo zdrowia, a także więcej wolnego czasu dla siebie. Na  zakończenie wystąpień , w dowód  uznania  i szacunku , uczestnicy spotkania – nauczyciele i pracownicy  obsługi  otrzymali  z rąk  Zaproszonych Gości  piękne róże oraz foldery promocyjne zrobione z okazji „25-lecia Samorządności”. Przy kawie i ciastku prowadzono rozmowy, a atmosfera była wspaniała.  

 • autor: Krystian Pyrc, data: 2015-10-16
 • autor: Krystian Pyrc, data: 2015-10-15
Nagrodzeni nauczyciele na Dniu Edukacji Narodowej w Bydgoszczy

Wczoraj na sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyły się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

„W tym dniu chcę przypomnieć o wyjątkowości zawodu nauczycielskiego i jeszcze raz serdecznie podziękować za Państwa oddanie, wysiłek i cierpliwość” – mówiła Wojewoda Ewa Mes podczas bydgoskiej uroczystości.

 W sali konferencyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkali się wyróżnieni dyrektorzy i nauczyciele z Bydgoszczy i rejonu bydgoskiego. Zasłużeni otrzymali Medale za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrody Kuratora Oświaty, które wręczyła p.o. Kuratora Jolanta Metkowska. Ogółem, w całym województwie, w tym roku wyróżniono ponad 400 pedagogów. O artystyczną oprawę uroczystości zadbał zespół z Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy.

Z terenu powiatu sępoleńskiego wyróżnienia – odznaczenia resortowe – Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:

Grażyna  Gburczyk – Dyrektor Zespołu Szkół w Lutowie

Ewa Śliwińska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zbożu

Mirosława Niemyjska – Dyrektor Zespołu Szkół nr 2

Anna Niemczyk – Prezes Oddziału ZNP w Sępólnie Kraj. – emerytowany nauczyciel LO w Sępólnie Krajeńskim;

Nauczyciele mają bardzo ważny udział w kształtowaniu postaw dorosłego w przyszłości społeczeństwa. To jest nie tylko przekazywanie wiedzy. Przekazywane są tak ważne sposoby odnoszenia się do drugiego człowieka, uczy się dzieci i młodzież tolerancji i wrażliwości na to, co dzieje się wokół nich – powiedziała Wojewoda Ewa Mes.

W uroczystych obchodach Dnia Edukacji Narodowej w Bydgoszczy, w odpowiedzi na zaproszenie Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty, uczestniczył Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych, który towarzyszył w tym wyjątkowym dniu paniom nagrodzonym odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

 

 • autor: Anna Niemczyk i strona internetowa - www.bydgoszcz.uw.gov.pl/, data: 2015-10-15
Dzień Edukacji Narodowej w Powiecie Sępoleńskim

Dnia 13 października o godzinie 1100 w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim odbyły się powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Dyrektor szkoły Pan Tomasz Cyganek przywitał wszystkich zgromadzonych i przedstawił zaproszonego na tę okazję Pana profesora Brunona Kamińskiego, absolwenta Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim. Pan profesor wygłosił okolicznościowy wykład. Na uroczystości obecni byli dyrektorzy szkół powiatowych wraz z zaproszonymi nauczycielami, kadra pedagogiczna Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim wraz z kadrą administracyjną i obsługą, przedstawiciele Powiatu Sępoleńskiego, a także związków zawodowych oraz uczniowie. Wychowankowie klasy drugiej wraz z wychowawcą Panią Gabrielą Przybyłką przygotowali na tę okazję specjalny występ i podziękowania. Po części oficjalnej kadra pedagogiczna i zaproszeni goście udali się na salę kolumnową, gdzie Starosta Sępoleński Pan Jarosław Tadych wręczył na ręce dyrektora Pana Tomasza Cyganka specjalne podziękowania z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Następnie, wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Panem Markiem Chartem, przekazał Nagrody Starosty nauczycielom i dyrektorom placówek oświatowych w podziękowaniu za trudną pracę zawodową. Nagrody otrzymali:

-Pani Renata Bukolt – Nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim,

-Pani Daniela Baran – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sępólnie Krajeńskim,

-Pani Mirosława Niemyjska – Dyrektor Szkoły Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim,

-Pani Halina Zapalska – Kierownik Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie,

-Pani Teresa Sienkiewicz-Zieńko – Nauczyciel w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych
w Sępólnie Krajeńskim,

-Pani Aleksandra Kiedos – Nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku,

-Pani Alina Lewicka – Nauczyciel Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
w Sypniewie,

-Pani Anna Bonk – Nauczyciel w Zespole Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim,

-Pani Anna Miszczak - Nauczyciel w Zespole Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim,

-Pani Anna Wiśniewska – Pedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sępólnie Krajeńskim,

-Pani Barbara Struglińska – Nauczyciel w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku,

-Pan Leszek Fijas – Nauczyciel w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
w Więcborku.

Za swoje zasługi dyplomy otrzymali także dyrektorzy placówek oświatowych, pracownicy administracji i obsługi sępoleńskiego Liceum oraz Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sępólnie Krajeńskim Pani Anna Niemczyk, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Więcborku Pani Ewa Pirzgalska oraz Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej WZZ Solidarność-Oświata Pan Marek Libera.

Święto to jest doskonałą okazją do przekazania życzeń wszystkim pracownikom oświaty: zdrowia, wszelkiej pomyślności, zadowolenia i satysfakcji zawodowej,wielu sukcesów oraz wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności.

 • autor: Joanna Gąsecka, data: 2015-10-13
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2015-10-13
SZKOLNE CZYTANIE w „EKONOMIKU”

W tym roku w auli CKZiU czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa. „Szkolne Czytanie Lalki” miało formę konkursu i było kontynuacją kolejnej edycji Narodowego Czytania, które odbyło się w Polsce 5 września 2015 r. pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Konkurs Pięknego Czytania poprzedziła inscenizacja teatralna przygotowana przez aktorów z kl. 3A pod tytułem: „Izabela Łęcka w kawiarni z Joanną Podborską”, w której „Lalka” Prusa zabrzmiała ponadczasowo i  bardzo współcześnie. Na scenie w rolę Izabeli Łęckiej wcieliła się Blanka Mrozińska, w rolę Stanisława Wokulskiego - Mikołaj Maciejewski, w rolę Joanny Podborskiej - Klaudia Murach, w rolę Tomasza Judyma – Przemysław Juras. Kelnerkę zagrała Magdalena Zygowska, a konduktora Mateusz Cielecki. Konferansjerkę prowadzili Justyna Borzych i Wojciech Kamiński.

Szkolne Czytanie zainaugurował osobiście Pan Dyrektor Sławomir Kulpinski.

Podczas zmagań konkursowych fragmenty powieści B. Prusa najpiękniej przeczytali: Roksana Hołody z kl. 3A (I miejsce), Tomasz Osowski z kl. 4F (II miejsce) oraz Dominika Sulikowska z kl. 2C (III miejsce).

Za uczestnictwo w konkursie czytelniczym wręczone zostały skromne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy okolicznościowe.

Organizatorem wydarzenia była biblioteka szkolna Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku.

Dziękuję klasie 3A za miłą współpracę i zaangażowanie w rozwijanie kultury i czytelnictwa w szkole – Honorata Sas.

 • autor: Honorata Sas, data: 2015-10-13
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2015-10-13
Targi edukacji i pracy

7 października br. w gabinecie Starosty Sępoleńskiego – Jarosława Tadycha odbyło się spotkanie dotyczące organizacji targów edukacji i pracy.

Koncepcja zrodziła się w celu przedstawienia gimnazjalistom bogatej oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych na terenie Powiatu Sępoleńskiego. Realizacja tego zadania wpłynęłaby również na rozeznanie rynku zatrudnienia w odniesieniu do podejmowanego kształcenia oraz na promocję zakładów pracy.

Targi edukacji i pracy miałyby się odbyć w pierwszy kwartale 2016 roku. W tym temacie podejmowane będą rozmowy w celu skonkretyzowania wszelkich zadań niezbędnych do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia.

W spotkaniu udział wzięli:

 1. Starosta Sępoleński - pan Jarosław Tadych
 2. Wicestarosta Sępoleński - pan Andrzej Marach
 3. Skarbnik Powiatu - pan Władysław Rembelski
 4. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy - pan Artur Żychski
 5. Dyrektor Wydz. Edukacji (...) - pani Gabriela Malczewska
 6. Dyrektor LO Więcbork - pani Anna Skiba
 7. Dyrektor ZSP Sępólno Kraj. - pan Eugeniusz Szwochert
 8. Dyrektor LO Sępólno Kraj. - pan Tomasz Cyganek
 9. Dyrektor ZSCKR Sypniewo - pan Marian Basa
 10. Dyrektor CKZiU Więcbork - pan Sławomir Kulpinski
 11. Inspektor Wydz. Edukacji (...) - pani Lidia Sokulska-Tłok
 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2015-10-07
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2015-10-07
Projekt „Mój start w życie zawodowe IV” dla szkół zawodowych powiatu sępoleńskiego na finiszu

Powiat sępoleński od sierpnia 2014 r. realizuje projekt „Mój start w życie zawodowe IV” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Działaniami projektu objętych zostało ok. 478 uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim. Celem głównym projektu była poprawa jakości, efektywności i atrakcyjności kształcenia zawodowego w powiecie sępoleńskim poprzez współpracę z pracodawcami i wdrożenie programów rozwojowych w 3 zespołach szkół prowadzących kształcenie zawodowe w terminie od 01.08.2014r. do 30.09.2015r. Obecnie trwa faza podsumowań projektowych i kompletowanie dokumentacji. Na zdjęciach jedno z ostatnich spotkań zespołu zarządzającego.

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, data: 2015-09-15
 • autor: Krystian Pyrc, data: 2015-09-11
Rozpoczęcie roku szkolnego w szkołach Powiatu Sępoleńskiego

1 września 2015 roku uczniowie szkół powiatu sępoleńskiego rozpoczęli rok szkolny 2015/2016.

W poniedziałek we wszystkich szkołach powiatu sępoleńskiego (Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim, Liceum Ogólnokształcące w Więcborku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, Zespół Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim) zabrzmiał pierwszy dzwonek oznajmiający nowy rok szkolny.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z rozpoczęcia roku naszych szkół.  

 • autor: Krystian Pyrc, data: 2015-09-03
 • autor: nadesłane, data: 2015-09-01
Awans zawodowy w Zespole Szkół nr 2

W miniony poniedziałek – 31 sierpnia 2015 r. podczas Rady Pedagogicznej w Zespole Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim miało miejsce uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego nauczycielkom tejże szkoły: Pani Małgorzacie Tafelskiej i Pani Dorocie Jendrzejek. Obie panie przystąpiły do egzaminu w lipcu br. uzyskały pozytywną ocenę Komisji Egzaminacyjnej i tym samy stały się nauczycielkami mianowanymi.

GRATULUJEMY !!!

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2015-09-02
 • autor: Jarosław Niemyjski, data: 2015-08-31
Przygotowania szkół do nowego roku szkolnego

Trwają przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego w szkołach Powiatu Sępoleńskiego.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim:

 • Remont klatki schodowej oraz korytarza (kładzenie gładzi, malowanie)

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim:

 • Wymiana pokrycia dachowego (montaż nowej dachówki)

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie:

 • Remont pokoi i sanitariatów w internacie

Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim:

 • Remont ogrodzenia

​Liceum Ogólnokształcące w Więcborku

 • Remont korytarza i klas (kładzenie gładzi, malowanie)

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku

 • Remont korytarza i klas (kładzenie gładzi, malowanie)
 • autor: Krystian Pyrc, data: 2015-08-17
Informujemy o naborze do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim

Informuje, że trwa nabór do:

 

TECHNIKUM:

 • budowlanego
 • mechanicznego
 • drogownictwa

 

ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ:

(we wszystkich zawodach)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO DLA DOROSŁYCH:

(dla absolwentów ZSZ lub Gimnazjum)

POLICEALNEGO STUDIUM ZAWODOWEGOkierunek opiekunka środowiskowa

(dla absolwentów szkół średnich)

Termin składania dokumentów 28.08.2015 r. godz. 14:00

Więcej informacji w sekretariacie szkoły pod numerem telefonu 52 3882107 lub na stronie internetowej www.zspsepolno.republika.pl

Z A P R A S Z A M Y !

 • autor: ZSP Sępólno Krajeńskie, data: 2015-08-12
Powiedz stop dopalaczom!

Z uwagi na pojawiające się w ostatnich miesiącach informacje, związane ze wzrostem zatruć nowymi narkotykami, tzw. dopalaczami Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sępólnie Krajeńskim oraz Starosta Sępoleński apelują o rozsądek i rozwagę - zażycie dopalacza może skończyć się tragicznie!!! Substancje psychoaktywne stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, a ich zażywanie powoduje także wiele negatywnych skutków społecznych.

Gdzie szukać pomocy?

Jak sprawdzić czy dziecko zażywa dopalacze? Gdzie szukać pomocy? Oto przydatne numery telefonów: 800 060 800 – bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego; 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży; 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli; 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka; 112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Więcej informacji uzyskać można na stronie: www.dopalaczeinfo.pl

 • autor: Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Sępólnie, data: 2015-07-29
 • autor: Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Sępólnie, data: 2015-07-29
Informujemy o wolnych miejscach w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu sępoleńskiego!!!

W powstających klasach pierwszych w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Sępoleńskiego są jeszcze wolne miejsca.

Zachęcamy do składania dokumentów na przedstawione poniżej kierunki i szkoły. Sekretariaty szkół czynne są bez przerw urlopowych. Wyniki egzaminów maturalnych i potwierdzających kwalifikacje zawodowe pokazują dobrą jakość kształcenia.

1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim

 •  

Technikum

Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

Policealna Szkoła Zawodowa

 •  

-mechaniczne

-drogownictwa

wielozawodowa

2 lub 3 letnie

-opiekunka środowiskowa

-opiekunka osób starszych

 

2. Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim

 •  

Blok medyczny

Blok humanistyczno – prawny

Blok humanistyczno – ekonomiczny

Blok politechniczno – ekonomiczny

Klasa mundurowa

 •  

język polski, historia, geografia, język obcy.

język polski, historia, geografia, język obcy

język polski, matematyka, geografia, język obcy

matematyka, historia, geografia, język obcy

 •  

bezpieczeń- stwo ruchu drogowego

             

3. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku: 

szkoła

Technikum

Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe (system zaoczny)

Szkoła policealna

specjalność

- Żywienia i Usług Gastronomicznych

- Informatyczne

- Hotelarskie

- Ekonomiczne

- Logistyczne

wielozawodowa

dla absolwentów

- ZSZ (2 letnie)

- gimnazjum (3 letnie)

  *technik obsługi turystycznej (1 rok)

* technik informatyk- (ok. 2 lata)

* technik żywienia i usługgastronomicznych (ok. 2 lata)

w zawodzie technik rachunkowości (system zaoczny - 2 lata)

 

4.Liceum Ogólnokształcące w Więcborku:

 

 •  

 

Klasa biotechnologiczna

 

Klasa humanistyczna

 

Klasa mundurowa

(przygotowująca do wszystkich służb mundurowych)

 

Liceum dla Dorosłych: 3 – letnie po gimnazjum, 2-letnie po zasadniczej szkole zawodowej, system zaoczny

 

         

5. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie:                            

szkoła

Technikum

Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe (system zaoczny)

Szkoła policealna

specjalność

- Żywienia i Usług Gastronomicznych

- Architektury Krajobrazu

- TurystykiWiejskiej

-Mechanizacji rolnictwa

- Rolnicze

 

wielozawodowa

kucharz

ogrodnik

rolnik

mechanik maszyn i ciągników rolniczych

dla absolwentów

- ZSZ (2 letnie)

- gimnazjum (3 letnie)

z zakresu zawodów rolniczych i gastronomicznych - okres nauczania: od 1 do 2 lat, na podbudowie szkoły średniej

 

Turystyki Wiejskiej – 2 letnia na podbudowie szkoły ponadgimnazjalnej

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji (...), data: 2015-07-13
Matury w powiecie sępoleńskim znowu nieźle !!!

Ogłoszone właśnie majowe wyniki maturalne potwierdzają dobrą jakość kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu sępoleńskiego.

Wyniki maturalne stan po sesji majowej 2015

Typ szkoły w powiecie sępoleńskim

Zdało w danej szkole %

Zdawalność w Polsce%

Zdawalność w woj. kujawsko-pomorskim

ZSP Sępólno T

71,43

64

67

LO Sępólno

81,8

80

78

CKZiU Technikum

60

64

67

LO Więcbork

83,7

80

78

T Rolnicze Sypniewo

83,3

64

67

 

 

 

 

 

 

 

 

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji (...), data: 2015-07-13
IV Rajd Korczaka

Dnia 9 czerwca 2015 r. na Stadionie Miejskim w Więcborku odbył się IV Rajd Korczaka. W tegorocznym rajdzie uczniowie gimnazjów z regionu  i liceum z Więcborka  uczestniczyli w grze edukacyjnej pod nazwą „Globtropiciele”. W wyniku rozgrywek konkursowych i sportowych  najwyższy wynik uzyskali uczniowie klasy III z Jastrzębca. II miejsce zdobyli uczniowie z Sypniewa, a Gimnazjaliści z Sośna wywalczyli III miejsce. Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych i Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski wręczyli laureatom puchary.

Dziękujemy gorąco za pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia: Nadleśnictwu Runowo, Szpitalowi Powiatowemu w Więcborku, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej z Sępólna Krajeńskiego, Urzędowi Miasta i Gminy w Więcborku, p. Mariuszowi Szmidtowi z Klubu Zdrowia z Więcborka.

 • autor: Anna Skiba - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku, data: 2015-06-16
 • autor: LO Więcbork, data: 2015-06-09
III Mistrzostwa Powiatu Sępoleńskiego w tabliczce mnożenia

Dnia 28 maja 2015 r. w Zespole Szkół nr 3 w Sępolnie Krajeńskim po raz trzeci odbyły się III Mistrzostwa Powiatu Sępoleńskiego w tabliczce mnożenia.

Nawet nudna tabliczka mnożenia kryje w sobie ciekawe prawa matematyczne i może uczyć logicznego myślenia. Umiejętnie połączyliśmy ją z zabawą i sportowymi wyzwaniami. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas IV-V. Program mistrzostw obejmował takie gry jak

„Krzyżak”, „Olimpijczycy”, „Ekspres”i „Szeryf”.

Punkty zdobyte w poszczególnych grach decydowały o końcowej klasyfikacji szkół.

I miejsce – SP nr 3 Sępólno Kraj.
II miejsce –  SP Przepałkowo
III miejsce –  SP Sośno

Gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów.

 • autor: Zespół Szkół nr 3 w Sępólnie Krajeńskim, data: 2015-05-28
Gimnazjada 2015

14 maja 2015 odbyła się pierwsza Powiatowa Gimnazjada, której pomysłodawcą i organizatorem byli nauczyciele Zespołu Szkół nr 3 w Sępólnie Kraj w składzie Anna Tadych, Grażyna Maciaszek, Barbara Kryza, Iwona Jurek, Małgorzata Pałubicka - Kasprowicz, Barbara Zalewska, Beata Bukolt i Małgorzata Tarlach - Król.

W zmaganiach uczestniczyły trzyosobowe drużyny z:

 • Gimnazjum w Sypniewie
 • Publicznego Gimnazjum w Kamieniu Krajeńskim
 • Zespołu Szkół w Lutowie
 • Zespołu Szkół nr 1 w Sępólnie Krajeńskim
 • Zespołu Szkół nr 3 w Sępólnie Krajeńskim.

 

    Zadaniem uczniów było rozwiązanie testów z języka polskiego, matematyki, historii i WOS-u, geografii oraz języków obcych. Drużyny mogły zdobyć maksymalnie 120 punktów. Na rozwiązanie każdego testu składającego się z 10 zadań uczniowie mieli po 10 minut. Z każdą minutą napięcie rosło, bo zadania wymagały sporych umiejętności, wiedzy i dużej koncentracji uczestników. Po zakończeniu pierwszej części uczniowie udali się na krótką przerwę, podczas której zregenerowali siły, gdyż czekały ich kolejne zmagania. Oprócz wiedzy trzeba było również wykazać się sprawnością fizyczną.  Na dużej sali gimnastycznej wykazali się sprawnością, szybkością i sprytem. Niektóre ćwiczenia wywołały salwy śmiechu wśród uczestników i obserwatorów.   Jury po sprawdzeniu części wiedzowej i doliczeniu punktów zdobytych w module sportowym ogłosiło wyniki.

   Zwycięzcami "Gimnazjady 2015" zostali uczniowie Gimnazjum w Lutowie. Drugie miejsce zajęła reprezentacja z Zespołu Szkół nr 1 w Sępólnie Kraj. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Sypniewa.

   Pani dyrektor Irena Hamerlik - Jaskulska pogratulowała uczestnikom konkursu i wręczyła zwycięskim drużynom puchary oraz nagrody rzeczowe.  Drużyny, które nie znalazły się na podium  otrzymały pamiątkowe upominki.

   Dziękujemy sponsorom tegorocznej Gimnazjady oraz fundatorom wspaniałych nagród:

 • Radzie Rodziców ZS nr 3 w Sępólnie Kraj.
 • Krajeńskiemu Parkowi Krajobrazowemu
 • p. Jowicie Niemczyk - Vision - reklama, poligrafia
 • Dyrekcji ZS nr 3.

  Impreza była bardzo udana i mamy nadzieję, że na stałe wpisze się w szkolny kalendarz Trójki.

 • autor: Barbara Kryza i Anna Tadych, data: 2015-05-26
 • autor: ZS nr 3 w Sępólnie Kraj., data: 2015-05-26
Powiatowy Konkurs Recytatorski w setną rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego

Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim zaprasza do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji ks. Jana Twardowskiego pn. „Świat natury jest bardzo bliski człowiekowi”.

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.

Zgłoszenia należy przesłać elektronicznie lub dostarczyć do siedziby biblioteki osobiście do 2 czerwca 2015 r.

Konkurs odbędzie się 8 czerwca 2015 r. o godzinie 10.00 w bibliotece.

Regulamin oraz karta zgłoszenia do pobrania na naszej stronie internetowej:

www.biblioteka-sepolno.pl

Gorąco zachęcamy!

 • autor: Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza - Agnieszka Giersz, data: 2015-05-18
Umowa ze służbą więzienną podpisana

W dniu 5.02.2015 r. Liceum Korczaka w Więcborku podpisało porozumienie z Zakładem Karnym w Potulicach. Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim reprezentował Wicestarosta - pan Andrzej Marach. W imieniu szkoły porozumienie podpisała pani Dyrektor Szkoły - Anna Skiba a w imieniu zakładu karnego porozumienie podpisała z-ca dyr. Placówki - Mariola Kotwica.

Celem planowanych zadań jest zapoznanie młodzieży klas mundurowych z pracą funkcjonariuszy służb więziennych, przedstawienie procesu penitencjarnego oraz podejmowanie wspólnych działań edukacyjnych i profilaktycznych i poszerzenie horyzontów zawodowych.

Uczniowie mieli okazją zapoznać się ze specyfiką pracy w więziennictwie i stosowanymi technikami interwencyjnymi. Ten dzień jest początkiem współpracy i wspólnych działań na rzecz młodego pokolenia.

 • autor: LO Więcbork, data: 2015-02-06
 • autor: LO Więcbork, data: 2015-02-05
TECHNIKA POWIATU SĘPOLEŃSKIEGO PRZYKŁADEM DLA INNYCH

W nawiązaniu do artykułu zamieszczonego w ubiegłym tygodniu przedstawiamy dodatkowe informacje.

Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015, sklasyfikował technika na terenie całego kraju wg kryterium dotyczącego egzaminów zawodowych.  Z przedstawionych danych wynika, że wysoki poziom nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu to nie fikcja. Sukcesem może pochwalić się Technikum Hotelarstwa w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku, które uplasowało się na zaszczytnym 10 miejscu w skali całego kraju. Na tle województwa kujawsko-pomorskiego więcborskie technikum w zawodzie hotelarz zajęło II miejsce.

Biorąc pod uwagę egzaminy we wszystkich zawodach wyłania się nam kolejna placówka powiatu sępoleńskiego. Wg tego samego rankingu Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim jest na bardzo dobrym 75 miejscu, spośród wszystkich techników z całej Polski. To rewelacyjny wynik, biorąc pod uwagę fakt, że wśród techników z kujawsko-pomorskiego wyprzedzają nas tylko 3 szkoły: dwa technika
z Bydgoszczy, jedno z Grudziądza i jedno z Inowrocławia.

Powyższe informacje przedstawiają wyniki, których należy pogratulować. Tak więc – GRATULUJEMY!

Często tak jest: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” (Stanisław Jachowicz, polski bajkopisarz i pedagog, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku). 
 

Dla uczniów, rodziców i nauczycieli niezwykle cenne są podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi, obejmujące łącznie ok. 1500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, opublikowane zostały na portalu edukacyjnym: www.perspektywy.pl.

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2015-01-28
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE POWIATU SĘPOLEŃSKIEGO W CZOŁÓWCE

Według Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015, który po raz siedemnasty został opublikowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Więcborku jest najlepszym liceum ogólnokształcącym w powiecie sępoleńskim, 37 w województwie kujawsko-pomorskim (liczba liceów w woj. kuj.-pom.: 254, z czego 134 to licea dla młodzieży, 120 to licea dla dorosłych).

Sukcesem może pochwalić się również Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim. Po maturalnych egzaminach próbnych z „Operonem”, które zostały przeprowadzone w listopadzie 2014 r. sępoleński ogólniak zajął 1 miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Według rankingu PERSPEKTYWY 2015 najlepszym technikum powiatu sępoleńskiego jest Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim,
37 w województwie kujawsko-pomorskim. Na 38 miejscu na tle woj. kujawsko-pomorskiego uplasowało się Technikum w Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego w Więcborku. Należy nadmienić, że w naszym województwie jest łącznie 166 techników, w tym 146 dla młodzieży i 20 dla dorosłych.

Ranking jest ważnym instrumentem w badaniu jakości szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Jego adresatami są przede wszystkim uczniowie najstarszych klas gimnazjów, którzy już w czerwcu muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać taką szkołę ponadgimnazjalną, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.

Takich informacji dostarczy sześć rankingów, w tym dwa główne rankingi ogólnopolskie: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2015, Ranking Techników 2015 oraz cztery ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny 2015 w grupie liceów, Ranking Maturalny 2015 w grupie techników, Ranking Olimpijski 2015, oraz Ranking Zawodowy 2015 w grupie techników.

Dla uczniów i nauczycieli niezwykle cenne okażą się także podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi, obejmujące łącznie ok. 1500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, opublikowane zostały na portalu edukacyjnym: www.perspektywy.pl.

Decyzją Kapituły Rankingu ustalone zostały następujące kryteria Ogólnopolskiego Rankingu Liceów 2015: sukcesy w olimpiadach 30%, matura - przedmioty obowiązkowe 25%, matura - przedmioty dodatkowe 45%.

Kryteria Ogólnopolskiego Rankingu Techników 2015: sukcesy w olimpiadach 20%, matura - przedmioty obowiązkowe 25%, matura - przedmioty dodatkowe 25%, wyniki egzaminów zawodowych 30%.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

 • autor: Lidka Sokulska - Tłok, data: 2015-01-19
Podziękowanie!

Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim otrzymało od firmy Świat Dobrej Książki Sp. z o.o. z Tychów podziękowanie za udział w akcji Poczytaj Mi Mamo, Poczytaj Mi Tato w roku 2014!

 • autor: Świat Dobrej Książki Sp. z o.o. Tychy
Powiat Sępoleński ma złoty certyfikat

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Pani Anna Skiba - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku dokonała uroczystego podsumowania projektu Eduscience „Cyfrowa Szkoła – innowacyjne rozwiązania dla Edukacji”.

Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych oraz Przewodniczący Rady Powiatu - Dariusz Krakowiak wraz z Wiceprzewodniczącym Rady - Henrykiem Dąbrowskim złożyli Pani Dyrektor serdeczne podziękowania za zrealizowany wzorowo projekt i złoty certyfikat dla Powiatu Sępoleńskiego.

7 października Powiat Sępoleński odebrał złoty certyfikat za uczestnictwo Liceum Ogólnokształcącego im. J. Korczaka w projekcie „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”.

Projekt zrealizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. J. Korczaka w Więcborku: Eduscience „ Cyfrowa Szkoła – innowacyjne rozwiązania dla Edukacji”. Ten największy tego typu projekt zrealizowany w Polsce był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Chodzi w nim o to aby dzięki zmienionej formule uczenia wzrosło zainteresowanie naukami ścisłymi oraz niezbędnymi w dzisiejszym świecie językami obcymi. Uczniowie brali udział w realnym procesie badawczym i podczas obserwacji otaczającego ich świata stawiali sobie pytania i szukali na nie odpowiedzi, aby przenieść metody badawcze na grunt szkolny. Powstała platforma internetowa Eduscience, która wykorzystując nowoczesne narzędzia informatyczne daje możliwość rozwoju osobowości ucznia XXI wieku.

W procesie tworzenia i sprawdzania tej platformy naukowej wzięli udział nasi uczniowie i nauczyciele z Liceum w Więcborku. 

 

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, data: 2014-10-30
Projekt Eduscience
 • autor: LO Więcbork, data: 2014-10-29
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2014-10-29
Szkoła Demokracji - Szkoła Samorządności - podsumowanie

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu dokonano uroczystego podsumowania projektu: Szkoła Demokracji - Szkoła Samorządności.

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna realizowała w minionym roku szkolnym projekt w ramach programu "Szkoła Demokracji-Szkoła Samorządności". Był to projekt zaproponowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, a realizowany w kilkudziesięciu placówkach na terenie całej Polski przez ekspertów w zakresu edukacji obywatelskiej i edukacji na rzecz praw człowieka, którzy współpracowali z ORE w procesie kształtowania ostatecznej wersji programu. Projekt zawierał program rozwoju kompetencji społecznych i obywatelskich, opracowany na podstawie zaleceń Parlamentu Europejskiego i Rady - europejskich ram odniesienia pt. "Kompetencje kluczowe w uczeniu się przez całe życie", skierowany do rad pedagogicznych i mający na celu przekształcenie się szkoły w organizację uczącą się, której kultura organizacyjna w znacznych stopniu wpływa na kształtowanie kompetencji uczniowskich, niezbędnych do aktywnego i satysfakcjonującego życia we współczesnych społeczeństwach demokratycznych.

W województwie kujawsko-pomorskim jedyną instytucją, która realizowała ten pilotażowy projekt była nasza poradnia psychologiczno- pedagogiczna.

Po zakonczeniu prezentacji Pani Danieli Baran - Dyrektora Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej i wręczeniu podziękowań szkołom z terenu naszego powiatu, Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych oraz Przewodniczący Rady Powiatu - Dariusz Krakowiak wraz z Wiceprzewodniczącym Rady - Henrykiem Dąbrowskim złożyli Pani Dyrektor serdeczne podziękowania za zrealizowany wzorowo projekt jak również w dowód uznania dorobku pracy, podziekowania i nagrodę z okazji 45 lecia pracy zawodowej.

 

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, data: 2014-10-30
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2014-10-29

Film z udziałem ekspertów ORE

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=n_j8Rp_RrAA

 • autor: PPP w Sępólnie Krajeńskim, data: 2014-10-29
„Cyfrowa Szkoła – innowacyjne rozwiązania dla Edukacji…”

Dnia 7 października 2014 r. w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się konferencja Projektu Eduscience „Cyfrowa Szkoła – innowacyjne rozwiązania dla Edukacji…”.

Uczestnikami konferencji byli zaproszeni goście: Koordynatorzy Wojewódzcy i Administratorzy Projektu Eduscience, dyrektorzy i nauczyciele szkół uczestniczących w projekcie, przedstawiciele władz oświatowych – Kuratoriów Oświaty, MEN, ORE, Urzędów Miast, Instytucji Edukacyjnych, dziennikarze oraz osoby zainteresowane światem nauk przyrodniczo-matematycznych.

Podczas konferencji specjaliści, tacy jak światowej sławy autorytet nowoczesnej edukacji Colin Rose, odpowiedzieli na wiele interesujących pytań m.in.: uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób nauka i technologia wspomagają szkołę.

Dowiedzieli się także jakie są plusy nauczania według własnego programu i dlaczego warto się na to decydować, czy technologia ITC jest wsparciem, czy przeszkodą w uczeniu oraz jaka jest rola dyrektora szkoły w procesie wdrażania i wykorzystywania innowacji.

Podczas spotkania nastąpiło uroczyste wręczenie przedstawicielom samorządów na terenie których testowane były produkty finalne projektu EDUSCIENCE złotego certyfikatu „Lidera Innowacyjnej Edukacji”.

Powiat Sępoleński reprezentowały: Pani Gabriela Malczewska – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim, która odebrała złoty certyfikat „Lidera Innowacyjnej Edukacji” oraz Pani Anna Skiba – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku, której osobiście gratulacje przekazał Pan Colin Rose.

 • autor: LO Więcbork, data: 2014-10-24
Medal Komisji Edukacji Narodowej

14 października 2014 roku Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Pani Daniela Baran otrzymała od Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy „Medal Komisji Edukacji Narodowej”. Medal został nadany postanowieniem z dnia 8 lipca 2014 roku przez Ministra Edukacji Narodowej w Warszawie.

Wręczenie tego zacnego wyróżnienia dokonała Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Pani Ewa Mes oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty – Pani Anna Łukaszewska.

GRATULUJEMY !

Na uwagę zasługuje fakt, że Pani Daniela Baran jest zatrudniona od 16 sierpnia 1969 roku jako nauczyciel kolejno: w szkole, przedszkolu, gdzie pełniła funkcję dyrektora i w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie od 1 września 1988 roku jest Dyrektorem. Nieustannie poszerza kompetencje zawodowe w nowych obszarach poradnictwa, prawa oświatowego, by móc działać w szerszej perspektywie na rzecz lokalnego środowiska. Pani Dyrektor kładzie duży nacisk na współpracę z instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, Policja, Sąd dla Nieletnich, itp. Realizuje liczne programy i projekty („Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”, „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, „Szkoła Demokracji – Szkoła Samorządności”)  przygotowujące psychologów i pedagogów do pracy z dziećmi o różnych potrzebach edukacyjnych, psychologicznych, pedagogicznych. Pani Dyrektor prowadzi kursy, szkolenia z zakresu oligofrenopedagogiki według autorskich programów, organizuje i uczestniczy w konferencjach powiatowych dla dyrektorów szkół, władz samorządu lokalnego i instytucji pracujących na rzecz dziecka i rodziny.

Dyrektor Pani Daniela Baran w 2001 roku stworzyła aktualną siedzibę poradni intensywnie współpracując z samorządem powiatowym i gminnym w celu polepszenia wyposażenia w narzędzia i metody badawcze, diagnostyczne, pomoce terapeutyczne i technologię komputerową.
W roku 2012 Pani Baran otrzymała najwyższą – wyróżniającą ocenę pracy zawodowej od organu prowadzącego – Starosty Sępoleńskiego w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny – Kujawsko-Pomorskim Kuratorem Oświaty. Posiada I i II stopień specjalizacji zawodowej. Od 2001 roku jest nauczycielem dyplomowanym. Posiada kwalifikacje edukatora. W latach 2001-2011 była ekspertem w komisjach kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy. Za całokształt pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymała: rok 1978 – Brązowy Krzyż Zasługi, Nagroda Kuratora Oświaty i Wychowania, rok 1991 – Złoty Krzyż Zasługi, rok 2011 – Nagroda Starosty Sępoleńskiego oraz wiele innych wyróżnień na przestrzeni wielu lat pracy zawodowej.

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2014-10-15
 • autor: Krystian Pyrc, data: 2014-10-14
Dzień Edukacji Narodowej

W piątek 10 października 2014 r. Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sępólnie Krajeńskim zorganizował spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla nauczycieli emerytów i pracowników obsługi. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście w osobach: Starosta Sępoleński – Pan Jarosław Tadych, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego – Pan Waldemar Stupałkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej – Pan Stanisław Rohde oraz Dyrektor Oświaty – Pan Marek Tymecki. Pani prezes Anna Niemczyk przekazała pozdrowienia od władz związku dla wszystkich  nauczycieli z okazji ich święta oraz życzyła sukcesów i zadowolenia z owoców ich pracy dydaktycznej i wychowawczej. Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach dziękowali za pracę wśród dzieci i młodzieży oraz życzyli dużo satysfakcji z pracy w placówkach oświatowo-wychowawczych. Przewodnicząca sekcji emerytów Pani Bernadeta Wróblewska w swoim wystąpieniu nawiązała do historii obchodów Dnia Nauczyciela i Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawiła informację o działalności sekcji, kontaktach z członkami Związku, którzy nie mogą uczestniczyć czynnie w naszych spotkaniach ze względu na ich kłopoty zdrowotne. Wspomniała nieodżałowanego kolegę Stanisława Zawadę i poprosiła o uczczenie jego pamięci chwilą ciszy. Spotkanie uświetnił występ grupy uczniów z Zespołu Szkół Nr 3 w Sępólnie Krajeńskim pod przewodnictwem Pani Lilii Bortnowskiej. W występie słowno-wokalnym młodzież przedstawiła nam ciekawe treści wykorzystując przesłanie Jana Pawła II wyrażane w jego dziełach. Na zakończenie wystąpień, w dowód uznania i szacunku, uczestnicy spotkania – nauczyciele i pracownicy obsługi otrzymali z rąk zaproszonych gości piękne róże. Pani Bożena zadbała o nasze podniebienia i przygotowała wraz ze swoim zespołem smaczny posiłek, podczas którego na salę wjechał iluminacyjny tort. Przy kawie prowadziliśmy pogawędki oglądając na dużym ekranie prezentację zdjęć z naszych wyjazdów i wycieczek. Atmosfera była wspaniała, a uczestnicy bardzo zadowoleni.

 • autor: Jerzy Andruszkiewicz, data: 2014-10-15
 • autor: Jerzy Andruszkiewicz, data: 2014-10-10
Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej

Dnia 13 października o godzinie 1300 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim odbyły się powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Dyrektor szkoły - Eugeniusz Szwochert przywitał i przedstawił wszystkich zebranych gości, po czym Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim – Dariuszem Krakowiakiem oraz Wicestarostą Sępoleńskim – Andrzejem Chatłasem złożyli wszystkim nauczycielom życzenia oraz wręczyli kwiaty w podziękowaniu za trudną pracę zawodową. Podczas tej uroczystości Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych osobiście przekazał listy gratulacyjne z informacją o nagrodzie Starosty dziewięciu nauczycielom wytypowanym z poszczególnych powiatowych placówek oświatowych. Oto nagrodzeni:

Pani Honorata Sas - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku

Pani Dorota Burchard - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku

Pani Justyna Łukaszewska - Liceum Ogólnokształcące w Więcborku

Pani Małgorzata Dropinska - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie

Pani Katarzyna Kowalczyk - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sępólnie Krajeńskim

Pani Renata Szwochert - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim

Pani Aneta Kantak - Zespół Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim

Pani Wioletta Skórczewska - Zespół Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim

Pani Joanna Wojtania - Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim

W tym dniu wypowiedziano wiele miłych słów w kierunku rad pedagogicznych oraz pracowników obsługi i administracji, którzy codziennie przyczyniają się do jak najlepszej jakości pracy szkół i poradni. Po oficjalnej części tego spotkania dyrektor szkoły zaprosił wszystkich zgromadzonych na wspólny poczęstunek.

W tej wyjątkowej uroczystości uczestniczyli: Przewodniczący Rady Powiatu – Dariusz Krakowiak, Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych, Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Chatłas, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Sępólnie Krajeńskim – Anna Niemczyk, Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata” w Więcborku – Marek Libera, dyrektorzy powiatowych placówek oświatowych, nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim oraz nagrodzeni nauczyciele z powiatowych placówek oświatowych.

Dziękujemy dyrektorowi i pracownikom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim za wspaniałe przygotowanie spotkania.

 • autor: Agnieszka Rogozińska, data: 2014-10-14
 • autor: Mirosław Tłok, data: 2014-10-13
VII Edycja Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię” ZAPRASZAMY!

Szanowni Państwo,

Pragnę Państwa poinformować, że w ramach edukacji regionalnej Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłasza  już VII Edycję Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z województwa kujawsko- pomorskiego. Jego celem jest zainteresowanie młodych ludzi historią regionu oraz dokumentowaniem lokalnej historii na podstawie wspomnień świadków, zdjęć i pamiątek
z domowego archiwum.

Jest to konkurs historyczny dokumentujący losy nieznanych bohaterów oraz wspomnienia uczestników i świadków ważnych wydarzeń w dziejach Polski i naszego regionu. Konkurs dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych kontynuuje ideę realizowaną przez zmarłą w dwa lata temu profesor Elżbietę Zawacką, która gromadziła materiały dokumentujące działalność Armii Krajowej.

Organizatorem Konkursu jest Urząd Marszałkowski we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskim AK oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu i Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej.

Termin nadsyłania prac upływa 31 stycznia 2015 roku. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi
19 marca 2015 roku.

Prace należy przesłać na adres:

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej
ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 4
87-100 Toruń lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Biblioteki (p. 22 - II piętro).

Osobą do kontaktu w sprawie konkursu jest Pani Kamila Łajczak, koordynator projektu "Edukacja regionalna drogą do umocnienia tożsamości regionalnej i marki województwa kujawsko-pomorskiego - II edycja na lata 2013-2015", pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, tel. 883 359 314, e-mail: k.lajczak@kujawsko-pomorskie.pl

W załączeniu przesyłam również regulamin Konkursu oraz informacje promujące projekt.

W związku z powyższym, zostaną do Państwa wysłane  materiały promujące w/w projekt, w postaci plakatów, ulotek, map edukacyjnych oraz publikacji popularnonaukowych.

ZAPARSZAMY DO UCZESTNICTWA W TEGOROCZNEJ EDYCJI KONKURSU.

Pozdrawiam,

Kamila Łajczak

Główny Specjalista

Koordynator Projektu

Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów

Departament Edukacji i Sportu

ul. Św.Jana 1/3

87-100 Toruń

tel. 883 359 314

fax. 56 62 10 513

Spotkanie z dyrektorami szkół powiatowych

W dniu 25 września 2014 roku dyrektorzy powiatowych placówek oświatowych spotkali się z wicestarostą i skarbnikiem w sprawie projektowania budżetu na rok 2015.

Skarbnik Powiatu - Władysław Rembelski ocenił aktualną sytuacja budżetową powiatu oraz przedstawił możliwe scenariusze na przyszłość. Rozmawiano również o planach reorganizacji obsługi finansowej w placówkach oświatowych. Wicestarosta Andrzej Chatłas przedstawił projekt uchwały, którym zarząd zajmie się na kolejnym posiedzeniu. Zakłada on wyprowadzenia ze szkół księgowych oraz powołania w strukturze wydziału  finansowego starostwa referatu zajmującego się tymi sprawami. Dyrektorzy wyrazili dezaprobatę wobec takiego rozwiązania. Starosta zaprosił przedstawicieli dyrektorów na posiedzenie Zarządu Powiatu na dzień 8 października br.

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji (...) w uzgodnieniu z Wicestarostą, data: 2014-10-07
Konferencja podsumowująca badanie edukacyjne na terenie Powiatu Sępoleńskiego

Wczoraj 7 października br. w Runowie odbyła się Konferencja podsumowująca badanie Becker.

Uczestnicy mogli poznać cele badania i jego metodologię. Jak wydawane są pieniądze na edukację? Ile kosztuje wykształcenie ucznia? Czym kierują się samorządy, wydając pieniądze na edukację?

Przed polską edukacją stoją ważne wyzwania, zwłaszcza konieczność znalezienia lepszych rozwiązań w systemie finansowania. Podjęcie dobrych decyzji wymaga rzetelnych informacji na temat kosztów edukacji. Nie wiemy, ile do systemu oświaty dokładają rodzice, samorząd, szkoły, instytucje państwowe i prywatne.

BECKER to pierwsze w Polsce badanie poświęcone prywatnym i publicznym nakładom na edukację i ich uwarunkowaniom. Analizując nakłady na oświatę, skupiamy się na najważniejszym uczestniku systemu edukacji – uczniu.

Badanie BECKER było prowadzone Instytut Badań Edukacyjnych – wiodącą placówka naukową wyspecjalizowaną w interdyscyplinarnych badaniach edukacji w Polsce.

Głównym założeniem badania BECKER było uwzględnienie punktu widzenia wszystkich zaangażowanych w proces edukacji, dlatego w badaniu udział wzięli m.in.:

 • rodzice,
 • dzieci,
 • radni,
 • urzędnicy,
 • dyrektorzy szkół,
 • nauczyciele,
 • fundacje i stowarzyszenia,
 • firmy biorące udział w kształceniu dzieci i młodzieży.

Realizację badania przeprowadzono w latach 2013-2014.


Badanie BECKER miało nie tylko wymiar naukowy, ale przede wszystkim praktyczny. Dzięki temu badaniu możliwe będzie skuteczniejsze zarządzanie i efektywniejsze finansowanie oświaty.

Powiat Sępoleński reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu - Dariusz Krakowiak; Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych; Wicestarosta – Andrzej Chatłas; Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji – Gabriela Malczewska oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie www.ibe.edu.pl

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2014-10-07
 • autor: Julia Górecka, data: 2014-10-07
Podziękowanie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych!

W imieniu Zarządu i Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim składamy serdeczne podziękowanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, która aktywnie włączyła się w organizację części artystycznej uroczystej Sesji Rady Powiatu, upamiętniającej 75. rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec
na Polskę oraz
75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Są to uczennice i uczniowie: Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego w Więcborku, Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Więcborku oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim. Wasze zaangażowanie i trud włożony
w przygotowanie się do tej uroczystości oraz reprezentowanie szkoły
jest godne docenienia. Życzymy wszystkim wielu sukcesów artystycznych, dalszego rozwijania swoich umiejętności i pasji oraz czerpania z tego jak największej radości.

 

              Przewodniczący Rady Powiatu                                     Starosta Sępoleński

                         Dariusz Krakowiak                                               Jarosław Tadych

Debata społeczna pn. „Droga do bezpieczeństwa”.

27 września (sobota) w Szkole Podstawowej w Zbożu odbyła się debata społeczna pn. „Droga do bezpieczeństwa”. Organizatorami była Komenda Powiatowa Policji w Sępólnie Krajeńskim ze Starostwem Powiatowym w Sępólnie Krajeńskim oraz Szkołą Podstawową w Zbożu. Powiat Sępoleński reprezentował Starosta Sępoleński -  Jarosław Tadych oraz w zastępstwie Dyrektora Wydziału Komunikacji i Dróg – Stanisław Kozłowski i Dyrektor Zarządu Drogowego w Sępólnie Krajeńskim – Edwin Eckert. Na debacie obecni również byli Z-ca Burmistrza – Marek Zieńko, Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Rohde oraz Z-ca Komendanta Powiatowej Policji – Paweł Zawada.

Debata społeczna dotyczyła bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Powiatu Sępoleńskiego. Ważnym punktem programu było wystąpienie prelegentów m.in. Dyrektora Zarządu Drogowego, który opowiedział o sytuacjach panujących na drogach oraz stanie dróg w powiecie sępoleński, natomiast Z-ca Komendanta Powiatowej Policji przedstawił stan bezpieczeństwa dróg na terenie powiatu. Po wystąpieniach ekspertów i dyskusji, debatę podsumowano a OSP z Sępólna Krajeńskiego zaprezentowało pokaz ratownictwa drogowego w tym efektowne cięcie pojazdu przywiezionego przez Pana Mirosława Solińskiego z firmy MIRKO-TRANS. Odbyły się również pokazy tresury psów służbowy oraz wręczenie kamizelek odblaskowych dla uczniów szkoły i mieszkańców. Debatę zakończył rodzinny festyn z grami i konkursami, gdzie poza drobnymi upominkami główną nagrodą był rower miejski. Uczestnicy spotkania mogli także oznakować swoje rowery.

Ze strony Starostwa Powiatowego wielkie podziękowania dla Banku Spółdzielczego w Więcborku za pomoc w finansowaniu debaty, jak również dla firmy MIRKO-TRANS, która przywiozła samochód do pokazów cięcia pojazdu.

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2014-09-29
 • autor: Magdalena Boryczewska, data: 2014-09-27
Debata społeczna pn. "Droga do Bezpieczeństwa"!

Zapraszamy na debatę społeczną dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Powiatu Sępoleńskiego pn. "Droga do Bezpieczeństwa". Debata odbędzie się 27 września 2014 r. o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej w Zbożu. Współorganizatorami są Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim oraz Komenda Powiatowa Policji w Sępólnie Krajeńskim.

Szczegółowe informacje w załączonym plakacie.

 • autor: Agnieszka Rogozińska, data: 2014-09-22
 • autor: KPP w Sępólnie Krajeńskim, data: 2014-09-22
Obóz integracyjno-szkoleniowy w Pile Młyn!

Młodzież I i II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim brała udział w obozie integracyjno-szkoleniowym zorganizowanym w dniach 18-23 sierpnia bieżącego roku w Ośrodku Szkolenia MDP w Pile Młyn. Obóz przygotował kpt. Robert Sieg oraz kpt. Tomasz Pryk z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sepólnie Krajeńskim. Grupa uczniów liczyła 44 osoby. Młodzież na zajęciach teoretycznych i praktycznych uczyła się m.in. musztry, rozwijania linii wężowych, gaszenia pożaru przy użyciu gaśnic, udzielania pierwszej pomocy medycznej, sprawdziła jak pracuje strażak w pełnym zabezpieczeniu w sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz poznała sprzęt pożarniczy będący na wyposażeniu samochodu strażackiego. Pomimo bogatego programu szkolenia, był również czas na integrację. Przygotowano dla uczniów ognisko, dyskotekę, oraz różne gry sportowe. Nie zabrakło również wizyty Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Leszczyński, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Leszka Grugela, Poseł na Sejm RP Iwony Kozłowskiej, Starosty Sępoleńskiego Jarosława Tadycha, obecnego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim Tomasza Cyganka oraz poprzedniego wieloletniego dyrektora wyżej wymienionego liceum Włodzimierza Stawisińskiego. Wychowankowie przeszli prawdziwy chrzest bojowy, z którym świetnie sobie poradzili. Te kilka dni złączyły obie klasy.

 • autor: Agnieszka Rogozińska na podstawie danych kpt. Roberta Siega, data: 2014-09-19
 • autor: KPPSP w Sępólnie Krajeńskim, data: 2014-08-18
Rozpoczęcie roku szkolnego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku

Dnia 01 września 2014 roku odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku.

W tym roku na rozpoczęciu obecni byli Przewodniczący Rady Powiatu – Dariusz Krakowiak oraz Sekretarz Powiatu – Anna Deja-Dobrowolska.

Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, po czym Pani Zofia Krasicka przypomniała o ważnych wydarzeniach historycznych przypadających w sierpniu i we wrześniu, następnie delegacja młodzieży udała się z kwiatami pod pomnik na ul. Pocztowej.

Dyrektor Sławomir Kulpinski życzył uczniom i nauczycielom samych sukcesów!!!

 • autor: Krystian Pyrc, data: 2014-09-03
 • autor: Andrzej Majewski, data: 2014-09-01
Pożegnanie wieloletniego Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim

1 września 2014 roku o godzinie 9.15 w sali kinowej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2014/2015 Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim. Uroczystość połączona była z pożegnaniem odchodzącego na emeryturę wieloletniego dyrektora szkoły Pana Włodzimierza Stawisińskiego. Zaproszeni na tę uroczystość Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych, Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Chatłas oraz Dyrektor Wydziału Edukacji (…) Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim – Gabriela Malczewska osobiście podziękowali dyrektorowi za dotychczasową pracę na rzecz szkoły. Po złożeniu byłemu dyrektorowi życzeń i kwiatów oficjalnie Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych Uchwałą Nr 107/264/2014 Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim z dnia 12 czerwca 2014 roku powierzył stanowisko dyrektora szkoły Panu Tomaszowi Cygankowi.

Obu panom życzymy wielu sukcesów, realizacji celów oraz satysfakcji i społecznego uznania za podejmowany trud, którym jest służba młodym ludziom.

 • autor: Agnieszka Rogozińska, data: 2014-09-02
 • autor: Szymon Szwochert, data: 2014-09-01
Gratulacje i pożegnania w Zespole Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim

Dnia 28 sierpnia 2014 r. Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych wraz z Dyrektor Wydziału Edukacji (…) Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim – Gabrielą Malczewską oficjalnie powierzyli stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim Pani Mirosławie Niemyjskiej na okres 5 lat. Podczas tej uroczystości podziękowali również za wieloletnią pracę na rzecz szkoły Pani Janinie Gwiździel - sekretarz szkoły oraz Pani Janinie Miszczak - głównej księgowej szkoły, które kończą swoja pracę zawodową. Wszystkie Panie otrzymały kwiaty i drobne upominki.

 • autor: Agnieszka Rogozińska, data: 2014-09-01
 • autor: Jarosław Niemyjski, data: 2014-08-28
Podsumowanie ewaluacji problemowej w Zespole Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim

W dniach od 2 do 17 czerwca 2014 r. przeprowadzona została ewaluacja problemowa w Zespole Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim i Więcborku. Zajmował się tym zespół wizytatorów Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Ocenie poddane zostały: szkoła podstawowa i gimnazjum. Poziom spełniania wymagań w obszarze organizacji procesów edukacyjnych, wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej oraz respektowania norm społecznych oceniony został na poziomie wysokim i bardzo wysokim. Dzieci i młodzież otoczona jest profesjonalną opieką i osiąga wysokie wyniki nauczania.

Na zdjęciu uroczyste przekazanie raportu z ewaluacji przez wizytatorów Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Panu Staroście – Jarosławowi Tadych, Pani Dyrektor – Mirosławie Niemyskiej oraz Pani Wicedyrektor Pani Anecie Kantak.

 • autor: Dyrektor Wydziału Edukacji (...) Gabriela Malczewska, data: 2014-07-07
 • autor: Agnieszka Rogozińska, data: 2014-07-07
Egzamin na nauczyciela mianowanego

Dzisiaj tj. 7.07.2014 o godzinie 10.00 w gabinecie Starosty odbył się egzamin na kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciela. W tym roku przystąpiła do niego Pani Anna Bonk z Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim. Czteroosobowa Komisja po przeprowadzeniu postępowania egzaminacyjnego nadała Pani Annie Bonk stopień nauczyciela mianowanego.

Gratulacje oraz akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kandydatce osobiście wręczył Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych.

Życzymy Pani Annie kolejnych sukcesów zawodowych!

 

 • autor: Agnieszka Rogozińska, data: 2014-07-07
 • autor: Agnieszka Rogozińska, data: 2014-07-07
Laureaci konkursu powiatowego i wojewódzkiego uhonorowani!

Dnia 25.06.2014 na Sesji Rady Powiatu zostali uhonorowani laureaci powiatowego konkursu internetowego pn. Ludzie wolności. Byli to: Cezary Ulfik - uczeń Gimnazjum nr 3 w Sępólnie Krajeńskim, Jakub Pianka – uczeń Gimnazjum nr 1 w Sępólnie Krajeńskim, Bartosz Pyszke – uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim, Adrianna Wojciechowska - uczennica Gimnazjum nr 3 w Sępólnie Krajeńskim oraz Adrianna Wiatr – uczennica Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku. Wyróżnione zostały także laureatki wojewódzkiego konkursu literackiego pn. Zaprogramowany na wolność, czyli jak można, jak trzeba i jak chce się żyć: Marta Lange - uczennica Gimnazjum nr 3 w Sępólnie Krajeńskim i Aleksandra Boniecka - uczennica Gimnazjum w Wąwelnie.

Pan Ryszard Karczewski kierownik sępoleńskiej fili Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy przedstawił prezentacje multimedialną na temat ww. konkursów.

Wszystkim zwycięzcom listy gratulacyjne i pamiątkowe nagrody wręczyli Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Przewodniczący Rady Powiatu Dariusz Krakowiak oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Henryk Dąbrowski.

Wszystkim nagrodzonym życzymy wielu kolejnych sukcesów, rozwijania swoich umiejętności oraz czerpania z tego jak największej radości.

 • autor: Agnieszka Rogozińska, data: 2014-06-25
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2014-06-26
Dni otwarte dla gimnazjalistów!

W dniu 10 czerwca w ramach dni otwartych straży gościliśmy w sępoleńskiej Komendzie Powiatowej PSP gimnazjalistów z III klas ze szkół w Wąwelnie, Sośnie, Wałdowie oraz Zespołu Szkół nr 3 w Sępólnie Krajeńskim (łącznie ponad 100 uczniów). Wizyta dała młodzieży możliwość zapoznania się z trudną pracą strażaków oraz związana była z promocją klasy o profilu pożarniczym, do której trwa obecnie nabór. Młodzież w trakcie wizyty dowiedziała się o strukturach i organizacji Państwowej Straży Pożarnej i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz zapoznała się z zadaniami komendy oraz jej poszczególnych wydziałów i stanowisk. Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania przedstawił proces wspomagania dowodzenia i koordynacji działań ratowniczych na poziomie powiatu. Nie zabrakło prezentacji strażackiego sprzętu specjalistycznego. Najatrakcyjniejszy dla młodzieży był przygotowany przez sępoleńskich strażaków pokaz umiejętności ratowniczych-zasymulowano wypadek samochodu osobowego, który się zapalił a dodatkowo była w nim osoba poszkodowana. Młodzież ciekawił także program szkolenia a przede wszystkim zawarte w nim atrakcje jak: tygodniowy obóz treningowo-szkoleniowy czy wycieczki fakultatywne do szkół pożarniczych w Warszawie i Poznaniu i Ośrodka Szkolenia w Toruniu na komorę dymową. Gościami specjalnymi byli Starosta Sępoleński Jarosław Tadych oraz Wicestarosta Sępoleński - Andrzej Chatłas, którzy przekonywali gimnazjalistów do kontynuacji nauki w Sępólnie Kraj. Przedstawiciele LO w Sępólnie Krajeńskim pod opieką Joanny Grzegrzółki, którzy gościli w naszej komendzie przygotowali prezentację reklamującą sępoleński ogólniak oraz 3 profile klasy, ogólny, bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz pożarniczy. Zaprezentowali się także uczniowie klasy pożarniczej, którzy przygotowali dla gimnazjalistów pokaz ratownictwa medycznego oraz rozwinięcie bojowe z praktycznym podaniem wody w warunkach pożaru.
Z uwagi na duże zainteresowanie w dniu 16 czerwca odwiedzą nas jeszcze gimnazjaliści z Lutowa i Kamienia Krajeńskiego.

 • autor: KPPSP w Sępólnie Krajeńskim, data: 2014-06-10
 • autor: KPPSP w Sępólnie Krajeńskim, data: 2014-06-10
Wyniki powiatowego konkursu internetowego "Ludzie Wolności"

Konkurs zorganizowany przez sępoleńską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zakończony!

W konkursie wzięło udział 52 uczniów z 11 szkół Powiatu Sępoleńskiego. Za wykonanie wszystkich zadań można było otrzymać 153 punkty. Jury konkursu wyłoniło zwycięzców. Oto oni:

I miejsce - Cezary Ulfik z Gimnazjum nr 3 w Sępólnie Krajeńskim (146 pkt.)

II miejsce - Jakub Pianka z Gimnazjum nr 1 w Sepólnie Krajeńskim (136 pkt.)

III miejsce - Bartosz Pyszke z Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim (135 pkt.)

Dodatkowo przyznano wyróżnienia dla uczennic, które z taką samą ilością punktów (125) zajęły czwarte miejsce. Są to Adrianna Wiatr z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku oraz Adrianna Wojciechowska z Gimnazjum nr 3 w Sępólnie Krajeńskim.

Nasi zwycięzcy zostaną zaproszeni na najbliższą Sesję Rady Powiatu, która odbędzie się 25 czerwca. Starosta Sepoleński - Pan Jarosław Tadych osobiście pogratuluje wygranej i wręczy upominki. Pan Jarosław Karczewski zajmujący się konkursem przygotuje i przedstawi prezentację na temat przebiegu konkursu.

 • autor: Agnieszka Rogozińska, data: 2014-05-27
Powiatowy Konkurs Internetowy LUDZIE WOLNOŚCI

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy Filia w Sępólnie Krajeńskim zaprasza uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych do udziału w powiatowym konkursie internetowym LUDZIE WOLNOŚCI pod patronatem Starosty Sępoleńskiego. Nagrodą główną jest tablet, a za zajęcie II i III miejsca przewidziane są inne nagrody rzeczowe.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest zarejestrowanie się do 15 maja br. na stronie http://pbwsepolno.idsl.pl, na której będą zamieszczane zadania do wykonania (krzyżówki, quizy, wyszukiwanie w bazach bibliograficznych itp.) Uczestnicy przesyłają odpowiedzi przez internet. Konkurs trwa od 1 do 25 maja 2014 roku.

Zapraszamy do udziału.
 

 • autor: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy Filia w Sępólnie Krajeńskim , data: 2014-05-06
 • autor: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy Filia w Sępólnie Krajeńskim , data: 2014-05-06
"Ekonomik" otworzył drzwi

We wtorek 29 kwietnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego tzw. "Ekonomiku" odbyły się "Drzwi Otwarte".

Oprócz Gimnazjalistów w szkole gościli: Starosta- Jarosław Tadych, Wicestarosta-Andrzej Chatłas i Dyrektor Wydziału Edukacji (...) Pani Gabriela Malczewska.

Poniżej fotorelacja.

 • autor: CKZiU Więcbork, data: 2014-04-30
 • autor: CKZiU Więcbork, data: 2014-04-30
Informacja o wynikach egzaminów maturalnych i egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe w Powiecie Sępoleńskim za rok szkolny 2012/2013
„Drzwi otwarte” w ZSP w Sępólnie

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim, dnia 14 kwietnia 2014 roku,  po raz kolejny otworzył drzwi dla gimnazjalistów z naszego powiatu i nie tylko.

Młodzież  przywitał  Pan Dyrektor Eugeniusz Szwochert i  zapoznał ją z ofertą edukacyjną naszej szkoły na rok szkolny 2014/2015.

Następnie w poszczególnych grupach, przybyli goście, zwiedzali klasy lekcyjne do przedmiotów ogólnokształcących i szkolne centrum biblioteczno-informacyjne.  Zaskoczeniem dla gimnazjalistów było wyposażenie wszystkich sal dydaktycznych  w multimedialne stanowiska projekcyjne składające się z komputera, projektora, ekranu i głośników. Dodatkowo trzy klasy posiadają tablice interaktywne.  

W kierunkowych pracowniach  technicznych, odwiedzający zapoznali się z profesjonalnym sprzętem, programami komputerowymi i  makietami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się pracownia mechaniczna z programem konstrukcyjnym  Solid Edge do modelowania bryłowego i dokumentacji technicznej. Młodzież chętnie brała czynny  udział w pokazach i samodzielnie wykonywała proste bryły i ćwiczenia w programie komputerowym. Zwiedzający oglądali  prace i modele zaprojektowane i wykonane przez uczniów i absolwentów naszej szkoły. Szczególną uwagę zwróciły działające modele maszyn i urządzeń.

Technikum drogownictwa zaprezentowało sprzęt geodezyjny oraz  miniatury maszyn budowlanych (makieta planu budowy i budynków), które spotkały się z dużą ciekawością gimnazjalistów.  W jednej z sal znajdował się „punkt widokowy”, z którego można było podziwiać panoramę Sępólna Krajeńskiego.  

Swoją obecnością zaszczyciły nas także władze powiatu w osobach: Pana Dariusza Krakowiaka - Przewodniczącego Rady Powiatu, Pana Jarosława Tadycha - Starosty, Pana Andrzeja Chatłasa - Wicestarosty, Pani Gabrieli Malczewskiej - Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa.

 • autor: ZSP Sępólno, data: 2014-04-16
 • autor: ZSP Sępólno, data: 2014-04-15
Ruch kadrowy w oświacie - szkolenie

10 kwietnia na sali sesyjnej w Sępólnie Kraj. odbyło się szkolenie „Ruch kadrowy w oświacie” w którym uczestniczyli dyrektorzy placówek oświatowych i organów prowadzących w powiecie sępoleńskim. Wykładowcą była pani Ewa Czechowicz. W spotkaniu uczestniczyła także Dyrektor Wydziału Edukacji (...) - Gabriela Malczewska.

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji (...), data: 2014-04-15
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2014-04-15
Drzwi otwarte w ZSCKR w Sypniewie.

11 kwietnia 2014r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie odbyły się Drzwi Otwarte – impreza, która tradycyjnie odbywa się wiosną. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „Nowoczesny rolnik i mądre żywienie”. Władze Powiatu reprezentował Starosta - Jarosław Tadych i Wicestarosta - Andrzej Chatałs.

Pogoda w dniu Drzwi Otwartych dopisała, dopisali także uczestnicy imprezy. Szkołę odwiedzili uczniowie gimnazjów, ich rodzice oraz zaproszeni goście. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał dyrektor ZSCKR w Sypniewie Marian Basa. Wszyscy przybyli mogli zapoznać się z bazą dydaktyczną szkoły i internatu. W otwartych salach lekcyjnych czekali uczniowie i nauczyciele, gotowi byli odpowiedzieć na wszelkie pytania i którzy służyli pomocą. Podczas zwiedzania szkoły można było przekąsić małe co nieco. Na gości czekał aromatyczny bigos i słodkości, przygotowane przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz ZSZ w zawodzie Kucharz, pod czujnym okiem nauczycieli przedmiotu. Wszyscy mogli skosztować produktów mlecznych OSM Łobżenica. Dla uczniów Technikum Rolniczego,
ZSZ w zawodzie rolnik i mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy szeroką ofertę tematyczną.
Na placu obok szkoły prezentowały się ciągniki rolnicze ZETOR dzięki uprzejmości firmy Inter-Vax, przedstawiciele ARR chętnie odpowiadali na pytania, można było również wysłuchać wykładu na temat nawożenia, przygotowanego przez przedstawiciela Agrochem Puławy oraz zapoznać się z ofertą firmy JoLube Krzysztof Szulc. Chętni uczniowie mogli pojeździć samochodem do nauki jazdy, popularną „L”. Zainteresowani mogli dopingować rozgrywających mecz w piłkę siatkową - reprezentację ZSCKR i gimnazjum Sypniewo oraz sprawdzić swoich sił w zawodach Strong Farmer. Dbający o dobre samopoczucie mogli skorzystać z porad pracowników apteki.

Wszystkie te atrakcje były możliwe dzięki obecności przedstawicieli firm:  ARR Oddział Bydgoszcz, ODR Minikowo, ARiMR, OSM Łobżenica, Inter – Vax Żnin, JoLube Więcbork, Apteka Pod Wieżą Więcbork, Agrochem Puławy,  którym serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu.

Serdeczne podziękowania także  dla wszystkich zaangażowanych w organizację imprezy uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

 • autor: ZSCKR Sypniewo, data: 2014-04-15
 • autor: ZSCKR Sypniewo
"Drzwi otwarte w LO w Sępólnie"

Dnia 14 kwietnia 2014 roku Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Kraj. zaprosiło w ramach "Drzwi Otwartych" gimnazjalistów.

Gimnazjaliści szczegółowo poznali ofertę szkoły na nowy rok szkolny, spotkali się z dyrektorem szkoły Panem Włodzimierzem Stawisińskim, Samorządem Uczniowskim, który m.in. zaprezentował nowy filmik o szkole. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja pracy funkcjonariuszy miejscowej Straży Pożarnej dzielnie wspieranych przez klasę mundurową. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzały ćwiczenia na symulatorze nauki jazdy. 

Miłym zaskoczeniem było przybycie na "Drzwi Otwarte" kilku gimnazjalistów z Chojnic co tylko utwierdza o dobrym kierunku, w jaki zmierza sępoleńskie LO.

W "Drzwiach Otwartych" uczestniczyli władze powiatu w osobach: Pana Jarosłoawa Tadycha - Starosty, Pana Andrzeja Chatłasa - Wicestarosty, Pana Dariusza Krakowiaka - Przewodniczącego Rady Powiatu, Pani Gabrieli Malczewskiej - Dyrektora Wydziału Edukacji (...) oraz zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim brygadiera Macieja Suchomskiego.   

 • autor: Arkadiusz Ziołecki, data: 2014-04-15
 • autor: LO Sępólno Krajeńskie, data: 2014-04-15
Konkurs Piosenki Angielskiej

11 kwietnia w więcborskim Domu Kultury odbyła się już XVII edycja Konkursu Piosenki Angielskiej. W tym roku do konkursu przystąpiło 20 uczestników. Wokaliści pokazali wysokie umiejętności zarówno wokalne jak i językowe. Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców.

Klasyfikacja przedstawia się następująco:

I miejsce Milena Pilkiewicz - uczennica LO w Sępólnie Krajeńskim

II miejsce Aleksandra Bednarek - uczennica LO w Nakle nad Notecią

III miejsce Martyna Cieślik - uczennica LO w Sępólnie Krajeńskim

Wyróżnienie otrzymała Marzena Tomczak z II LO w Inowrocławiu, natomiast nagrodę publiczności otrzymała Justyna Klecha wraz z zespołem z II LO w Inowrocławiu.

 

 • autor: Agnieszka Rogozińska, data: 2014-04-14
 • autor: LO Więcbork, data: 2014-04-11
„Drzwi otwarte” w LO w Więcborku

Dnia 9.04.2014 r. Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka zaprosiło w mury szkoły uczniów Gimnazjów z regionu.

Gimnazjaliści nie tylko poznali ofertę liceum, ale także wzięli aktywny  udział w konkursach przedmiotowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z chemii czy pokazy z fizyki.

Goście mogli zapoznać się zasadami funkcjonowania klasy mundurowej w więcborskim Liceum. Największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja pracy funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim – głównego patrona klasy mundurowej.  Gimnazjaliści poznali między innymi: tajniki kryminalistyki, umundurowanie taktyczne, rodzaje stosowanej broni palnej czy  sposoby wykorzystania psów przez służby mundurowe.

Społeczność  Liceum zaprasza uczniów klas trzecich Gimnazjów na Rajd Korczaka – organizowany już po raz trzeci na stadionie w Więcborku. Rajd odbędzie się 10 VI 2014 r.

W "Dniach Otwartych" uczestniczyli również Starosta - Jarosław Tadych i Wicestarosta - Andrzej Chatłas. 

 • autor: Anna Skiba, data: 2014-04-11
 • autor: LO Więcbork, data: 2014-04-11
Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".

W dniu 9 kwietnia br. w Sośnie odbyły się powiatowe eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Uczestnikami turnieju byli uczniowie ze szkół Powiatu Sępoleńskiego w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

Laureaci pierwszych miejsc w każdej kategorii wiekowej reprezentować będą w czerwcu Powiat Sępoleński na eliminacjach wojewódzkich. Wszystkim naszym młodym ekspertom gratulujemy. Powiat Sępoleński reprezentowała Pani Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji.

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji (...), data: 2014-04-09
 • autor: Gabriela Malczewska i Michał Wilczyński, data: 2014-04-09
Konkurs j. niemieckiego

Dnia 7 kwietnia 2014 r. w Liceum Ogólnokształcącym odbył się konkurs z języka niemieckiego „Die Landeskunde der deutschsprachigen Länder” dla uczniów gimnazjum oraz liceum. W pełnej obsadzie pojawiło się gimnazjum z Lutowa oraz z gimnazjum nr 1 i nr 3.  Konkurs dotyczył zagadnień realizowanych z zakresu państw niemieckojęzycznych (polityka, geografia, literatura).  Uczniowie rozwiązywali test wyboru, uczniowie gimnazjum otrzymali test w języku polskim, a liceum w języku niemieckim. Test zawierał 50 pytań.

Konkurs wygrała Natalia Wojtania z gimnazjum nr 3, II miejsce zajęła Julia Tobolska również z gimnazjum nr 3, III miejsce zajęła Kamila Gappa z Lutowa.

Wśród licealistów wygrała Daria Gołaś, II miejsce zajęła Anna Mrotek, a III Agnieszka Leszcz.

 

 • autor: LO Sępólno Krajeńskie, data: 2014-04-08
 • autor: LO Sępólno Krajeńskie, data: 2014-04-07
"Drzwi otwarte" !

Terminarz "Drzwi otwartych" w placówkach oświatowych dla których Powiat Sępoleński
jest organem prowadzącym

 1. Liceum Ogólnokształcące w Więcborku – 09 kwietnia 2014 – od godz. 900 - do godz. 1400
 2. ZSCKR w Sypniewie – 11 kwietnia 2014 – od godz. 1200
 3. Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Kraj. – 14 kwietnia 2014 – od godz. 900 - do godz. 1300
 4. ZSP w Sępólnie Kraj. – 14 kwietnia 2014 – od godz. 900 - do godz. 1300
 5. CKZiU w Więcborku – 29 kwietnia 2014 – od godz. 900 - do godz. 1300
 6. PPP w Sępólnie Kraj. – początek roku szkolnego – dzień Diagnoz Specjalnych oraz Badania logopedyczne
 7. Zespół Szkół Nr 2 w Sępólnie Kraj. – rodzice po konsultacjach w PPP ustalają indywidualne terminy odwiedzin w szkole i udziału w zajęciach
 • autor: Agnieszka Rogozińska, data: 2014-03-28
Darmowa nauka angielskiego przez Internet

Unia Europejska w dzisiejszym kształcie to wspólnota 450 milionów ludzi, mówiących w ponad 20 językach urzędowych. Owa różnorodność jest źródłem bogactwa kulturowego, jednak z drugiej strony tworzy bariery w komunikacji dla obywateli krajów członkowskich. Stąd wielojęzyczność od wielu lat jest jednym z priorytetów UE.

Komisja Europejska prowadzi cykliczny projekt badawczy „Europejczycy i języki”. W badaniu, które przeprowadzono wiosną 2012 roku, wzięło udział prawie 27 tys. osób ze wszystkich państw członkowskich, reprezentujących różne grupy społeczne i wiekowe. Uczestnicy wzięli udział w bezpośrednich wywiadach w swoim języku ojczystym. Prawie wszyscy Europejczycy (98%) uważają, że dobra znajomość języków obcych przyda się w przyszłości ich dzieciom, a 88% jest zdania, że im samym również przynosi korzyści.

Badanie było prowadzone także w Polsce. Respondenci z naszego kraju na pierwszym miejscu wśród czynników wspierających naukę języka angielskiego wymienili dostęp do darmowych lekcji.

Tymczasem możliwość korzystania z darmowych lekcji jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy komputer, dostęp do Internetu i odrobina samodyscypliny. Najlepszym przykładem jest portal youtube.com, gdzie istnieje kilkadziesiąt kanałów tematycznych poświęconych nauce języka angielskiego. Jednym z nich jest One Word a Day (http://www.youtube.com/user/1wordAdayTV) – kanał youtube, dzięki któremu można codziennie uczyć się jednego słowa w języku angielskim. Zdjęcia do programu realizowane są w Krakowie, a prawidłową wymowę prezentują turyści z USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii i innych krajów anglojęzycznych.

- Wystartowaliśmy w sierpniu tego roku, ale już teraz z naszych darmowych lekcji korzystają osoby z 45 krajów na 4 kontynentach – mówi Teresa z One Word a Day.

W tym kontekście kanał promuje także nasz kraj. Filmy realizowane są bowiem w najciekawszych zakątkach Krakowa. Oto przykładowy odcinek, nakręcony w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK:

http://youtu.be/mp-rSkj2c0A

Codziennie publikowany jest jeden film, który pojawia się na kanale youtube oraz na profilu facebook (https://www.facebook.com/1wordAdayTV).

Dzięki rozwojowi Internetu darmowa nauka języka angielskiego jest coraz bardziej dostępna. Wciąż jednak, jak niegdyś, potrzebna jest motywacja, aby zacząć.

 

dodatkowych informacji udziela:

Krzysztof Lis

tel.: 694-118-111

 • autor: Krzysztof Lis, data: 2013-10-01
Uroczystość podpisania listu intencyjnego

28 marca 2013 roku odbyła się uroczystość podpisania porozumienia i listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Powiatem Sępoleńskim a Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego z siedzibą w Bydgoszczy oraz Zespołem Szkół Licealnych im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim.

Podpisy na dokumentach złożyli:

Starosta Pan Tomasz Cyganek oraz Wicestarosta Pan Henryk Pawlina

oraz:

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej kpt. mgr inż. Leszek Grugel

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Pan Tadeusz Kondrusiewicz

Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych Pan Włodzimierz Stawisiński.

Ponadto Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Leszczyński objął honorowy patronat nad klasą „Bezpieczeństwo Pożarowe”.

Efektem podpisanych porozumień będzie poszerzenie oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Licealnych w Sępólnie Krajeńskim, który stanie się głównym beneficjentem zadeklarowanej współpracy.

Oto fragmenty treści porozumienia i listu intencyjnego, wskazujące sentencję działania instytucji biorących udział w uroczystości.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego podejmuje przedsięwzięcia związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego na obszarze województwa, w szczególności dotyczące popularyzacji przepisów o ruchu drogowym i podnoszenia kultury jazdy kierowców oraz propagując zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego instytucjonalnie wspiera realizację programu wychowania komunikacyjnego w placówkach oświatowych.

Państwowa Straż Pożarna jest formacją specjalistyczną przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego oraz gotowość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują bez względu na własne bezpieczeństwo to działania wpisane w codzienną strażacką służbę.

Powiat Sępoleński jest jednostką samorządu terytorialnego odpowiedzialną za kształcenie i wychowanie uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych, zapewnienie im warunków niezbędnych do pełnego rozwoju oraz przygotowanie ich do obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.

Współpraca z ww. instytucjami stwarza możliwość realizacji ponadpodstawowej oferty edukacyjnej w szeroko pojętym obszarze bezpieczeństwa. Uczniowie kierunków bezpieczeństwo pożarowe i BRD, uzyskają poza maturą dodatkowy pakiet kompetencji, wiadomości i umiejętności, co w przyszłości pozwoli na dokonanie świadomego wyboru kolejnego etapu edukacyjnego związanego z przygotowaniem do pracy zawodowej. Realizacja kierunkowego programu w szkole licealnej umożliwi ubieganie się o przyjęcie do resortowych szkół pożarniczych oraz stworzy podstawy do pracy jako instruktor nauki jazdy lub egzaminator, czy też do pracy w Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej i Policji.

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji (...), data: 2013-04-03
 • autor: Małgorzata Mierzyńska, data: 2013-03-28
Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, składam wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Obsługi i Administracji serdeczne podziękowania i wyrazy głębokiego uznania za trudną i odpowiedzialną pracę.

Życzenia jednocześnie dobrego zdrowia i pełni sił twórczych
w dalszej pracy zawodowej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

Starosta Sępoleński

Tomasz Cyganek

Starosta Sępoleński – Tomasz Cyganek spotkał się z nagrodzonymi nauczycielami powiatowych placówek oświatowych oraz dyrektorami, 15 października br. w biurze Rady Powiatu Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim.

Listy gratulacyjne z rąk Pana Starosty otrzymali nauczyciele:

 1. Barbara Łagodzka            - Zespoł Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim,
 2. Emilia Kubera                   - Zespół Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim Oddział Zamiejscowy w Więcborku
 3. Izabela Smuniewska       - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim
 4. Ewa Zamkowska              - Liceum Ogólnokształcące w Więcborku
 5. Magdalena Owczarska    - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie        
 6. Ewa Tomaszewska          - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku
 7. Joanna Grzegrzółka         - Zespół Szkół Licealnych w Sępólnie Krajeńskim                      

 

Wśród grona nagrodzonych nie zabrakło Dyrektorów placówek oświatowych.  Wyróżnieni zostali:

 1. Włodzimierz Stawisiński         - Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych w Sępólnie Krajeńskim
 2. Eugeniusz Szwochert              - Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim.

 

Wszystkim nagrodzonym – GRATULUJEMY !!!

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2012.10.15
Biblioteka Publiczna zaprasza

Filia Miejska Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim, ul. Kościuszki 11

(tel. 52 328 40 80)

ZAPRASZA

16 października, godz. 15:00

– spotkanie organizacyjne w sprawie kursu języka angielskiego „Od przedszkola do seniora”.

W programie:

nauka języka angielskiego od podstaw, wspólne zmagania, nauka dostosowana do oczekiwań uczestników!

 

Filia Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim uczestniczy w bezpłatnych projektach:  „Fun English w bibliotece” oraz „Angielski 123 w bibliotece”. Fun English to interaktywny, e-learningowy kurs języka angielskiego dla dzieci w wieku 6 – 12 lat, „Angielski 123” skierowany jest natomiast do młodzieży i dorosłych. Projekty są współrealizowane z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Filia prowadzi także kontynuację kursu „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu” w ramach kampanii pod tą samą nazwą. Przewidziano kurs 40-minutowy dla uczniów klas IV – VI oraz kurs 20-minutowy dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych . 

Udział w szkoleniach jest bezpłatny, regulamin natomiast dostępny w bibliotece.

Młodzieżowy Klub Filmowy „Piwnica wrażeń” organizuje projekcje filmów proponowanych przez uczestników oraz zgodnych z ich zainteresowaniami. O terminach spotkań będziemy informować na bieżąco.

Zapraszamy również:

 • do korzystania z darmowego Internetu – dostęp zapewnia Fundacja Orange w ramach programu „Akademia Orange dla bibliotek”, w którym uczestniczy nasza Biblioteka,
 • do udziału w zajęciach plastycznych: Origami dla każdego – w każdy poniedziałek od godz. 15:00,
 • do odwiedzania blogów Młodzieżowego Klubu Filmowego „Piwnica wrażeń”: http://mkf-sepolno.blogspot.com/  oraz m-k-f.blog.onet.pl.
 • do wizyt w Kąciku Malucha, gdzie rodzice mogą miło spędzić czas ze swoimi pociechami.
 • autor: Biblioteka Publiczna Sępólno, data: 2012.09.25
Rozgość się w bibliotece

                Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim to coś więcej niż tylko wypożyczalnia książek. Biblioteka to miejsce spotkań i integracji naszej lokalnej społeczności, miejsce edukacji i rozrywki. Inspirujemy do działania poprzez spotkania z interesującymi osobami, edukujemy oraz skutecznie wypełniamy wolny czas. Od poniedziałku do piątku zapraszamy czytelników w każdym wieku – w bibliotecznej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie.

                Dla dzieci

W poniedziałki od godziny 16:30 do 17:00 zapraszamy do uczestnictwa w Klubie Czytających Rodzin. To spotkania dla dzieci i ich rodziców – będzie to znakomita okazja, by wspólnie spędzić czas w świecie ulubionych bajek. Następnie o godzinie 17:00 rozpocznie się Godzina z bajką, czyli Wieczorynka w Bibliotece.

We wtorki o godzinie 11:00 działać będzie Przedszkole w Bibliotece, czyli propozycja skierowana do opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym, które do przedszkola nie uczęszczają. Maluchy wraz z opiekunami będą mogły spędzić czas aktywnie i interesująco. W  środę od godziny 15:00 zapraszamy dzieci w wieku 7 – 13 lat do uczestnictwa w grupie teatralnej Balbina. Zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem zabaw muzyczno-ruchowych, inscenizacji, imrowizacji słowno-muzycznych, teatrzyku kukiełkowego, zabaw integracyjnych. Także w środę, od godziny 16:00 do 17:00, odbywać się będzie kurs języka angielskiego dla dzieci. Czwartek, godzina 15:30 to czas dla grup zabawowych. Są to zajęcia przeznaczona dla dzieci w wieku 4 – 6 lat, gdzie mali uczestnicy będą mieć okazję ćwiczyć sprawność manualną, a także wziąć udział w zabawach kształtujących postrzeganie i koordynację ruchowo-wzrokową dziecka. W każdy ostatni piątek miesiąca zapraszamy natomiast wszystkich czytelników na spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Najbliższe spotkanie (28 września 2012 roku) poświęcone będzie Książkom Zakazanym, czyli tym pozycjom spośród dziecięcych lektur, które zyskały miano kontrowersyjnych, niepolecanych i zakazanych właśnie.

Dla dorosłych

                Dorosłym natomiast proponujemy: w poniedziałki od godziny 18:30 – 19:00 Kurs komputerowy, w środy natomiast od 18:00 – 19:00 Kurs języka angielskiego. W ostatnią środę miesiąca od godziny 17:00 odbywać się będą spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, natomiast w ostatni czwartek miesiąca zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby udać się w wirtualną podróż po świecie z Klubem Podróżnika. To niepowtarzalna okazja, by, korzystając z doświadczeń podróżników, poznać dany rejon świata i dowiedzieć się jak zorganizować podobną wyprawę.

                Filia Miejska

                Prężnie działa także Filia Miejska Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim. Zapraszamy 16 października o godzinie 15:00 na spotkanie organizacyjne w sprawie kursu języka angielskiego „Od przedszkola do seniora”.  W dowolnym momencie skorzystać można również z interaktywnych, e-learningowych kursów „FunEnglish w bibliotece” (dla dzieci) oraz „Angielski 123 w bibliotece” (dla młodzieży i dorosłych). Kontynuowana będzie także kampania „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu”, w ramach której zrealizować można bezpłatne kursy dla dzieci (klasa IV – VI, kurs 40-minutowy) i młodzieży (gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne, kurs 20-minutowy) poświęcone zasadom bezpiecznego korzystania z sieci. W każdy poniedziałek zaś od godziny 15:00 zapraszamy na warsztaty tworzenia origami.

                Wierzymy, że rozmaitość proponowanych przez Bibliotekę zajęć sprawi, że każdy z mieszkańców znajdzie w jej ofercie coś dla siebie. Wystarczy odwiedzić nas któregoś dnia, by przekonać się na własnej skórze jak łatwo jest się nie nudzić. Naszą ofertę na bieżąco będziemy aktualizować.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerami telefonów: 52 388 02 20 (Biblioteka Publiczna) oraz 52 328 40 80 (Filia Miejska).

 • autor: Biblioteka Publiczna Sępólno, data: 2012.09.25
Awans Zawodowy – Mianowanie

7 września 2012 r. w gabinecie Starosty Sępoleńskiego miało miejsce uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Dzień ten był uwieńczeniem sierpniowych zmagań nauczycieli, którzy przed Komisją Egzaminacyjną musieli wykazać się wiedzą merytoryczną w zakresie nauczanego przedmiotu oraz przepisów prawa oświatowego.

Do szeregu nauczycieli mianowanych w placówkach oświatowych Powiatu Sępoleńskiego dołączyli:

 1. Dorota Herman                 - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim,
 2. Marta Kumm                      - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie,
 3. Paulina Dorosz                 - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sępólnie Krajeńskim,
 4. Lidia Florczak-Nita           - Zespół Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim,
 5. Daniel Wargin                   - Zespół Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim,

Gratulujemy i życzymy kolejnych awansów !

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2012.09.10
Bo fantazja jest od tego…

Każdy, kto miał szczęście być dzieckiem w latach 80. i 90., doskonale zna postać Ewy Chotomskiej. Do dzisiaj pamiętamy piosenki, które przybliżały nam zasady higieny i udowadniały, że z mydłem i szczotką również można się dobrze bawić.

Ewa Chotomska była gościem Stowarzyszenia Duże Różowe Słońce i Biblioteki Publicznej 28 sierpnia 2012 r. Jest autorką wielu programów telewizyjnych dla dzieci, takich jak „Jedyneczka”, „Budzik” czy pamiętny „Tik-Tak”, w którym przez lata wcielała się w postać Ciotki Klotki. Napisała również kilka książek, między innymi „Pamiętnik Felka Parerasa”, „Alfabet kuchenny w zagadkach” i „Piosennik Ciotki Klotki”, oraz teksty piosenek dla zespołu dziecięcego Fasolki.

Na spotkanie z autorką przybyły dzieci wraz z rodzicami i starszym rodzeństwem. Dla wszystkich była to okazja, by spotkać nietuzinkową osobowość, wysłuchać opowieści o tym, jak powstają piosenki, skąd Ewa Chotomska czerpie pomysły, a także, jak uczyła się tworzyć pod okiem swojej mamy, Wandy Chotomskiej. Autorka opowiadała o specyfice tworzenia edukacyjnych programów dla dzieci. Swoje opowieści przeplatała zagadkami, a za prawidłowe odpowiedzi nagradzała czekoladową monetą. Nie zabrakło wspólnego śpiewania, zdjęć i autografów.

            Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Miasto słów: czytam dla przyjemności współfinansowanego ze środków Gminy Sępólno. Było ono idealnym zakończeniem wakacji, jednocześnie zaś zapowiedzią wielu atrakcji, które już od września czekają na najmłodszych w Bibliotece Publicznej.

 • autor: Elżbieta Kozłowska - Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim, data: 2012.09.03
 • autor: Elżbieta Kozłowska - Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim, data: 2012.09.03
Zabierz książkę na wakacje.

Wakacje w pełni, zanim więc zabrzmi pierwszy dzwonek, jest jeszcze czas na odpoczynek, podróże i… czytanie! Czytanie bowiem to nie obowiązek zapoznania się z treścią kolejnej szkolnej lektury. Zachęcamy nie tylko dzieci, ale również rodziców, do odwiedzania naszej biblioteki. Książki dla dzieci to źródło wiedzy, informacji o świecie, sposób na rozwój koncentracji i naukę skupiania uwagi. Właśnie w literaturze mali czytelnicy odnajdą nowe pomysły. Podczas czytania dziecko samodzielnie kreuje świat opisany w książce i bohaterów, z którymi przeżywa przygody. Warto pamiętać o tym również w wakacje i motywować dzieci do czytania nad jeziorem, nad morzem albo, zwyczajnie, w domu.

                Pośród nowości książkowych zakupionych przez Bibliotekę Publiczną w Sępólnie odnaleźć można propozycje dla dzieci w każdym wieku. Najmłodszym proponujemy książki Anny Onichimowskiej: „Sen, który odszedł” oraz „Zasypianki na każdy dzień miesiąca”, znakomicie wpisujące się w nurt czytania dzieciom przed snem. W świat fantazji zabiorą najmłodszych „Baśnie o marzeniach i tęsknocie za piękniejszym życiem” Elżbiety Zarych. Fantastyczną pozycją, która zainteresuje nie tylko dzieci, jest pięknie ilustrowana opowieść „Wysoko w chmurach” autorstwa samego Paula McCartneya, traktująca o wolności i przyjaźni, mająca też ważne przesłanie ekologiczne.

                Na naszych półkach odnaleźć można także wybór tzw. bajek-pomagajek. Jak wykazały badania psychologów dziecięcych, czytając określone historie można dziecku pomóc w trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych, takich jak lęk przed ciemnością albo trudne pierwsze dni w przedszkolu. Ze swojej strony proponujemy terapeutyczną historyjkę pt. „Mamo, boję się szkoły” oraz „Strach ma wielkie oczy, czyli każdy trochę się boi”.

                Nieco starszym czytelnikom proponujemy bestsellerową serię „Zaopiekuj się mną!” autorstwa Holly Webb. Bohaterowie opowieści – kociaki oraz szczeniaki – uczą dzieci odpowiedzialności i wyrabiają wrażliwość na krzywdę zwierząt. Zainteresowaniem cieszą się też książki Pawła Beręsewicza poświęcone rodzinie Ciumków, jak również „Tajemnica człowieka z blizną” czy „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” tego samego autora. Interesujące są także książki autorstwa Grzegorza Kasdepke, w tym seria poświęcona przygodom detektywa Pozytywki.

                To tylko niektóre z tytułów polecanych przez pracowników biblioteki. Każdy czytelnik, niezależnie od wieku, znajdzie dla siebie interesujące pozycje. Podkreślamy jednak, że nawyk czytania warto kształtować u dzieci od pierwszych lat życia; jeśli kogoś nie przekonują argumenty związane po prostu z wartościowym spędzaniem wolnego czasu, być może weźmie pod uwagę fakt, że czytanie pomaga zrozumieć świat i własne emocje, a w późniejszej edukacji szkolnej znacznie ułatwi poprawne pisanie i mówienie oraz – i nie jest to przesadą – logiczne myślenie. Jest to zatem dobra inwestycja, tym bardziej, że z księgozbioru Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim korzystać można bez żadnych opłat.

 • autor: Elżbieta Kozłowska - Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim, data: 2012.08.06
 • autor: Elżbieta Kozłowska - Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim, data: 2012.08.06
Tworzenie bukietów oraz wieńców okolicznościowych - warsztaty!

STOWARZYSZENIE NASZA KRAJNA

W ramach realizacji projektu:

„Barwnie i kolorowo przez pokolenia”

ZAPRASZA

Na bezpłatne warsztaty z:

„Tworzenia bukietów oraz wieńców okolicznościowych”

Warsztaty odbędą się w dniu:

7 sierpnia w godz.15.30 – 20.00 w świetlicy w Lutowie;

8 sierpnia w godz. 15.30- 20.00 w świetlicy w Wąwelnie;

9 sierpnia w godz.15.30 – 20.00 w świetlicy w Śmiłowie.

Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 6-19 lat

oraz osoby po 60tym roku życia!!! ( w tym osoby

niepełnosprawne)

Zgłoszenia proszę kierować: Stowarzyszenie Nasza Krajna,

ul. T. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie, mailem :

biuronaszakrajna@wp.pl

lub telefonicznie 531089577

Więcej informacji i program na stronie www.naszakrajna.org.

UWAGA: Decyduje kolejność zgłoszeń!

Projekt współfinansowany w ramach wykonywania zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w  latach 2012-2014 w zakresie pomocy społecznej pod nazwą: „Wspieranie aktywizacji i integracji społecznej seniorów”

 • autor: LGD Nasza Krajna, data: 2012.07.31
Wręczyli nagrody

Podczas Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, która odbyła się 24.05.2012r., Starosta Sępoleński – Tomasz Cyganek wraz z Panią Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji - Gabrielą Malczewską wręczyli nagrody dla uczniów, którzy zdobyli zaszczytne miejsca w konkursie matematycznym organizowanym przez Wojskową Akademię Techniczną. Nagrody otrzymali: Damian Jączyński za zajęcie 1. miejsca w etapie powiatowym oraz Arkadiusz Kwasigroch za zajęcie 31. miejsca w finale krajowym (najlepsze miejsce wśród reprezentacji Powiatu Sępoleńskiego). Wyróżnieni listami gratulacyjnymi zostali również nauczyciele, którzy przygotowali swoich podopiecznych do udziału w nadmienionym konkursie

 • autor: Kornelia Chmarzyńska, data: 2012.06.04
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2012.05.24
Powiatowy etap Wojewódzkiej Olimpiady Obrony Cywilnej 21.05.2012

W dniu 21.05.2012 o godz. 1300 w Gminnym Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu Dorośli-Dzieciom w Sępólnie Krajeńskim odbył się powiatowy etap Wojewódzkiej Olimpiady Obrony Cywilnej.

Konkurs został zorganizowany dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Sępoleńskiego.

Sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów przeprowadziła komisja konkursowa w składzie:

 1. Krzysztof Jacuński – Ratownik Medyczny w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim  - Przewodniczący Komisji
 2. Irena Miczko – Inspektor Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim   - Członek Komisji
 3. Lidia Sokulska-Tłok - Inspektor Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim  - Członek Komisji.    

 

Konkurs składał się z dwóch części. Pierwszą – teoretyczną, stanowił test wiedzy ogólnej, składający się z 20 pytań, trwający 30 min. Następnym etapem był etap praktyczny.
Bez względu na uzyskaną liczbę punktów w etapie I, każdy uczestnik przechodził do etapu II. Pan K. Jacuński zadawał szereg pytań z zakresu pierwszej pomocy.

Po weryfikacji odpowiedzi zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej uczestnicy uplasowali się kolejno:

1. Joanna Rulska

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie

Miejsce I

2. Aleksandra Siuda

Zespół Szkół Centrum Edukacyjne w Więcborku

Miejsce II

3. Sandra Obara

Liceum Ogólnokształcące w Więcborku

Miejsce III

4. Paulina Stranc

Liceum Ogólnokształcące w Więcborku

Miejsce III

5. Kamil Rybacki

Zespół Szkół Centrum Edukacyjne w Więcborku

Miejsce IV

6. Daria Meyer

Zespół Szkół Licealnych w Sępólnie Krajeńskim

Miejsce IV

7. Katarzyna Kurpik

Zespół Szkół Licealnych w Sępólnie Krajeńskim

Miejsce V

8. Małgorzata Kunca

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie

Miejsce VI

 

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki promujące Powiat Sępoleński. Gratulujemy uczniom i nauczycielom przygotowującym, a najlepszych czeka etap wojewódzki w Borównie 21 i 22 czerwca.

Życzymy powodzenia !

 

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2012.05.24
 • autor: Andrzej Złotucha, data: 2012.05.21
Ranking liceów

Według nowego rankingu, który ujął w swojej ocenie 58 szkół licealnych z województwa kujawsko-pomorskiego, Zespół Szkół Licealnych w Sępólnie Krajeńskim oraz Liceum Ogólnokształcące w Więcborku znalazły się w samym środku listy. Kryterium oceny były zeszłoroczne wyniki maturalne zarówno z przedmiotów obowiązkowych jak i dodatkowych. Zgodnie z tym średni wynik uczniów w ZSL wyniósł 57,53%, co daje 26. miejsce w rankingu, natomiast LO Więcbork zajął 29. miejsce z wynikiem 56,30%.

 • autor: Kornelia Chmarzyńska, data: 2012.05.21
Międzypowiatowy Konkurs Matematyczno-Fizyczny

W sobotę odbył się już po raz szósty finał Międzypowiatowego Konkursu Matematyczno-Fizycznego organizowany przez Zespół Szkół Licealnych w Koronowie  nad którym patronat objęli: Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty i Starosta Bydgoski.. Zaproszenie do wspólnych zmagań z naukami ścisłymi przyjęła młodzież z powiatów:

 • aleksandrowskiego (LO Ciechocinek),
 • bydgoskiego (ZSL Koronowo),
 • nakielskiego (LO Nakło),
 • sępoleńskiego (LO Więcbork),
 • tucholskiego (ZSO Tuchola).

Uczniowie klas II przez 120 minut rozwiązywali po 4 zadania z matematyki i fizyki. Do zaszczytnego grona zwycięzców dołączyli:

I miejsce  Damian Siudmiak LO Więcbork, opiekunowie: Małgorzata Mucha, Justyna Łukaszewska

II miejsce Roksana Piechocka ZSO Tuchola -  opiekun: Maria Stucka

III miejsce równorzędnie: Damian Jączyński LO Więcbork opiekunowie: Małgorzata Mucha, Justyna Łukaszewska i Krystian Ziółkowski LO Koronowo- opiekun: Elżbieta Gabryelska.

 • autor: LO Więcbork, data: 2012.03.30
Konkurs matematyczny organizowany przez WAT w Warszawie.

 

Etap szkolny konkursu odbył się w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Sępoleńskiego, gdzie wyłoniono najlepszych z każdej szkoły. Do finału awansował jeden uczeń z każdej szkoły:

1.     Iwona Kutzman – ZSCKR Sypniewo,

2.      Grzegorz Dziarnowski – ZSCE Więcbork,

3.      Damian Jączyński - LO Więcbork,

4.      Arkadiusz Kwasigroch - ZSL Sępolno Krajeńskie,

5.      Tomasz Hermann – ZSP Sępólno Krajeńskie.

W dniach 1-2.03.2012 r. uczniowie brali udział w finale konkursu  w Warszawie. Chociaż nie zajęli czołowych miejsc, swoją postawą godnie reprezentowali nasz Powiat.

Poniżej klasyfikacja uczniów po warszawskim finale:

       I.       Arkadiusz Kwasigroch - klasa III ZSL Sępólno Krajeńskie,

    II.       Damian Jączyński - klasa II LO Więcbork,

 III.      Grzegorz Dziarnowski - klasa IV ZSCE Więcbork ,

IV.      Tomasz Hermann – klasa IV   ZSP Sępólno Krajeńskie

   V.      Iwona Kutzman - klasa IV ZSCKR Sypniewo

Należy dodać, że na 101 uczestników z całej Polski nasza czołówka uplasowała się następująco:

- miejsce 31 – Arkadiusz Kwasigroch

- miejsce 56 – Damian Jączyński

- miejsce 83 – Grzegorz Dziarnowski

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

 

Ponadto dnia 1.03.2012 r. finaliści mieli możliwość spaceru po Warszawie i zwiedzania Starówki w pięknym wieczornym świetle. Byliśmy również na Placu Piłsudskiego, gdzie oddaliśmy cześć poległym żołnierzom przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zobaczyliśmy również Krakowskie Przedmieście i Pałac Prezydencki

Po konkursie uczniowie uczestniczyli w ciekawych warsztatach z udziałem Colina Rose na temat: „Czy zadałeś dziś dobre pytanie?” oraz zwiedzali obiekty WAT.

Partnerstwo tak znakomitej uczelni już zaowocowało, gdyż uczniowie mieli możliwość zmierzenia się z najlepszymi z całej Polski. Zyskali nowe doświadczenie w kontaktach z uczelnią wyższą, które jest tak istotne dla przyszłych studentów. Z wyjazdu wrócili bardzo zadowoleni z prezentami. Koszty pobytu pokryła Warszawska Akademia Techniczna, dojazd i nagrodę dla najlepszego w naszym rejonie Powiat Sępoleński.

 • autor: Małgorzata Mucha - LO Więcbork, data: 2012.03.01
Zdjęcia z konkursu
 • autor: Uczestnicy wyjazdu, data: 2012.03.01
Konkurs matematyczny z WAT’em

W styczniu bieżącego roku w poszczególnych szkołach ponadgimnazjalych Powiatu Sępoleńskiego odbył się konkurs matematyczny organizowany przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie (WAT), będący realizacją porozumienia zawartego pomiędzy szkołami Powiatu Sępoleńskiego a WAT’em. Poniżej przedstawiamy nazwiska najlepszych uczniów wyłonionych w drodze konkursu z poszczególnych szkół.

1. Grzegorz Dziarnowski                     - ZSCE Więcbork,

2. Arkadiusz Kwasigroch                    - ZSL Sępólno Krajeńskie,

3. Tomasz Herman                              - ZSP Sępólno Krajeńskie,

4. Iwona Kutzman                               - ZSCKR Sypniewo

5. Damian Jączyński                            - LO Więcbork.

Informujemy jednocześnie, że najwyższą ilość punktów uzyskał Damian Jączyński  z LO Więcbork. Uczniowie tej szkoły w ujęciu globalnym uzyskali najlepsze wyniki w tym konkursie. Gratulujemy wszystkim uczniom i dziękujemy nauczycielom.

To nie koniec zmagań naszych uczniów z matematyką. W marcu br. czeka ich kolejny etap konkursu w Warszawie na terenie WAT’u.

Trzymamy kciuki i powodzenia!!!

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2012.02.14
„To był świat w zupełnie starym stylu…”

            Dnia 6 lutego 2011r., wczesnym rankiem, bo już o godzinie 6:30 grupa teatralna „Przyjaciele” działająca w Oddziale Kamień Krajeński Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim, wyruszyła na eliminacje do XII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2012”[1].

            Warto zaznaczyć, iż był to już drugi etap regionalnych eliminacji, z których wyłoniono zaledwie 9 zespołów na cztery województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. Tym bardziej cieszy fakt, iż przedstawienie „W starym kinie” zyskało uznanie i zajęło III miejsce, zapewniając sobie wyjazd na finał „Albertiany” na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i spotkanie z Anną Dymną. Wśród jury zasiadł między innymi Adam Nowak- lider zespołu Raz Dwa Trzy. Jak napisali organizatorzy: „Najbardziej radosne było dla nas to, że zobaczyliśmy, jak, dzięki dobremu pomysłowi, pasji terapeutów, przy niewielkim nakładzie środków, można tworzyć prawdziwe teatralne perełki. I że taka twórczość wnosi bardzo wiele w życie osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Celem każdej prawdziwej sztuki jest przecież uzdrawianie duszy.”.

            Podczas toruńskich eliminacji, młodzi aktorzy mieli okazję obejrzeć inne grupy teatralne, między innymi „Zgiełk”, „Zaczarowany ogród”, „Aspekt” oraz występujących solistów. Warto nadmienić, iż „Przyjaciele” to jedyny występujący podczas eliminacji zespół, w którego skład wchodzą przede wszystkim osoby poruszające się na wózkach. Dodatkową atrakcją był koncert Sławomira Łopuszańskiego oraz występy grupy tanecznej „Baby Jagi”; nie wspominając już o samej możliwości odwiedzenia grodu Kopernika czy teatru „Baj Pomorski”.

Grupa „Przyjaciele” działa od 6 lat. Tworzy ją młodzież z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. Uczestnicy są uczniami Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie Kraj. Oddziału Zamiejscowego w Kamieniu Kraj. Młodzież uczy się w gimnazjum oraz szkole przysposabiającej do pracy. Na co dzień zamieszkuje Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Kraj. Większość uczestników porusza się na wózku, wymagając pomocy. Od 6 lat występują na przeglądach teatralnych w środowisku lokalnym, ale nie tylko… początkowo ich przedstawienia miały charakter teatrzyków kukiełkowych. Obecnie ich formą wyrazu są ruch, muzyka, śpiew. Uczestnicy lubią się wzajemnie; są dla siebie mili, uczynni i bardzo życzliwi. Tegoroczny występ był humorystycznym przedstawieniem różnych odcieni miłości: miłości romantycznej, niespełnionej, miłości wyrozumiałej, niepewności… Obrazował także próbę podjęcia dialogu między muzyką poprzedniego wieku a aktualną. Występujący bawili się konwencją, łącząc grę aktorską z grą świateł i cieni.

Cieszymy się niezmiernie, iż jury doceniło wysiłek grupy, jednak wyprawa na „Albertianę 2012” nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie Siostry Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim – Małgorzaty Kwiatkowskiej oraz Pani Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji przy Starostwie Powiatowym - Gabrieli Malczewskiej. Serdecznie dziękujemy.

Doceniamy fakt, że możemy w taki właśnie sposób promować twórczość uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim z Oddziałem w Kamieniu Krajeńskim.

Grupa teatralna „Przyjaciele”

wraz z opiekunami

oraz Dyrekcją Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim

 


[1] Pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” jest Anna Dymna. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2001 roku. Od momentu powstania w 2003 roku., współorganizatorem Festiwalu, obok Fundacji im. Brata Alberta, jest także Fundacja "Mimo Wszystko". W imprezie rokrocznie bierze udział ponad tysiąc osób.

 

Współpraca Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie z Powiatem Sępoleńskim

W dniu wczorajszym, tj. 11 stycznia 2012 r. miało miejsce spotkanie przedstawicieli Powiatu Sępoleńskiego z władzami Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie. Na spotkaniu omówiono dalszą koncepcję współpracy. Pan Starosta – Tomasz Cyganek wraz z Panią Sekretarz – Anną Deja-Dobrowolską oraz Panią Dyrektor Wydziału Edukacji… - Gabrielą Malczewską zaprosili przedstawicieli WAT do Powiatu Sępoleńskiego w celu przedstawienia szkołom oferty edukacyjnej. Szkoły mają zapoznać się bardziej szczegółowo ze specyfiką nauki w WAT. Mundurowych z warszawskiej  uczelni będziemy gościć u siebie w miesiącu lutym, a w późniejszym czasie nasi żacy wraz z opiekunami będą czerpać wiedzę i doświadczenie odwiedzając WAT w Warszawie.

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2012.01.12
List intencyjny o współpracy podpisany

6 grudnia 2011 roku w Warszawie podpisano list intencyjny o współpracy pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego a Powiatem Sępoleńskim oraz Szkołami Ponadgimnazjalnymi Powiatu Sępoleńskiego.

Podejmowanie wspólnych działań na rzecz rozwoju i edukacji młodzieży; propagowanie wiedzy technicznej i przygotowania przyszłych kadr inżynieryjno-technicznych na potrzeby polskiej nauki, gospodarki i społeczeństwa; współdziałanie na rzecz społeczności lokalnej i regionu, głównie poprzez prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych; wykonywanie ekspertyz, diagnoz i prognoz – takie założenia zakłada porozumienie o współpracy, jakie 6 grudnia br. Wojskowa Akademia Techniczna zawarła z Powiatami Gostynińskim i Sępoleńskim oraz ze szkołami z tych powiatów, tj.: Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki z siedzibą w Gostyninie, Liceum Ogólnokształcącym w Więcborku, Zespołem Szkół Centrum Edukacyjnym w Więcborku, Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim i Zespołem Szkół Licealnych w Sępólnie Krajeńskim.

List intencyjny o współpracy podpisali: rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk; reprezentujący Powiat Gostyniński starosta mgr Jan Baranowski i wicestarosta mgr inż. Andrzej Kujawski; dyrektor LO im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie mgr Anna Banach-Latoszek; reprezentujący Powiat Sępoleński starosta Tomasz Cyganek i wicestarosta Henryk Pawlina; dyrektor LO w Więcborku Anna Skiba, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Edukacyjnego w Więcborku Sławomir Kulpiński; dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie Mariana Basa, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim Eugeniusz Szwochert; dyrektor Zespołu Szkół Licealnych w Sępólnie Krajeńskim Włodzimierz Stawisiński.

Na mocy podpisanego porozumienia, Wojskowa Akademia Techniczna zobowiązała się do: objęcia patronatem naukowym szkół – sygnatariuszy porozumienia; prowadzenia zajęć przez nauczycieli akademickich oraz udzielania konsultacji i pomocy w opracowywaniu zajęć w tych szkołach; współudziału w organizowaniu konkursów i imprez o charakterze naukowym i poznawczym dla uczniów i studentów (olimpiady, festiwale nauki, dni otwarte itp.); współorganizowania imprez sportowo-rekreacyjnych i turystycznych oraz spotkań kulturalno-historycznych; zapraszania uczniów klas maturalnych do udziału w studenckich kołach naukowych; utworzenia na stronie internetowej Akademii połączeń ze stroną internetową szkół; dostarczania prasy wydawanej przez Akademię oraz publikacji o charakterze naukowym, które mogą być wykorzystywane w procesie dydaktycznym szkół.

Powiaty Gostyniński i Sępoleński, w ramach współpracy, zobowiązały się do: tworzenia warunków organizacyjnych i wspierania znajdujących się na ich terenie szkół w działaniach zmierzających do realizacji i rozwoju współpracy z Wojskową Akademią Techniczną; umieszczenia w materiałach promocyjnych powiatów, w tym na stronie internetowej oraz publikacjach analogowych, informacji o WAT, dotyczących w szczególności aspektów współpracy wynikających z niniejszego porozumienia, a także innych informacji o projektach, ofertach i działaniach itp. realizowanych przez naszą Akademię.

Szkoły – sygnatariusze porozumienia zobowiązały się do: propagowania wśród swoich uczniów oferty studiów w Wojskowej Akademii Technicznej; współudziału w organizowaniu konkursów i imprez o charakterze naukowym i poznawczym dla uczniów i studentów (olimpiady, festiwale nauki, dni otwarte itp.); zapraszania studentów kierunków cywilnych i wojskowych do udziału w spotkaniach naukowych, kulturalnych i imprezach patriotycznych organizowanych na terenie szkół; umieszczenia w dokumentach szkolnych i materiałach promocyjnych informacji o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną; utworzenia na stronach internetowych szkół informacji o Akademii oraz połączeń ze stroną internetową uczelni.

Wszyscy sygnatariusze porozumienia zobowiązali się ponadto do udziału – na zasadzie wzajemności – w uroczystościach organizowanych przez powiaty, szkoły oraz naszą Akademię.


Elżbieta Dąbrowska

Wielki sukces małej szkoły – z LO Więcborka do Brukseli

Rok 2011 został ogłoszony rokiem Marii Skłodowskiej - Curie. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku w ramach uczczenia wybitnej rodaczki wzięli udział w ogólnoeuropejskim projekcie Xperimania IV, zorganizowanym przez Europejską Radę Przemysłu Chemicznego  – Cefic oraz European Schoolnet.

Projekt dotyczył nauk ścisłych, głównie kładzie nacisk na chemię oraz fizykę i stawia sobie za cel zwiększanie zainteresowania uczniów przedmiotami ścisłymi. Statystyki pokazują, że ilość młodych ludzi w Europie wybierających nauki ścisłe zmniejsza się drastycznie. Projekt promuje obchody Europejskiego Roku Chemii 2011 i jednocześnie pozwala młodym ludziom oraz nauczycielom zrozumieć zastosowanie petrochemii.

W ramach projektu zorganizowane  zostały konkursy, których celem było poznanie fascynującego świata chemii oraz poznanie osiągnięć, jak również wkład w jaki wniosła chemia dla dobra ludzkości.

Prace konkursowe nadeszły z całej Europy, oceniane zostały w 3 różnych kategoriach. Pierwsza, to kampania reklamowa mająca na celu promować kobiety chemiczki, druga, to
 „Rola kobiety w chemii" a trzecia kategoria dla najmłodszych, to "Portret kobiety chemika".

Uczniowie więcborskiego liceum skoncentrowali się na „Roli kobiety w chemii”. Kobiety od dawna miały swój wkład w naukę. Ich praca jednak często była niedoceniana. Ogólnie uznany był stereotyp, że naukowiec powinien być mężczyzną, a nie kobietą, dodatkowo w podeszłym wieku i łysiejący. Nic bardziej mylnego. Badania naukowe z powodzeniem prowadzić mogą również młode kobiety.

Pierwsze miejsce właśnie w tej kategorii zdobyli uczniowie z LO w Więcborku.

Wygrał filmik wideo przedstawiający zasługi Bogusławy Jeżowskiej -Trzebiatowskiej, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jest to dzieło wielu uczniów, którzy dzięki współpracy i zaangażowaniu osiągnęli sukces. W przygotowaniu pracy konkursowej udział wzięli: Aleksandra Zamkowska, Donata Kogut, Anna Gębala, Grzegorz Kurzajczyk, Aleksandra Lida, Mikołaj Grochowski oraz Grzegorz Fabia. Jednak skład drużyny mógł być co najwyżej 3 osobowy, dlatego koordynacją pracy zajęły się: Anna Gębala, Aleksandra Lida, Aleksandra Zamkowska.

To właśnie te uczennice poleciały wraz z opiekunem Justyną Łukaszewską 20 listopada po odbiór nagrody do Belgii.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 21 listopada w Pałacu Akademii w Brukseli.

Sama ceremonia i wręczenie nagród, to nie jedyna atrakcja czekająca na zwycięzców konkursu. Pierwszego dnia po przylocie do Brukseli, uczennice miały okazję poznać inne laureatki pochodzące z Litwy. Następnie wzięły udział w uroczystej kolacji w towarzystwie przedstawicieli CEFIC i European Schoolnet w restauracji Rose Blanche. Tam spróbowały narodowych potraw kuchni belgijskiej.

Zwiedziły najpiękniejsze zabytki miasta, Galerię Saint – Hubert, Muzeum Parlamentarne znajdujące się przy siedzibie Parlamentu Europejskiego, gdzie w ciekawy i bardzo nowoczesny sposób mogły poznać historie integracji UE. Dzięki nawiązanemu wcześniej kontaktowi z biurem europosła Tadeusza Zwiefki, uczennice odwiedziły parlament. Między innymi zobaczyły sale posiedzeń plenarnych a także zajrzały do biura europosła. Asystentka Tadeusza Zwiefki, pani Monika Jagiełło przedstawiła wiele ciekawych informacji i pokazała europarlament od zaplecza, niedostępnego dla zwykłych zwiedzających. 


Podróż do stolicy Zjednoczonej Europy, jak zwie się często Bruksele, przyniosła licealistkom wiele ciekawych doświadczeń i niezapomnianych wspomnień. Jest to powód do dumy. Spośród kilkudziesięciu prac, to uczniowie więcborskiego liceum zostali nagrodzeni w europejskim konkursie Xperimania. Miejmy nadzieję, że ten sukces naszej młodzieży stanie się motywacją do dalszych kreatywnych pomysłów.

 • autor: Anna Gębala, data: 2011.12.05
Wielki sukces małej szkoły – z LO Więcborka do Brukseli
 • autor: LO Więcbork, data: 2011.12.06
Mistrzowie Recytacji.

„Uśmiechnijmy się do uśmiechu” – pod takim hasłem odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Twórczości ks. Jana Twardowskiego w Bibliotece Publicznej im. J. Iwaszkiewicz w Sępólnie Krajeńskim.

W Jury konkursowym zasiedli: ks. prałat Henryk Lesner  proboszcz Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Sępólnie Krajeńskim, Pani  Teresa Fidera artystka Teatru Wielkiego w Warszawie, Pani Lidia Sokulska-TłokInspektor Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim, Pan Zbigniew Marek Tymecki Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie Krajeńskim.

W Konkursie wzięło udział 51 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu sępoleńskiego. Do konkursowej  rywalizacji najczęściej uczestnicy wybrali utwory takie jak: „Śpieszmy się”, „Naucz się dziwić”, „Do pani doktor”, „Obiecanki cacanki” oraz „Krzyż”. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji jury stwierdziło, że poziom recytacji wśród uczestników był wyrównany dlatego postanowiono nie przyznawać miejsc, a przyznać im tytuł MISTRZA RECYTACJI.

Spośród najlepszych recytatorów w kategorii szkół podstawowych zostali: Mateusz Zapalski z SP im. Ziemi Krajeńskiej w Sypniewie, Aleskandra Obara z SP im. Elżbiety i Jana Orzelskich w Runowie Krajeńskim oraz Adrianna Starsiak, Agata Zabrocka , Agata Szymanowicz z SP im. I Armii Wojska Polskiego w Kamieniu.

Tytuł Mistrza Recytacji w kategorii gimnazjum wywalczyli: Petronela Cebo z Gimnazjum nr 3 w Sępólnie, Maria Kucharska z gimnazjum w Kamieniu Krajeńskim oraz Daria Zwiefka i Marta Duber z gimnazjum w Lutowie.

 • autor: Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim, data: 2011.11.18
zdjęcia z konkursu
 • autor: Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim, data: 2011.11.18
Jarmark Adwentowy

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Przysieku zaprasza do udziału w Jarmarku Adwentowym, który odbędzie się w Przysieku 10 grudnia 2011 roku. Celem Jarmarku jest zachowanie tradycji kulturowych związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia, promocja atrakcji spotkanych na wsi, produktów rolnictwa ekologicznego oraz tradycyjnych potraw.

Atrakcjami Jarmarku będą kiermasze produktów pochodzących z gospodarstw ekologicznych, produktów regionalnych i lokalnych, książek, wyrobów rękodzieła ludowego
i artystycznego, pokazy rękodzielnicze oraz V Wojewódzki Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, do udziału w którym zapraszamy szkoły. Konkurs będzie przebiegał w trzech grupach wiekowych: 1 – uczniowie szkół podstawowych, 2 – uczniowie szkół ponadpodstawowych, 3 – dorośli. Karta oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej: www.kpodr.pl oraz w Starostwie Powiatowym w Sępólnie Krajeńskim, Wydział Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, biuro nr 29.

Pytania prosimy kierować pod nr telefonu: 56 611 09 31 lub 56 611 09 04. Zgłoszenia na karcie prosimy składać do dnia 25.11.2011.

Tryb przyjmowania zgłoszeń:

- poczta: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział w Przysieku, 87-134 Zławieś Wielka

- e-mail: piotr.stelmaszak@kpodr.pl     

- fax: 56/611 09 05

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2011.11.18
22 październik 2011 - Dzień Diagnoz Specjalistycznych - Sprawdź Rozwój Swojego Dziecka"
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sępólnie Krajeńskim organizuje przesiewowe badania profilaktyczne dzieci od 2 roku życia.
 
ZAPRASZAMY
 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2011.10.17
Szczegółowy Plan Dnia
 • autor: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, data: 2011.10.17
Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, składam wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Obsługi i Administracji serdeczne podziękowania i wyrazy głębokiego uznania za trudną i odpowiedzialną pracę.

Święto to jest doskonałą okazją do przekazania życzeń dobrego zdrowia i pełni sił twórczych w dalszej pracy zawodowej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 Starosta Sępoleński

             Tomasz Cyganek

Starosta Sępoleński – Tomasz Cyganek spotkał się z nagrodzonymi nauczycielami powiatowych placówek oświatowych  oraz dyrektorami, 14 października br. w Zespole Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim. Gospodarzem uroczystości była Dyrektor ZS Nr 2 - Pani Mirosława Niemyjska. W spotkaniu wzięli udział: Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Dariusz Krakowiak, Wicestarosta – Pan Henryk Pawlina, Sekretarz Powiatu – Pani Anna Deja-Dobrowolska,  Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim – Pani Gabriela Malczewska,  Przewodniczący Komisji Edukacji, Sportu, Turystyki i Rekreacji – Pan Andrzej Chatłas oraz Przedstawiciele Związków Zawodowych – Pani Anna Niemczyk, Pani Ewa Pirzgalska, Pan Marek Libera

 

Listy gratulacyjne z rąk Pana Starosty otrzymali nauczyciele:

1. Mirosława Niemyjska - Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim

2. Daniela Baran - Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Sępólnie Krajeńskim

3. Sylwia Łaznowska-Świerczewska   - Zespół Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim

4. Lucyna Kujat  - Zespół Szkół Licealnych w Sępólnie Krajeńskim

5. Teresa Sienkiewicz - Zieńko - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim

6. Wacław Muniak - Zespół Szkół Centrum Edukacyjne w Więcborku

7. Małgorzata Mucha - Liceum Ogólnokształcące w Więcborku

8. Katarzyna Gardecka - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie.

 

Wszystkim nagrodzonym – GRATULUJEMY !!!

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2011.10.14
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2011.10.14
Powiatowy Konkurs Plastyczny Maskotka Powiatu Sępoleńskiego.

REGULAMIN POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

PN „MASKOTKA POWIATU SĘPOLEŃSKIEGO”

Rozdział I – Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem konkursu plastycznego pn. „Maskotka Powiatu Sępoleńskiego”, zwanego dalej konkursem, jest Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim, zwane dalej Organizatorem.
 2. Celem konkursu jest pozyskanie materiału do przygotowania maskotki powiatowej. Spośród nadesłanych prac zostanie wybrana jedna, która stanowić będzie podstawę
  do wykonania maskotki Powiatu Sępoleńskiego.
 3. Interpretacja tematu jest dowolna i zależna od osoby wykonującej pracę.

Rozdział II – Szczegóły dotyczące konkursu

 1. Regulamin konkursu jest dostępny w Biurze Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji (EK) Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim przy
  ul. T. Kościuszki 11, pokój nr 29, na stronie www.powiat-sepolno.pl  oraz na stronie www.bip.powiat-sepolno.pl  Osoba do kontaktu: Lidia Sokulska-Tłok – Inspektor Wydziału EK, nr tel. 52/388 13 32.
 2. W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych
  z terenu Powiatu Sępoleńskiego.
 3. Uczestnicy wykonują pracę dowolnie wybranymi przez siebie technikami plastycznymi, tj. rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika, lepienie, itp. Do każdej pracy należy dołączyć informacje zawierające:

- imię i nazwisko uczestnika,

- adres zamieszkania i nr telefonu do kontaktu,

- adres i nr telefonu szkoły, do której uczestnik konkursu uczęszcza,

- nazwa maskotki.

Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich
do nich na rzecz Organizatora, o których mowa w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich i o prawach pokrewnych (Dz. U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83) oraz do publikacji w wydawnictwach wszelkiego typu, wydawanych przez Organizatora oraz w Internecie.

 1. Dane osobowe uczestników będą wykorzystane wyłącznie w celu wyłonienia zwycięzcy i przyznania nagrody. Poprzez podanie danych osobowych uczestnik
  i reprezentowana przez niego szkoła wyrażają zgodę na opublikowanie jego nazwiska w prasie lokalnej oraz na stronie www Powiatu Sępoleńskiego.

Rozdział III – Czas trwania konkursu

 1. Konkurs trwa od 3 października 2011 r. do 31 grudnia 2011 r.
 2. Prace należy przesyłać pocztą lub dostarczyć osobiście w terminie do 31 grudnia
  2011 r. na adres: Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim, ul. T. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie, Wydział EK, pokój nr 29, z dopiskiem: „Konkurs na maskotkę powiatu”.
 3. Prace przesłane i dostarczone po terminie nie będą oceniane.
 4. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe podczas przesyłki.
 5. Dostarczone i przesłane prace przechodzą na własność Organizatora i nie będą odsyłane.

Rozdział IV – Nagrody i wyróżnienia

 1. O rozstrzygnięciu konkursu i wyłonieniu  zwycięzców decyduje powołana w tym celu przez Starostę Sępoleńskiego Komisja Konkursowa, zwana dalej Komisją.
 2. Spośród zgłoszonych do konkursu prac Komisja wybierze najciekawszą, której autor otrzyma nagrodę.
 3. Decyzja Komisji jest ostateczna i nieodwołalna.
 4. Informacja o dokładnym terminie i miejscu wręczenia nagród zostanie podana autorom prac za pośrednictwem szkoły, w formie pisemnej.
 5. Nagrody zostaną wręczone podczas sesji Rady Powiatu w miesiącu lutym 2012 roku.

 

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2011.09.30
Regulamin Konkursu
treść regulaminu (PDF)
(dodano: 2011-09-30 11:58)
 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2011.09.30
KONKURS FOTOGRAFICZNY

Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym p.t. „Aktywne i twórcze formy spędzania wolnego czasu na Krajnie”.

Konkurs ma na celu wyłonienie prac fotograficznych przedstawiających różne formy spędzania wolnego czasu na Krajnie, a przy okazji pokazały piękno powiatu sępoleńskiego.

Karta zgłoszeniowa do konkursu znajduje się w załączniku.

             I.      Udział w konkursie fotograficznym

1.      Udział w konkursie mogą wziąć wszyscy zainteresowani.

2.      Uczestnictwo w konkursie zapewnia nadesłanie fotografii konkursowej
z kartą zgłoszeniową, dostarczoną w terminie do 31 maja 2012 r.

3.      Podpisanie karty zgłoszeniowej świadczy o akceptacji warunków konkursu.

          II.      Tematyka fotografii konkursowych

Fotografie powinny tematycznie nawiązywać do elementów związanych
z aktywną i twórczą formą spędzania czasu wolnego na Krajnie.

       III.      Forma fotografii konkursowych

Praca konkursowa powinna mieć formę opisanej fotografii (imię i nazwisko  autora, dane do kontaktu, miejsce wykonania fotografii) w ilości 2 sztuk wywołanych fotografii (format: 15x21 cm.), oraz zapisanej na płycie CD, opisanej imieniem i nazwiskiem.

        IV.      Kryteria oceny fotografii konkursowych

1.      pomysłowość,

2.      walory estetyczne,

3.      ujęcia i nawiązanie do tematu konkursu.

           V.      Terminarz konkursu

1.      Kartę zgłoszenia wraz z fotografiami na leży przesłać pocztą na adres: Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim, ul. T. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie z dopiskiem „Konkurs Fotograficzny”, do dnia 31 maja 2012 r. (liczy się data stempla pocztowego), lub dostarczyć osobiście na w/w adres, I piętro, pokój nr 29, w godz. 730 - 1530.

2.      Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 15.06.2012 r.

        VI.      Przyznawanie nagród

1.      Osoby, które zajmą 3 pierwsze miejsca otrzymają nagrody rzeczowe do kwoty 500 zł., 300 zł., 200 zł. kolejno za każde miejsce.

2.      Nagrodzone i wyróżnione prace zamieszczone będą na stronie internetowej Powiatu Sępoleńskiego, oraz w widocznym miejscu w gmachu tut. starostwa.

3.      Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wykorzystania zdjęć do celów promocyjnych.

     VII.      Karty zgłoszenia

Uczestnicy konkursu fotograficznego podpisują karty zgłoszenia do konkursu, które są jednoznaczne z akceptacją warunków konkursu.

  VIII.      Jury

1.      Starosta Sępoleński powołuje trzyosobowe jury konkursu.

2.      Decyzje podejmowane są większością głosów.

3.      W kwestiach spornych decyduje przewodniczący jury.

4.      Uczestnikom konkursu nie przysługuje prawo do odwołania się od decyzji jury.

       IX.      Organizator konkursu

Organizatorem konkursu jest Wydział Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki
i Promocji Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim.

 

 

 

 

 

 

KARTA ZGŁOSZENIOWA DO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

p.t. „AKTYWNE I TWÓRCZE FORMY SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU
NA KRAJNIE”

Dane osobowe uczestnika konkursu:

 

IMIĘ:

NAZWISKO:

DATA I MIEJSCE URODZENIA:

ADRES STAŁEGO ZAMIESZKANIA:

ADRES DO KERESPONDENCJI:

NR TELEFONU:

E-MAIL

UCZEŃ/ STUDENT/ INNY

SZKOŁA/ UCZELNIA/ INNE

PROFIL/ KIERUNEK STUDIÓW/ INNE

 

OŚWIADCZENIE

Niniejszym zgłaszam udział w konkursie p.n. „Aktywne i twórcze formy spędzania wolnego czasu na Krajnie”.

Data:

……………………………………………

czytelny podpis

Oświadczam, że przyjmuję do wiadomości i akceptuję warunki konkursu

Data:

……………………………………………

czytelny podpis

 

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez organizatorów dla potrzeb związanych z przeprowadzeniem konkursu i ogłoszeniem jego wyników na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.)

 

Data:

……………………………………………

czytelny podpis

 

 

 

 

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2011.09.30
Regulamin Konkursu
treść regulaminu (PDF)
(dodano: 2011-09-30 11:41)
 • autor: Starosta Sępoleński - Tomasz Cyganek, data: 2011.09.30
Możemy mieć za darmo bajkowy plac zabaw

APELUJEMY do wszystkich internautów, by sprawdzili moc kliknięć, które zamienić się mogą w plac zabaw dla dzieci. Zgłosiliśmy gminę Sępólno Krajeńskie do ogólnopolskiego konkursu  „100 placów zabaw na 100 lat NIVEA”.

Plac zabaw miałby powstać w Sępólnie Krajeńskim na boisku szkolnym przed budynkiem nowego skrzydła tuż przy boisku wielofunkcyjnym kompleksu „Orlik 2012”. Od przyszłego roku szkolnego w Zespole Szkół nr 3 powstaną 3 oddziały przedszkolne. Aż 237 uczniów to będą dzieci w wieku od 5-10 lat. Place zabaw standardowo przystosowane są do eksploatacji przez dzieci do 12-14 roku życia, więc z placu skorzysta naprawdę spora grupa uczniów naszej szkoły, ale także maluchy z okolicznych osiedli.

Chcesz zagłosować na plac zabaw?

 1. Zarejestruj się
 2. Zaloguj się
 3. Wybierz lokalizację
 4. Zagłosuj


Każda zarejestrowana osoba może oddać głos raz na dobę!
Głosowanie trwa od 6 czerwca do 31 października 2011!
Ze względu na duże zainteresowanie akcją, prosimy o cierpliwość podczas procesu rejestracji.

O konkursie

Z okazji 100. urodzin NIVEA Polska postanowiła spełnić marzenia wielu polskich rodzin, a w szczególności ich najmłodszych członków. W odpowiedzi na potrzeby lokalnych społeczności powstał projekt ufundowania i budowy 100 placów zabaw na terenie całej Polski.

Wszystkie gminy chętne do udziału w konkursie zgłaszały wyznaczone lokalizacje pod budowę placów zabaw.

Zwycięskie lokalizacje zostaną wyłonione w czasie głosowania internautów trwającego od 6 czerwca do 31 października.

Zarejestruj się i głosuj codziennie na lokalizację

Możecie sprawić, że na szkolnym boisku przy Zespole Szkół nr 3 powstanie taki plac zabaw. Zarejestruj się i klikaj codziennie!

http://www.nivea.pl/ - znajdź naszą gminę i... zagłosuj!

możesz też kliknąć w link

http://100latnivea.pl/glosowanie/plac/2452?inv=marzanka

 

Umieść informację o tej akcji na Facebooku, na nk i wszędzie tam, gdzie zagląda dużo ludzi :-) Roześlij link do wszystkich znajomych na gg, Skype, tlenie itp. Roześlij sms-y  i e-maile do znajomych. Od nas wszystkich zależy, czy będziemy mieć bajkowy plac zabaw. Pokażmy wielkim miastom, że małe społeczności mają wielką siłę!

 • autor: Marzena Wiśniewska, data: 2011.07.11

drukuj ()

 • autor: Marzena Wiśniewska, data: 2011.07.11
BORÓWNO - MANEWRY OBRONNE

9 i 10 czerwca 2011 roku wpisał się dla dwóch uczniów szkół powiatowych naszego powiatu jako deszczowa piosenka?  Nie, nie – to była deszczowa walka.

Mianowicie: w Borównie koło Bydgoszczy odbyły się MANEWRY OBRONNE, w których wzięli udział najlepsi uczniowie wyłonieni w powiatowym etapie konkursu „Bezpieczne życie”. Powiat Sępoleński reprezentowali: Katarzyna Kurpik z Zespołu Szkół Licealnych w Sępólnie Krajeńskim oraz Michał Fojucik z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie. Opiekunem naszej młodzieży był Pan Andrzej Złotocha, nauczyciel ZSCKR w Sypniewie.

MANEWRY SKŁADAŁY SIĘ Z TRZECH ETAPÓW:

I.           Bieg z elementami obrony cywilnej.

II.          Marsz z elementami pierwszej pomocy przedmedycznej.

III.         Test teoretyczny, strzelanie sportowe.  

Kasia i Michał walczyli dzielnie do samego końca. Co prawda ukończyli manewry na ostatnim miejscu ale zawsze najważniejsza jest walka sama w sobie, pokonywanie własnych słabości, dążenie do wyznaczonego celu.

UCZESTNIKOM GARTULUJEMY !

 • autor: Lidia Sokolska-Tłok, data: 2011.06.13
 • autor: Andrzej Złotucha, data: 2011.06.13
„BEZPIECZNE ŻYCIE”

W dniu 20.05.2011 o godz. 1315 w Starostwie Powiatowym w Sępólnie Krajeńskim odbył się powiatowy etap konkursu pn. „BEZPIECZNE ŻYCIE”.

Konkurs został zorganizowany dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów przeprowadziła komisja konkursowa w składzie:

 1. Krzysztof Jacuński – Ratownik Medyczny Pogotowia Ratunkowego w Sępólnie Krajeńskim -            Przewodniczący Komisji
 2. Irena Miczko – Inspektor Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim  - Członek Komisji
 3. Lidia Sokulska-Tłok - Inspektor Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim  - Członek Komisji.         

Konkurs składał się z dwóch części. Pierwszą – teoretyczną, stanowił test wiedzy ogólnej, składający się z 30 pytań, trwający 30 min. Następnym etapem był etap praktyczny.
Bez względu na uzyskaną liczbę punktów w etapie I, każdy uczestnik przechodził do etapu II. Pan K. Jacuński zadawał szereg pytań z zakresu pierwszej pomocy.

Po weryfikacji odpowiedzi zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej uczestnicy uplasowali się kolejno:

Lp.

Imię i Nazwisko

Nazwa Szkoły

Miejsce

1.

Katarzyna Kurpik

Zespół Szkół Licealnych w Sępólnie Krajeńskim

I

2.

Justyna Ryduchowska

Zespół Szkół Licealnych w Sępólnie Krajeńskim

II

3.

Kamil Rybacki

Zespół Szkół Centrum Edukacyjne
w Więcborku

III

4.

Łukasz Brząkała

Liceum Ogólnokształcące
w Więcborku

IV

5.

Michał Fojucik

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie

V

6.

Żaneta Fierek

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie

VI

7.

Daniel Badura

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
w Sępólnie Krajeńskim

VII

8

Karol Fiedler

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
w Sępólnie Krajeńskim

VIII

9.

Maciej Szadziul

Liceum Ogólnokształcące
w Więcborku

IX

Dla dwóch najlepszych uczestników Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy zaplanował w miesiącu czerwcu br. dwudniowy wyjazd na manewry obronne do Borówna. Nagrody dla zwycięzców i uczestników powiatowego etapu ufundowało Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim.

GARULUJEMY  i życzymy dalszych sukcesów !

 • autor: Lidia Sokolska-Tłok, data: 2011.05.24
 • autor: Lidia Sokolska-Tłok, data: 2011.05.24
X Jubileuszowa Sesja Popularno-Naukowa pt.: „ Wady wzroku i ich korekcja”

1) Dnia 15 kwietnia 2011r. w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim odbyła się X, jubileuszowa Sesja Popularno-Naukowa pt.: „Wady wzroku i ich korekcja”, pod kierunkiem nauczyciela fizyki Pana Jana Tyxa.

2) Fizyka daje możliwość nie tylko dostrzegania i podziwiania wszechświata, lecz szuka odpowiedzi na pytania, związane z tematem przyrody i praw rządzących otaczającym nas światem.

3) Praca zawodowa Pana Tyxa zawsze polegała nie tylko na przekazywaniu młodzieży podstaw fizyki, ale w szczególności na zastosowaniu praw fizyki w życiu codziennym.

           Uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc, wygłaszając referaty, zabierając głos w dyskusji, przeprowadzając ciekawe doświadczenia, a także omawiając przygotowane pokazy multimedialne.

            Dziękujemy bardzo Panu Tyxowi za urozmaicenie oferty edukacyjnej szkół, oraz popularyzowanie wiedzy matematyczno-przyrodniczej.

 • autor: Gabriela Malczewska, data: 2011.04.28
 • autor: Gabriela Malczewska, data: 2011.04.28
Drzwi Otwarte w LO w Więcborku.

Liceum Ogólnokształcące im Janusza Korczaka w Więcborku w roku szkolnym 2011/2012 poszerza swoją ofertę o nowe rozszerzenie lingwistyczno-prawne,które dzięki  współpracy z Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej może być doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy pragną  pracować w służbach mundurowych.

Dzięki tej współpracy dnia 31.03.2011r. więcborskie liceum odwiedzą specjaliści Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej z Warszawy. Wygłoszą oni cykl wykładów, których celem jest poszerzenie wiedzy młodych ludzi na temat służby w Straży Granicznej.

Tematyka wykładów.

 1. Zasady doboru do służby w SG - przedstawiciel Wydziału Kadr i Szkolenia NwOSG
 2. Aspekty psychologiczne służby w SG - psycholog NwOSG
 3. Elementy samoobrony - instruktor Wydziału Kadr i Szkolenia NwOSG
 4. Zasady postępowania w sprawach nieletnich sprawców czynów karalnych i małoletnich zagrożonych demoralizacją  w ramach ponoszenia kultury prawnej - ujęcie prawno-kryminologiczne lub zagrożenia w internecie - odpowiedzialność prawna – przedstawiciel Wydziału Prezydialnego NwOSG
 5. Rola kapelana w SG – Kapelan NwOSG.

Ponadto dnia 25.03.2011r. podczas Drzwi Otwartych LO prezentowany będzie specjalistyczny sprzęt używany przez funkcjonariuszy SG Oddział w Bydgoszczy.

 • autor: Gabriela Malczewska, data: 2011.03.24
Współpraca z Policją w ramach akcji „Odblaski ratują życie”.

W dniu 23.02.2011 Pani Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Gabriela Malczewska przekazała w imieniu Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim, 100 sztuk zawieszek odblaskowych, wspierając w ten sposób akcję Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim. Celem tej akcji jest ograniczenie ilości wypadków z udziałem rowerzystów i pieszych poprzez propagowanie używania elementów odblaskowych. Zawieszki odblaskowe ozdobione zostały logo Powiatu Sępoleńskiego i wszystkim bardzo się podobały.

 • autor: Gabriela Malczewska - Dyrektor Wydziału Edukacji, data: 2011.02.25
Konferencja - zmiany w systemie oświaty.

Konferencja

„Zmiany w systemie edukacji”

odbędzie się

w dniu 31 stycznia  2011 roku o godz. 12.00

w Sali Sesyjnej L. Prądzyńskiego w Sępólnie Kraj.

 W konferencji swój udział zapowiedzieli goście z Ministerstwa Edukacji Narodowej: Podsekretarz Stanu Pan Zbigniew Włodkowski i Zastępca Dyrektora Departamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych  Pani Emilia Wojdyła, którzy zapoznają obecnych z nowymi regulacjami prawnymi w obszarze edukacji oraz innowacjami w zakresie wspierania nauczycieli. 

Program konferencji:

12.00– 12.45   Powitanie zgromadzonych gości.

                        Powiatowe Centra Rozwoju Edukacji. System wspierania nauczycieli.   

                        Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej

                        Zbigniew Włodkowski.

12.45-    13.30   Nowe regulacje prawne w obszarze kształcenia uczniów ze   

                        specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

                        Emilia Wojdyła – Zastępca Dyrektora Departamentu Zwiększania

                        Szans Edukacyjnych w Ministerstwie Edukacji Narodowej           

12.45-13.45   Wizyta Ministra w powiatowych placówkach oświatowych.

14.00- 14.45   Dyskusja z udziałem gości z Ministerstwa Edukacji Narodowej

                         Zbigniewa Włodkowskiego i Emilii Wojdyły.

 • autor: Gabriela Malczewska, data: 2011.01.12
Nowa Dyrektor Edukacji

Na dzisiejszej naradzie dyrektorów Starosta Henryk Pawlina powitał i przedstawił Panią Gabrielę Malczewską – Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji tut. starostwa. Po wygranym konkursie Pani Dyrektor objęła kierowanie wydziałem od dzisiaj, czyli od 1 grudnia 2010 roku.

Starosta życzył Pani Dyrektor sukcesów, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz dobrej i miłej współpracy na wszystkich szczeblach funkcjonowania wydziału.

 • autor: Lidia Sokulska-Tłok, data: 2010.12.01
Nowa szata Zespołu Szkół Nr 2 z …nową tablicą

5 listopada 2010 roku o godzinie 1200  miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim.
Samego aktu odsłonięcia dokonał Starosta Sępoleński Henryk Pawlina oraz proboszcz parafii w Sępólnie Krajeński P.T. ks. Henryk Lesner. Było to niejako wprowadzenie do podsumowania zakończenia zadania pn.  „Termomodernizacja budynków oświatowych Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim oraz Zespołu Szkół Centrum Edukacyjne i Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku”.

Przywitania zaproszonych gości oraz krótkiego wstępu dokonała Pani Mirosława Niemyjska  - Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim. Nie zabrakło również informacji z dziejów historii budynku i szkoły, które przedstawił dr Józef Buława – Radny Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.

Wśród zaproszonych gości byli radni Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim obecnej jeszcze kadencji, przedstawiciele władz samorządowych gminy Sępólno Krajeńskie oraz przedstawiciel Poczty Polskiej – Naczelnik Urzędu Pocztowego w Sępólnie Krajeńskim - Ewa Różniatowska-Didyk, a także przedstawiciel firmy DOMPOL Sp. z o.o. - Benedykt Dolatowski – Kierownik Budowy DOMPOL Sp. z o.o.

Kolejnym etapem tej uroczystości była wizyta z Zespole Szkół Centrum Edukacyjne w Więcborku, gdzie nastąpiło podsumowanie uroczystości związanych z termomodernizacją.

Przypomnijmy krótko, że projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Działania 2.3 Rozwój infrastruktury w zakresie ochrony powietrza, Oś Priorytetowa 2, Zachowanie i racjonalne użytkowanie środowiska, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2007 – 2013.

Całkowity koszt zadania zgodnie z umową wyniósł 1 143 910,40 zł.,w tym:

- dofinansowanie z EFRR –   857 932,80 PLN - tj. 75 % kosztów,

- budżet powiatu – 285 977,60 - tj. 25 %.

 • autor: Lidia Sokulska-Tłok, data: 2010.11.08
Nauczyciele w plenerze...

„Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić".

(Menander)

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, składam serdeczne gratulacje oraz szczere wyrazy uznania.

Trud i praca nauczyciela są podwaliną sukcesu każdego wychowanka i niejednokrotnie kierunkowskazem wyboru życiowego ucznia.

W podziękowaniu, za wysiłek włożony w urzeczywistnianie zamierzeń kształtujących młodego człowieka, a także podkreślających rangę nauczycielskiego zawodu, życzę dużo wytrwałości w osiąganiu sukcesów.

 Starosta Sępoleński                  

    Henryk Pawlina

Starosta Sępoleński – Henryk Pawlina spotkał się z nagrodzonymi nauczycielami powiatowych placówek oświatowych  oraz dyrektorami, 14 października br. na terenie powstającego skansenu – Pasieki Krajeńskiej w Sypniewie. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Rady Powiatu i Pani Jolanta Madej.

Listy gratulacyjne z rąk Pana Starosty otrzymali:

1.     Barbara Wojtasik                   - LO Więcbork,

2.     Grażyna Fröhlke                    - ZSL Sępólno Krajeńskie,

3.     Joanna Kwiatkowska             - ZS Nr 2 Sępólno Krajeńskie,

4.     Wiesława Śmielińska            - ZS Nr 2 Sępólno Krajeńskie,

5.     Joanna Wobszal                   - ZSCE Więcbork,

6.     Bożena Kopczyńska              - ZSCE Więcbork,

7.     Halina Zapalska                    - ZSCKR Sypniewo,

8.     Joanna Malczewska              - PPP Sępólno Krajeńskie,

9.     Zbigniew Przybyłka               - ZSP Sępólno Krajeńskie.

Pogoda dopisała, chociaż powiewało już jesiennym wiatrem, ale miła atmosfera oraz klimat krainy miodem płynącej, udzielił się wszystkim zebranym.

Wszystkim nagrodzonym – GRATULUJEMY !!!

 • autor: Lidia Sokulska-Tłok, data: 2010.10.15
Na zasłużonej emeryturze

„Dowiedz się czego ludzie chcą, pragną i pomóż im to osiągnąć.”

(autor nieznany)

           Każdy kto zna Panią Jolantę Madej, do wczoraj jeszcze Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, doskonale wie, że w pracy zawodowej kierowała się zasadą, wynikającą z przytoczonej powyżej sentencji.

          Była pracownikiem Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim od początku istnienia powiatu po reformie administracyjnej przeprowadzonej w roku 1998. Wcześniej pracowała w Urzędzie Miejskim w Sępólnie Krajeńskim na różnych stanowiskach, m.in. związanych z rolnictwem i finansami.

            Podczas pracy w Starostwie Powiatowym współpracowała ściśle z Dyrektorami 7 placówek oświatowych z terenu Powiatu Sępoleńskiego.

           31 sierpnia br. w gabinecie Starosty Sępoleńskiego spotkaliśmy się po raz ostatni z Panią Jolantą, jako pracownikiem Starostwa, aby Ją uroczyście pożegnać. Atmosfera była bardzo miła, nie mniej jednak niektórym z nas „łza się w oku kręciła”. Pani Jolanta określa jednak swoje przejście na emeryturę, jako „bliżej nieokreślony urlop” i obiecała „wpadać do pracy”.

           Dla nas jest przemiłym wspomnieniem, wzorem do naśladowania i z pewnością jeszcze przez długi czas pomocną dłonią.

Pani Jolu,

za wszystkie wspólnie spędzone lata, cenne wskazówki oraz koleżeńską postawę – serdecznie dziękujemy.

Pracownicy Starostwa Powiatowego

w Sępólnie Krajeńskim

 • autor: Lidia Sokulska-Tłok, data: 2010.09.01
Awans na mianowanego.

Dnia 26 sierpnia 2010 r. w biurze Rady Powiatu odbyło się uroczyste wręczenie Aktów Nadania stopnia awansu zawodowego nauczycieli.

Starosta -  Henryk Pawlina i Wicestarosta -  Barbara Wiśniewska wręczyli nominacje następującym nauczycielom:

 

 1. Magdalena Wnuk Lipińska  - ZSCKR Sypniewo
 2. Izabela Sawicka – ZSCKR Sypniewo
 3. Alina Lewicka – ZSCKR Sypniewo
 4. Katarzyna Gardecka – ZSCKR Sypniewo
 5. Wioletta Rymon - Jendrzyńska - – ZSCKR Sypniewo
 6. Krzysztof Danowski – ZSP Sępólno
 7. Ronald Ruks – ZSL Sępólno

 

Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze. Starosta gratulował nauczycielom awansu i życzył sukcesów w pracy z młodzieżą.

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2010.08.26

Zjazd absolwentów z okazji 65-lecia LO w Sępólnie Kraj.

Zjazd absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie odbędzie się 26 czerwca 2010 roku (sobota).

Porządek uroczystości:
godz. 14:45 - zbiórka przy kościele p.w. Św. Bartłomieja Apostoła
godz. 15:00 - msza św. w intencji zmarłych oraz żyjących absolwentów i nauczycieli
około godz 16:00 po mszy św.
- przemarsz ulicami miasta do szkoły
- wystąpienie dyrektora LO Włodzimierza Stawisińskiego
- BAL ABSOLWENTA - połączony z dodatkowymi atrakcjami

Koszt uczestnictwa 50 zł od osoby - w tym mieści się opłata za podstawowe wyżywienie

Wpłat należy dokonywać na konto:
Komitet Organizacyjny III Zjazdu Absolwentów
BS 86-8162-0003-0000-9188-2000-0030
Na blankiecie dowodu wpłaty lub przelewu prosimy podać nazwisko panieńskie (panie) i rocznik ukończenia.
Najlepiej skorzystać z formularza zgłoszeniowego ze strony:
www.eduapple.pl/lo_sepolno_kraj

 

 • data: 10-06-2010

Więcborski „Ekonomik” pierwszą szkołą z Certyfikatem Jakości

Dnia 08.06. 2010 roku w auli Zespołu Szkół –Centrum Edukacyjnego w Więcborku odbyła się uroczystość związana z uzyskaniem przez szkołę Certyfikatu Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”.

Uzyskanie Certyfikatu świadczy o tym, że dana szkoła pełni rolę lokalnego centrum edukacyjnego z dziedziny przedsiębiorczości dla młodych ludzi.  Certyfikat jest przyznawany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, która jest pozarządową organizacją pożytku publicznego przygotowującą dzieci i młodzież do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwia młodym ludziom zdobycie  wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Swoje zadania realizuje we współpracy ze środowiskiem przedsiębiorców, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Narodowym Bankiem Polskim.

ZS-CE rozpoczęło ubieganie się o to zaszczytne wyróżnienie dwa lata temu. Miało to związek z procedurą  przyznawania Certyfikatu, która jest dwustopniowa i obejmuje dwa etapy: nominacji i certyfikacji. Szkolnym koordynatorem na etapie nominacji była mgr Dorota Witkowska. Rok szkolny 2008/2009 to realizacja wskaźników z etapu certyfikacji. Szkolni koordynatorzy na tym etapie to: mgr Renata Zalewska-Czeszewska oraz mgr Kamila Affelska. Z zestawem wskaźników i informacjami o programie można zapoznać się na stronie FMP: www.junior.org.pl w zakładce „Szkoła Przedsiębiorczości.”

Na uroczystość w ZS-CE przybyli oprócz młodzieży szkolnej również zaproszeni goście: p. Jolanta Madej z Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego oraz p. Adam Trzos – prezes BS Więcbork. Podczas uroczystości zaprezentowano tablicę Certyfikacyjną, przedstawiono pisma gratulacyjne, zaprezentowano działania szkoły związane z uzyskaniem Certyfikatu oraz podziękowano wszystkim podmiotom, które wspierały szkołę w drodze do uzyskania Certyfikatu.  Rozstrzygnięto także całoroczny konkurs szkolny: „Ekonomiczne łamigłówki”, w którym nagrody ufundował BS Więcbork.

 • autor: Renata Zalewska - Czeszewska, data: 10-06-2010
Absolutorium udzielone jednogłośnie

Dziś podczas XXXII sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim, rada jednogłośnie (w obecności 16 radnych) udzieliła absolutorium dla zarządu powiatu.

Zanim to jednak nastąpiło, zgodnie z porządkiem obrad, Starosta Sępoleński przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Sępoleńskiego za 2016 rok wraz z informacją o stanie mienia oraz sprawozdania finansowe i  z wykonania budżetu j.s.t, które omówił także Skarbnik Powiatu. Następnie radni zapoznali się z uchwałą 13/S/2017 Składu Orzekającego Nr 1 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 18 kwietnia 2017 roku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu w Sępólnie Krajeńskim sprawozdaniu z wykonania budżetu Powiatu Sępoleńskiego za 2016 rok wraz z załączoną informacją o stanie mienia Powiatu. W kolejnym punkcie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Henryk Pawlina przedstawił uchwały Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w sprawie wniosku o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu w Sępólnie Krajeńskim za 2016 rok wraz z opinią o wykonaniu budżetu Powiatu Sępoleńskiego za 2016 r.,  Natomiast Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił uchwały Składu Orzekającego Nr 1 Regionalnej Izby Obrachunkowej  w Bydgoszczy w sprawie opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w sprawie absolutorium dla Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim za 2016 rok. Na koniec Skarbnik przedstawił bilans wykonania budżetu, łączne sprawozdanie jednostki: bilans, rachunek zysków i strat, zmiany w funduszu jednostki.
Na koniec I części sesji radni podjęli uchwały w sprawach: zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2016 rok i udzielenia dla Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim absolutorium za 2016 rok.


W drugiej części sesji radni zapoznali się z oceną stanu dróg powiatowych po sezonie zimowym, oceną zasobów pomocy społecznej na terenie powiatu sępoleńskiego oraz stanem sanitarnym Powiatu Sępoleńskiego za rok 2016:
Na koniec rada podjęła uchwały w sprawach: wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny przez Powiat Sępoleński w postaci nieruchomości o n-rze ewid. 88/1, obręb ewid. Jeleń, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako droga, wydzielonej na poszerzenie drogi powiatowej oraz uchwalenia zmian w budżecie powiatu na 2017 rok.

 

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2017-04-28
 • IMG_0001.JPG
 • IMG_0002.JPG
 • IMG_0006.JPG
 • IMG_0007.JPG
 • IMG_0008.JPG
 • IMG_0013.JPG
 • IMG_0018.JPG
 • IMG_0020.JPG
 • IMG_0021.JPG
 • IMG_0024.JPG
 • IMG_0027.JPG
 • IMG_0029.JPG
 • IMG_0031.JPG
 • IMG_0032.JPG
 • IMG_0038.JPG
 • IMG_9950.JPG
 • IMG_9955.JPG
 • IMG_9957.JPG
 • IMG_9961.JPG
 • IMG_9964.JPG
 • IMG_9967.JPG
 • IMG_9969.JPG
 • IMG_9972.JPG
 • IMG_9976.JPG
 • IMG_9978.JPG
 • IMG_9981.JPG
 • IMG_9982.JPG
 • IMG_9983.JPG
 • IMG_9985.JPG
 • IMG_9986.JPG
 • IMG_9989.JPG
 • IMG_9991.JPG
 • IMG_9993.JPG
 • IMG_9995.JPG
 • IMG_9998.JPG
 • IMG_9999.JPG
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2017-04-28
Ułatwienia dostępu       
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.